چگونه بودجه بندی کنیم : ترفندهای حرفه‌ای برای مدیریت هزینه ها

 1. خانه
 2. /
 3. هوش مالی
 4. /
 5. چگونه بودجه بندی کنیم : ترفندهای حرفه‌ای برای مدیریت هزینه ها
چگونه بودجه بندی کنیم

نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه یا سالانه، می تواند به شما در مدیریت درآمد و هزینه هایتان برای رسیدن به اهداف مالی ای که دارید کمک کند.

دغدغه پس انداز کردن و ذخیره کردن پول، همه ما را به سمت این سوال می کشاند که چگونه بودجه بندی کنیم ؟ همه ما در زندگی مان برنامه ها و ایده هایی داریم که برای رسیدن به آنها باید میزان معینی پول داشته باشیم؛ همین مسئله، اهمیت نحوه بودجه بندی را بالا می برد.

خرج کردن پول هنر نیست، خرج نکردن آن هنر است!

پس انداز، شما را به سمت جواب درست به این سوال می رساند که چگونه درآمد خود را مدیریت کنیم یا چگونه بودجه بندی کنیم؟

اصطلاح “بودجه“، اغلب باعث ترس و دلهره کسانی که به دنبال تعادل وضعیت مالی خود هستند می شود:

 • آیا درآمدم بقدری هست که برای بودجه بندی یا پس انداز مناسب باشد؟
 • نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه یا سالانه ام چگونه باید باشد تا کفاف مخارج طول هفته ام را بدهد؟
 • حقوق و درآمد خودم را چگونه مدیریت کنم تا بتوانم به یک برنامه دقیق و نافع در بودجه بندی ام برسم؟
 • و…

در این مقاله از مجله اینترنتی توسکا، می خواهیم به شما بگوییم، نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه و یا سالانه شما لازم نیست موجب ترسیدن شما بشود. شما با برنامه ریزی برای بودجه بندی مخارج زندگیتان، می توانید بدهی خودتان یا هرکس دیگری را بپردازید، پس انداز کنید و به سمت یک آینده مالی مرفه پیش بروید.

اما برای اینکه بتوانیم به این سوال که چگونه بودجه بندی کنیم، جواب مناسبی بدهیم، ابتدا باید بودجه را تعریف کنیم.


پیشنهاد توسکا: بهترین روش افزایش درآمد تا ۱۰ برابر!


بودجه چیست ؟

به عبارت ساده، بودجه، برنامه ریزی شیوه خرج کردن، بر اساس میزان درآمد و هزینه برآورد شده در طی یک دوره زمانی مشخص است.

این  دوره زمانی و به عبارت دیگر نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه / سالانه شما، به خودتان بستگی دارد و براساس اهداف بودجه بندی شما قابل تنظیم است.

به عنوان مثال، ممکن است یک نفر بودجه بندی سالانه را برای خود و خانواده اش انتخاب کند؛ هزینه هایی مانند خرید مواد غذایی، پرداخت اجاره مسکن، پرداخت پول برق و مراقبت های بهداشتی، می توانند در یک الگوی سالانه جمع زده شوند.
در عین حال، ممکن است دیگری، بودجه بندی های کوتاه مدت را برای محاسبه و مدیریت مخارجش در نظر بگیرد.

اهداف شما هرچه باشد، اقدامات ساده ای برای بودجه بندی مخارج زندگی وجود دارد که می تواند برای شما مؤثر باشد.

چگونه بودجه بندی کنیم

هدف از بودجه چیست؟

هدف از بودجه بندی این است که شما بتوانید برای خودتان مشخص کنید که آیا به اندازه کافی پول برای انجام تمام کارهایی که باید انجام دهید و یا می خواهید انجام دهید دارید یا نه.

با ایجاد یک برنامه برای خرج کردنتان و تنظیم نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه (یا سالانه) می توانید موارد مالی موجود در زندگی خود را اولویت بندی کنید، بفهمید کدام دسته از هزینه هایی که پیش بینی می کنید، جزء نیازهای ضروری تر شما است و کدام دسته، صرفا خواسته های روزمره شما را تشکیل می دهند.

با ایجاد چنین برنامه ای متوجه خواهیم شد چگونه درآمد خود را مدیریت کنیم؛ همچنین یک برنامه مناسب برای هزینه های مالی می تواند به ما در پرداخت بدهی هایمان کمک کند و یا با بالاتر بردن پس انداز هایمان، ما را از بدهکار شدن دور نگهدارد.

مهم نیست که درآمد شما زیاد باشد یا کم، بودجه بندی مخارج زندگی، می تواند به شما در جلوگیری از استرس و ادامه دادن مسیر مالی تان کمک کند. پس اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که چگونه بودجه بندی کنیم، مقدمه و پیش نیاز برای این کار، ایجاد یک برنامه، برای میزان مخارجمان است.

 چگونه بودجه بندی کنیم؟

همانطور که گفتیم، راه های زیادی برای بودجه بندی وجود دارد و گزینه ای که شما انتخاب می کنید تا حد بسیار زیادی، بستگی به اهداف مالی شما دارد.

 • آیا شما قصد دارید برای مخارج خانواده تان بودجه تنظیم کنید؟
 • برای تعطیلات و مسافرتها یتان قصد طرح یک بودجه را دارید؟
 • می خواهید قسط یا بدهی بپردازید؟

صرف نظر از نوع بودجه ای که می خواهید طرح کنید، چهار اصل اساسی وجود دارد که به ما یاد می دهد چگونه درآمد خود را مدیریت کنیم.

 ۱. درآمد خود را مشخص کنید

یک موجودی یا خروجی از کلیه درآمدی که وارد خانه شما می شود تهیه کنید. این خروجی، باید شامل همه درآمد های شما باشد.
درآمد های حاصل از مشاغل تمام وقت، مشاغل جانبی، یارانه دولت یا سایر کمکهای مالی و غیره.

اگر متاهل هستید، باید درآمد همسرتان را هم در این خروجی وارد کنید.

۲. هزینه های خود را مشخص کنید

اگر می خواهیم بفهمیم چگونه بودجه بندی کنیم، باید تمام هزینه های خود را، از لباس گرفته تا اجاره و هر چیز دیگری که برای آن پول خرج کرده ایم لیست کنیم.

درک کامل از مسئولیت های مالی تان، می تواند به شما کمک کند تا ببینید چقدر پول برای مخارجی که دارید می توانید پس انداز کنید.

چگونه بودجه بندی کنیم

۳. اولویت های خود را مشخص کنید

پس از بررسی درآمد و هزینه های خود، آنها را براساس اولویت تنظیم کنید.
بودجه بندی مخارج زندگی یعنی اینکه شما از قبل بدانید که مهم ترین و کم اهمیت ترین مخارج و منابع درآمد شما کدام ها هستند. خرج کردن از این طریق، به شما کمک می کند تا کیفیت زندگی خود را حفظ کنید.

۴. جدول زمانی خود را پایه گذاری کنید

تعیین کنید که چه مدت می خواهید زمان خود را برای بودجه بندی و پس انداز کردن صرف کنید.
اگر بودجه خود را برای استراحت یا تعطیلات تنظیم می کنید، جدول زمانی بودجه تان ممکن است کوتاه تر از افرادی باشد که برای مخارج روزمره داخل خانه پس انداز می کنند.

تنظیم جدول زمانی، باز هم به هدف شما از بودجه بستگی دارد.

چگونه می توانیم به بودجه بندی عمل کنیم؟

 کنون که نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه یا سالانه خود را تعیین کرده اید، باید بدانید که سخت ترین قسمت تعیین بودجه، حرکت بر اساس آن است. شیوه های زیادی برای تبعیت از بودجه وجود دارد که ما به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • کارت اعتباری تان را گم کنید: اگر قصد بیرون رفتن را دارید ، کارت اعتباری خود را در خانه بگذارید. این امر به شما کمک می کند که اگر چشمتان به چیزی خورد و خواستید آن را بخرید، از این کار صرف نظر نمایید.
 • با خود صادق باشید: اگر از بودجه خود سرپیچی کردید، آن را یادداشت کنید. این اتفاقات رخ می دهند، اما اگر می خواهیم بدانیم چگونه درآمد خود را مدیریت کنیم، نباید آنها را نادیده بگیریم.
 • برنامه ریزی وعده های غذایی: این برنامه ریزی هم به شما و هم به خانواده تان کمک می کند تا پول زیادی را صرف غذا خوردن در بیرون نکنید.
 • “نه” گفتن را یاد بگیرید: خیلی کارها هست که شاید بخواهید انجام دهید، بازدید از مکانهای تفریحی، خرید یک اتومبیل یا موبایل جدید و… اما در مواردی بهتر است فقط بگویید “نه“!
 • به هزینه های خود دقت کنید: هر آن مقداری که خرج می کنید بنویسید. این روش به شما کمک می کند که مدام ببینید که چقدر دارید هزینه می کنید.
 • جلوگیری از ریخت و پاش: از دیگر اقدامات مهم برای بودجه بندی مخارج زندگی، این است که سعی کنیم از خرید وسایل و کالاهایی که به آن ها نیاز نداریم صرف نظر کنیم.

اگر واقعا می خواهیم بفهمیم چگونه بودجه بندی کنیم و چگونه درآمد خود را مدیریت کنیم، بین “نیازها” و “خواسته ها” یمان فرق بگذاریم. همه تمایلات و خواسته های ما، جزء نیازهایمان نیستند.

برخی از استراتژی های کاربردی در نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه یا سالانه

روشهای مختلفی برای بودجه وجود دارد، و پیدا کردن یکی از بهترین استراتژی ها ممکن است یک تجربه مثبت برای شما و یا برای برخی دیگر یک اشتباه باشد.

بازهم باید اشاره کنیم: تعیین اینکه کدام برنامه بودجه برای شما کارایی خواهد داشت بستگی به انعطاف پذیری، میزان درآمد و اهداف بودجه شما دارد.

در اینجا می خواهیم به سه روش کاربردی برای بودجه بندی اشاره نماییم.

چگونه بودجه بندی کنیم

سه روش مهم برای بودجه بندی مخارج زندگی

۱. بودجه مبتنی بر صفر

در استراتژی بودجه ریزی مبتنی بر صفر، هر ریال پول ما، به یک بخش از مخارج طبقه بندی شده اختصاص می یابد.
یعنی برای کمترین میزان پول بدست آمده هم، راهی برای خرج شدن پیش بینی شده. بخشی برای هزینه حمل و نقل، بخشی برای خوراک، بخش دیگر پوشاک، اجاره و غیره.

اگر بخشی از درآمد ما، به گونه ای اضافه باشد که طبقه ای برای آن پیش بینی نکرده ایم، می توان طبقه جدیدی ساخته و درآمد را به آن اختصاص داد.

۲. تکنیک بخش بندی کلی

این نحوه بودجه بندی درآمد ماهانه یا سالانه، یکی از محبوب ترین روش هاست.
قانون کلی این است که مثلا ما ۵۰٪ از درآمدمان را به مهمترین مخارج زندگی (مثل اجاره، غذا، قبض) اختصاص می دهیم؛  ۳۰٪  به هزینه های شخصی تر تعلق می گیرد (مثل مسافرت و سایر تفریحات) و ۲۰٪ باقی مانده را برای پس انداز در نظر میگیریم.


بیشتر بخوانید: موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟


۳. بودجه معین شده

این روش بودجه بندی، روشی قدیمی است اما هنوز هم کارایی دارد: شما برای هر دسته از هزینه ها، مانند مواد غذایی و اجاره، تفریحات و غیره، بودجه ای مشخص تعیین می کنید؛ یعنی مبلغ معینی را برای هر یک از هزینه ها اختصاص می دهید.

پس از آنکه آن میزان معین، خرج شد، دیگر پولی برای آن بخش صرف نمی کنید.

جمع بندی

در این مطلب از بخش هوش مالی، دیدیم که با برنامه ریزی و اجرای صحیح بودجه، می توانید بدون نگرانی در مسیر دلخواه خودتان حرکت کنید.

اگر یادبگیریم چگونه بودجه بندی کنیم، در واقع خود را در رسیدن به اهدفمان یاری کرده ایم. البته باید به یاد داشته باشید که همیشه در صورت بروز هزینه های اضطراری، مانند تعمیرات اتومبیل، خراب شدن سیستم گرمایشی یا سرمایشی خانه و غیره، زندگی، شما را وادار به هزینه کردن، خارج از بودجه می کند.

این طبیعی است چون نمی توان از زندگی انتظار داشت تا خودش را با بودجه ما وفق دهد! این ماییم که باید با زندگی و مخارجش سازش کنیم.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست