ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟

 1. خانه
 2. /
 3. سبک زندگی
 4. /
 5. روابط
 6. /
 7. ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟
ویژگی های یک رابطه سالم

برای اینکه بتوانیم زندگی با کیفیت عالی تجربه کنیم باید به روابطمان توجه کنیم.
قبلا در یک مقاله مجزا، راه های پایداری رابطه را بررسی کردیم و این بار، میخواهیم بدانیم که یک رابطه خوب چه ویژگی هایی دارد.

ما زمان زیادی را صرف شناخت و تشکیل رابطه با افراد در زندگیمان می‌کنیم، این شناخت می‌تواند منجر به شکل‌گیری یک رابطه عاشقانه و پس از آن زناشویی شود، رابطه همکاری، دوستانه و… در این دسته جا میگیرند.

برای این شناخت ما باید بدانیم اصل یک رابطه عاشقانه و یا ویژگی‌های یک رابطه زناشویی موفق چیست؟ تا با معیارهای بهتری به آن شناخت دست‌یابیم.

یک رابطه خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

 1. باید بدانیم که در رابطه به دنبال چه چیزی هستیم، آن رابطه منجر به چه چیزی می‌شود و چه دستاوردی برای ما دارد؟ به ما آرامش می‌دهد؟ حس تعلق را در ما ارضا می‌کند؟ باعث پیشرفت جایگاه شغلی ما می‌شود؟
 2. باید تصویر ذهنی خودمان از یک رابطه سالم و مفید را بشناسیم و در صورت لزوم تغییر دهیم، با شناخت بهتر تصویر ذهنیمان، می‌توانیم برای رسیدن به آن تصویر ذهنی برنامه بریزیم.
 3. یکی از ویژگی‌های یک رابطه خوب این است که به اختلافات یکدیگر احترام بگذاریم و از آن‌ها به نفع خودمان استفاده کنیم. این نوع رفتار را می‌توان به عنوان یکی از رازهای یک رابطه زناشویی موفق نیز رعایت کرد.
 4. وقتی در یک تیم هستید ، همه افراد در یک چیز خوب نیستند. کسی در دویدن، شخص دیگر در ضربه زدن به توپ و… قوی است و در مهارت‌های دیگر ممکن است خیلی ضعیف عمل کند؛ ما به عنوان یک فرد هم تیمی با او باید مکمل بقیه توانایی‌های او باشیم، همانطور که ما کامل نیستیم و با ارتباط با دیگران به تکامل می‌رسیم.
 5. وقتی نظرات، استدلال‌ها ودیدگاه‌های دو زوج و یا هم تیمی متفاوت باشد باعث می‌شود که بتوانند یک مسئله را از زوایای مختلف بررسی کنند. ویژگی های یک رابطه سالم این است که در اوج اختلاف و تفاوت اعضا بتوانند با یکدیگر به صورت مسالمت‌آمیز به هدفشان برسند و مسائل را حل کنند. به این ویژگی «زوج قدرت» نیز گفته می‌شود.
 6. از ویژگی های یک رابطه سالم این است که دو طرف رابطه یکدیگر را محدود نمی‌کنند و همین باعث می‌شود که با یکدیگر صادق باشند. احساسات خود را پنهان نمی‌کنند و همین باعث می‌شود که مسائل و مشکلات به زودی حل می‌شود و صلح میان آن‌ها رواج دارد.
 7. هیچ چیزی به عنوان رابطه پاره وقت وجود ندارد. شما یا در آن هستید، یا خارج از آن هستید. در روابط صحیح ، هر دو شریک کاملاً نسبت به یکدیگر و به کل رابطه متعهد خواهند بود. این بدان معناست که در درگیری با چالش‌های زندگی و کنار آمدن با آنها یک تیم هستید.

ویژگی های یک رابطه سالم

نقص های خود را پنهان نکنید

هیچکس بی‌عیب نیست؛ یکی از بزرگترین اشتباهات ما این است که بخواهیم کسی را متقاعد کنیم که ضعف وعیبی نداریم.

در صورتی که از ویژگی های یک رابطه سالم این است که صادقانه عیب خود را بپذیریم و سعی نکینم به جای تغییر و اصلاح آن ایراد، دیگران را متقاعد کنیم که فاقد آن هستیم.
فراموش نکنید در یک رابطه دوطرفه هستید و هر ویژگی شما بر طرف مقابل نیز تاثیر خواهد داشت.

از ویژگی های یک رابطه خوب این است که هر دو طرف آنقدر در رابطه آزادی دارند که عیب‌های یکدیگر را بشنوند و برای رفع آن کمک بخواهند. در ضمن باید به طرق مقابلتان این حس را بدهید که باوجود هر ایرادی شما او را دوست دارید و کنارش هستید.

شما در مورد رابطه جنسی با هم صحبت میکنید

ارتباطات برای ایجاد یک رابطه شاد و سالم مهم است  و این فقط ارتباط خارج از اتاق خواب را شامل نمی شود.

رضایت هر دو شریک در این زمینه برای شادی کلی بسیار اهمیت دارد و باید به صورتی باشد که هردو بزرگسال بالغ راحت با یکدیگر صحبت کنند.

پس از ویژگی های یک رابطه زناشویی موفق این است که با رضایت هر دو طرف رابطه جنسی برقرار شود و این رضایت نیاز به هم‌صحبتی و ارتباط خوب قبل از رفتن به تخت دارد.
عدم توجه به این مورد، از دلایل خراب شدن رابطه ها محسوب میشود.

گاهی اوقات ، شما به هیچ وجه ارتباط برقرار نمی کنید

آیا تا به حال دوستی داشته‌اید که بتوانید با او در یک اتاق بنشینید و ساکت باشید، بدون اینکه برایتان ناخوشایند باشد؟

در چنین موقعیت هایی، هر کدام از شما فقط کار خود را انجام می دهید یا از شراکت و همکاری یکدیگر لذت می برید.

این موضوع بخش مهمی از رابطه است؛ از ویژگی های یک رابطه سالم این است که بتواینم در کنار یکدیگر باشیم بدون اینکه صحبتی کنیم تا هر دو نفر رابطه فقط از حضور یکدیگر انرژی بگیرند و بر روی کارشان تمرکز کنند.

هویت خود را حفظ می کنید

مهم است که هویت خود را در طول رابطه حفظ کرده و خودتان را در هنگام برقراری رابطه از دست ندهید.

اگر چنین اتفاقی نیافتد، ممکن است خود را فداکارانه و اساساً فاجعه آمیز بدانید، در وضعیت خود واقعاً خوشحال نباشید و قادر به برقراری ارتباط با  افراد دیگر هم نباشید زیرا شما حتی نمی دانید چه می خواهید.

شما به حریم خصوصی یکدیگر احترام می گذارید

بله ، شما یک تیم هستید و اینکه “مال تو، مال من است و مال من هم مال تو!” خوب است، اما شما هنوز هم دو فرد جداگانه هستید که حق رعایت حریم شخصی را دارید.

این بدان معناست که هیچ وقت دیگری را فریب نمی‌دهید و گوشی همراه یکدیگر با بدون اجازه چک نمی‌کنید. همدیگر را گول نمی زنید و تلفن شریکتان را تفتیش نمی کنید.

ویژگی های یک رابطه سالم

به یکدیگر اعتماد دارید

بدون اعتماد هیچ یک از عناصر مثبت دیگر که باعث ایجاد رابطه می شوند وجود ندارد.
اگر به شخصی که با او در ارتباط هستید اعتماد ندارید، نمی توانید با بیرون رفتن بدون شما، یا گذراندن وقت با دوستان یا حتی در محل کار راحت باشید!

شما نمی توانید در آرامش باشید و پایه روابط شما به مرور از بین میرود

دو نفر که در روابط خود ایمن هستند، باید هر از گاهی، گفتگوهای سختی را در مورد موضوعات دشوار انجام دهند.
اگر از ترس توهین به یکدیگر از پرداختن به موضوعات “تابو” جلوگیری می کنید، ممکن است در طولانی مدت باعث تنش شود و باعث شود احساسات مهم سرکوب شوند.


پیشنهاد توسکا: نشانه های پایان رابطه عاطفی و عاشقانه


شما گذشته های یکدیگر را پذیرفتید

همه ما گذشته‌ای را پشت سرگذاشته‌ایم.

از ویژگی های یک رابطه خوب این است که در ابتدا بدانیم و بپذیریم کسی را که در حال حاضر ملاقات می‌کنیم، از گذشته‌اش جدا نیست.

هر تجربه‌ی خوبی و بدی که در گذشته داشته است او را به این فردی که روبروی شماست تبدیل کرده است.
در ابتدا باید انقدر محیط را برای او گرم و صمیمی کنید که بتواند با شما صادق باشد تا هرچیزی که نیاز است از او بدانید را برایتان شرح دهد، و اینکه سعی نکنید در زندگی گذشته او جستجو و شیطنت بیجا کنید.

هرچیز که لازم باشد را خودش با شما در میان می‌گدارد و شما فقط کافی است برای او یک گوش و همراه باشید. از ویژگی های یک رابطه سالم این است که امکان همه موضوعات برای بحث و گفتگو بازخواهد بود و می‌فهمید که گذشته‌ها گذشته و اکنون مهم است.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست