چه زمانی واکسن کرونا ویروس آماده خواهد شد؟

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. سلامت
  6. /
  7.  چه زمانی واکسن کرونا ویروس آماده خواهد شد؟
واکسن کرونا

حتی با وجود استراتژی های مهارکننده و اقدامات بهداشتی فراوان در کشورهای درگیر، در بهترین حالت فقط شاهد کاهش رشد ابتلا بوده ایم.
با اعلام سازمان بهداشت جهانی درخصوص شیوع این بیماری همه گیر، همه چشم ها به پزشکان و محققان برای تولید واکسن دوخته شد، زیرا تنها یک واکسن می تواند مانع از بیمار شدن افراد شود.

حدود ۳۵ شرکت و موسسه دانشگاهی برای ایجاد چنین واکسنی مشغول مسابقه هستند و حداقل چهار مورد از آنها در حال حاضر نمونه‌های اولیه‎ای تولید کرده‌اند که در حال آزمایش روی حیوانات است.

اولین مورد از این واکسن‌ها – که توسط یک شرکت زیست فناوری مستقر در بوستون – تولید شده است، بزودی وارد آزمایشات انسانی می شود.


بیشتر بخوانید: تا پایان ماجراجویی ویروس کرونا چقدر مانده؟


روند تولید واکسن کرونا

این سرعت بی سابقه تا حد زیادی به تلاش های اولیه چینی ها برمی‌گردد. چین اطلاعاتش را در اواسط دی ماه به اشتراک گذاشت و به گروههای تحقیقاتی در سراسر جهان اجازه داد ویروس زنده را پرورش دهند و نحوه حمله به سلولهای انسانی را مورد مطالعه قرار دهند.

اما دلیل دیگری نیز برای سرعت کار وجود دارد.
اگرچه هیچ کس نمی توانست پیش بینی کند که بیماری عفونی بعدی که جهان را تهدید می کند توسط خانواده کروناویروس‌ها ایجاد شود (به طور کلی آنفولانزا بزرگترین خطر ابتلا به بیماری همه گیر محسوب می شود) اما واکسینولوژیست‌ها پس از شیوع موارد مشابه مانند سارس و مرس، شروع به تحقیق کردند تا بتوانند نحوه گسترش و انتشار این ویروس را درک کنند.

اطلاعات موجود از آن تحقیقات، هم‌اکنون سرعت رسیدن به واکسن کرونا را افزایش داده است.

همانطور که اشاره کردیم، خانواده کرونا ویروس‌ها در سده‌ی اخیر منجر به شیوع دو بیماری دیگر هم شده اند: یعنی سندرم تنفسی حاد (SARS) در چین و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) در عربستان.

پس از مهار این بیماری‌ها و طبقه بندی اطلاعات بدست آمده، اکنون یک شرکت آمریکایی مشغول بازسازی نوعی واکسن براساس اطلاعات قدیمی و جدید است و گفته میشود در مدت کوتاهی به نمونه‌های قابل آزمایش روی انسان دست خواهند یافت.

واکسن کرونا

طرز کار واکسن کرونا

با وجود شایعات مختلف درمورد ویروس کرونا و واکسن آن، باید بدانیم که تقریبا همه واکسن ها طبق همان اصل قدیمی کار می کنند. آنها بخشی یا تمام عوامل بیماری‌زا را به سیستم ایمنی بدن انسان وارد می‌کنند (معمولاً به صورت تزریق و با دوز کم) و سیستم را برای تولید آنتی بادی ها تحریک می کنند.

آنتی بادی های تولید شده در حافظه ایمنی بدن باقی مانده و اگر فرد به شکل طبیعی در معرض ویروس باشد، می توان دوباره و سریعا تولید شده و توسط بدن استفاده شود.

ایمن سازی با استفاده از اشکال زنده و ضعیف ویروس یا پس از غیرفعال شدن آن در اثر حرارت یا مواد شیمیایی حاصل می شود. البته این روشها دارای اشکالاتی هستند. به عنوان مثال، شکل زنده می تواند در میزبان تکامل یابد!

برخی از پروژه های واکسن کرونا ویروس از این روش های آزمایش شده استفاده می کنند، اما برخی دیگر از فناوری جدیدتری بهره می‌برند.

یک استراتژی جدید دیگر – نمونه‌ای که شرکت Novavax از آن استفاده می کند – واکسن “نوترکیب” (recombinant) است. این امر مستلزم استخراج کد ژنتیکی ویروس است که به احتمال زیاد باعث ایجاد یک واکنش ایمنی در انسان می شود.

شرکت‌های مختلف، میلیون‌ها دلار بودجه برای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدوارند که هرچه زودتر به آن دست یابند، چرا که ساخت واکسن کرونا، علاوه بر نجات دادن جان بسیاری از افراد، از لحاظ مالی هم بسیار سودآور است و می‌تواند ثروت زیادی را به جیب سازندگان آن سرازیر کند.

اما در هر صورت، پیش از آزمایش بر روی نمونه‌های انسانی، نمی‌توان با قاطعیت در مورد این واکسن صحبت کرد.

مراحل تولید واکسن کرونا

آزمایشات بالینی پیش از تایید واکسن، معمولاً در سه مرحله انجام می شود. اولین مرحله شامل تست بر روی چند ده داوطلب سالم و بررسی عوارض جانبی و تاثیر دارو است.

مرحله دوم که شامل چند صد نفر خواهد بود، در بخشی از جهان که افراد آلوده در آن زیاد هستند تست می‌شود تا میزان موثر بودن واکسن سنجیده شود.

در مرحله سوم و نهایی نیز واکسن بر روی چند هزار نفر آزمایش خواهد شد.

اما در هر صورت، فرایند آزمایش‌ها باید کند و به آهستگی و با احتیاط انجام شود و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد.

بسیاری از نمونه‌های اولیه واکسن خطرناک یا ناکارآمد هستند و تست کردن آنها باید با نهایت احتیاط انجام شود.

علاوه بر این، کرونا ویروس یک عامل بیماری‌زای نسبتا جدید است که دانشمندان هنوز اطلاعات کاملی درخصوص آن ندارند و هرگونه بی‌احتیاطی و عجله در برخورد با آن، می‌تواند وضعیت را از چیزی که هست بدتر کند.

واکسن کرونا


پیشنهاد توسکا: آیا افراد بهبود یافته هم ویروس کرونا را انتقال می دهند؟


مشکلات موجود

در این میان، یک مشکل احتمالی دیگر وجود دارد. به محض کشف واکسن کرونا، به مقدار زیادی از آن نیاز خواهد بود و ظرفیت کافی برای تامین تقاضای دنیا وجود ندارد.

علاوه بر این، توسعه واکسن از نظر اقتصادی هم یک ریسک بزرگ است، زیرا بسیاری از نمونه‌های تولید شده به جایی نمی‌رسند و موفقیتی کسب نمی‌کنند. به این ترتیب، امکان ضرر مالی برای سرمایه‌گذاران این پروژه‌ها وجود دارد.

پس از کشف واکسن بیماری کووید ۱۹، مجموعه ای دیگر از چالش ها خود را نشان می دهند. این چالش‌ها، بیشتر از جنس سیاسی و اقتصادی هستند و موانعی را بر سر درمان به بیماری ایجاد می‌کنند.

مشکل این است که نمی‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که واکسن به تمام کسانی که به آن نیاز دارند می رسد و ساختارهای موجود نمی‌توانند این امر را تضمین کنند.

علاوه بر این، بین نیاز به واکسن و قدرت خرید آن در جوامع مختلف تعادلی وجود ندارد. برای مثال، زمانی که آنفولانزای H1N1 همه گیر شده بود، برخی از جوامع درگیر، توان خرید حجم کافی واکسن را نداشتند.

البته سازمان بهداشت جهانی تلاش می‌کند که فارغ از این نوع نگاه‌ها و مناسبات سیاسی و اقتصادی، در صورت کشف واکسن، آن را به کشورهای فقیرتر هم برساند. اما در هر صورت، امکان موفقیت صد درصدی وجود ندارد.

برای مثال، فرض کنید که کشور چین، بتواند واکسن ویروس را کشف کند. آیا پس از تولید، آن را ابتدا میان جمعیت ۱.۵ میلیاردی خودش توزیع خواهد کرد یا اینکه به کشورهای دیگر صادر می‌کند؟ این زمان، میان منافع ملی و جهانی تضادی ایجاد خواهد شد.

اما در هر صورت، فعلا کشف واکسن ویروس کرونا بهترین امید ما برای تمام شدن این اوضاع است و بعد از آن، باید ببینیم دنیا با موضوع چگونه برخورد کرد. تا آن موقع، به توصیه‌های بهداشتی عمل کنید و دست‌هایتان را حسابی بشویید!

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست