نکته های آموزنده از زندگی وارن بافت ، خدای سرمایه گذاری!

  1. خانه
  2. /
  3. چهره ها
  4. /
  5. نکته های آموزنده از زندگی وارن بافت ، خدای سرمایه گذاری!
وارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

وارن بافِت (Warren Buffett) متولد ۳۰ اوت ۱۹۳۰ در نبراسکای آمریکا، یکی از موفق ترین صاحب نامان عرصه سرمایه گذاری است که در حال حاضر مدیر اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی است.

وارن بافت، معلم سرمایه گذاری

بافت یکی از ثروتمندان و تجار با شخصیت و مورد احترام در جهان است.

با توجه به زندگینامه وارن بافت می توان گفت او از همان کودکی هوش مالی قابل توجهی داشته است.
همچین در سال ۱۹۶۵ بود که شرکت مشارکت بافت را تاسیس کرد در همان سالها بود که مسئولیت مجتمعی تجاری را دردست داشت که در حوزه خدمات درمانی، رسانه و صنایع غذایی و آشامیدنی و همچنین انرژی، سرمایه گذاری کرده بود که از همین راه وارن بافت در زمره ثروتمندترین و بشر دوست ترین افراد دنیا به شمار آمد که ارزش خالص دارایی های او تا سال ۲۰۱۸ چیزی بالغ بر ۸۴ میلیارد دلار بوده است.


پیشنهاد توسکا: بهترین روش افزایش درآمد تا ۱۰ برابر!


زندگی شخصی

وارن بافت در سن ۷۶ سالگی یعنی درسال ۲۰۰۶ بود که در ازدواج دوم خود با شریک قدیمی اش آسترید منکس ازدواج کرد.

همسر اول او سوزان تامسون بود که از سال ۱۹۵۲ تا سال ۲۰۰۴ که سوزان فوت کرد باهم بودند، اگرچه در دهه ۷۰ از هم جدا شده بودند.
حاصل ازدواج وارن و سوزان سه فرزند به نام های سوزان، هاوارد و پیتر است.

وارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

وارن بافت و همسرش، آسترید منکس

کتاب های وارن بافت

کتب و مقالات زیادی درباره چگونه ثروتمند شدن وارن بافت تالیف شده است.

از جمله مهمترین این کتاب ها، “روش وارن بافت” نام دارد. این کتاب که درباره استراتژی های دومین فرد ثروتمند جهان یعنی وارن بافت است ، نوشته رابرت هنگستورم از فعالین شهیر حوزه سرمایه گذاری است.

 شاید برای شما جالب باشد که بدانید کتاب های پیشنهادی وارن بافت به علاقه مندان حوزه کسب و کار چیست که ما به چند مورد از این کتاب ها اشاره می کنیم.

از جمله این کتاب ها می توان از کتاب “سرمایه گذار باهوش” نوشته بنجامین گراهام نام برد که یکی از مهم ترین کتاب های حوزه سرمایه گذاری است که این کتاب مهم در زندگی وارن بافت بسیار تاثیر گذار بوده است.

کتاب دیگر “سمفونی کفش ها” نوشته فیل نایت است این کتاب به زندگی بنیانگذار برند نایک می پردازد.

کتاب بعدی که وارن بافت توصیه میکند “لنگیدن روی آب” نوشته فیل بویت است که داستان پیشرفت یک شبکه تلویزیونی را روایت میکند.

همچنین در میان کتاب های پیشنهادی وارن بافت کتاب “اما کشتی های مشتری ها کجا هستند” اثر فرد شویت و “کتابچه نکات سر انگشتی سرمایه گذاری،تنها راه برای ضمانت سهم عادلانه شما از بازده بورس” اثر جان باگل به چشم میخورد.

برنامه روزانه وارن بافت

پرداختن به برنامه های روزانه وارن بافت قطعا برای هرشخصی میتواند مهم و جذاب باشد که ما هم میتوانیم از این برنامه های روزانه تاثیرات مثبتی در جهت موفقیت کسب کنیم.

برنامه های روزانه وارن بافت را می توان اینگونه تشریح کرد:

۱. مطالعه روزانه

به گفته وارن بافت، مطالعه روزانه او حدود ۵۰۰ صفحه است!

آنطور که خودش تخمین میزند حدود ۸۰ درصد از زمانش را به مطالعه کردن اختصاص می دهد. از مطالعه مجلات و گزارشات اقتصادی در محل کار گرفته تا مطالعه کتاب های آزاد در منزل.

۲. تمرین و ورزش

یکی از اموری که افراد موفق به آن میپردازند ورزش است.
وارن بافت در جایی گفته بود که: راز جوان ماندنش این است که مثل یک بچه ۶ ساله غذا میخورد و حتی بعد از این که به سرطان پروستات مبتلا شده بود هنوز هم که هنوز است سرحال و شاد است.

آسترید مرکسوارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

۳. سپاسگزاری و قدردانی

یکی از ویژگیهای تحسین برانگیز وارن بافت، روحیه بشر دوستانه اوست که همیشه سعی میکند به امور خیریه کمک کند.

براساس گزارشی که یواس اس تودی، درسال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷ ارائه داد وارن بافت ۲۸ میلیارد دلار به خیریه ها کمک کرده است.

این روحیه بشر دوستانه در افرادی چون بیل گیتس هم وجود داشت طوری که او نصف ارزش دارایی خودش را در امور خیریه به کارگرفت.

۴. بازی کردن!

او به طور مداوم بازی ها ذهنی مالی را انجام می دهد که در الگوهای سرمایه گذاری هاش کمک شایانی به او میکند.

جالب است بدانید که وارن بافت عاشق بازی bridge است .

۵. سرگرمی های تفریحی

شاید شما بگویید وقتی کسی مانند وارن بافت بیشتر زمان خود را صرف کار میکند دیگر تفریح برایش بی معنا خواهد بود.
خب بیراه هم نمیگویید اما این حرف درمورد وارن بافت صحیح نیست بلکه او شدیدا به تفریحاتش اهمیت می دهد و جالب است بدانید که او به خوبی ukulele (یوکللی – نوعی ساز) می زند.


بیشتر بخوانید: روش زندگی افراد موفق: ۹ نکته کاربردی


توصیه های وارن بافت برای ثروتمند شدن

قطعا برایتان جالب است که بدانید انسانی موفق و ثروتمند همچون وارن بافت چه توصیه هایی برای ثروتمند شدن دارد. پس جا دارد که ما در مجله اینترنتی توسکا به توصیه های وارن بافت برای ثروتمند شدن و موفق شدن اشاره کنیم.:

۱. سرمایه گذاری سود به دست آمده

خب طبیعی است وقتی انسانی از جایی سودی به دست می آورد برای خرج کردن آن عجله داشته باشد و به تعبیری وسوسه شود اما وارن بافت به ما توصیه میکند که هرگز این کار را نکنید بلکه این پول را مجددا سرمایه گذاری کنید.

مثلا وقتی وارن در دوران کودکی خود با یکی از دوستانش برای فروشگاهی یک دستگاه پینت بال می خرد با پول حاصل از آن ماشین های بیشتری را خریداری کرد و این گونه با سود خود سرمایه گذاری کرد به طوری که در فروشگاه های گوناگون ۸ ماشین پینت بال داشت.

این مورد، یکی از مهم ترین درسهایی از وارن بافت است که باید به آن توجه داشت.

۲. متفاوت باشید

متفاوت بودن از دید وارن بافت یعنی تقلید نکردن، او اعتقاد دارد که هرگز نباید براساس رفتار دیگران تصمیم گرفت و کاری را که آنها انجام میدهند را انجام داد.

برای مثال وقتی بافت در سال ۱۹۶۵ با صد هزار دلار از پول مردم سرمایه گذاری خود را شروع کرد همه معتقد بودند او راه به جایی نمیبرد.
اما وارن از آنها تقلید نکرد و کار خودرا انجام داد به طوریکه ۱۴ سال بعدش با روشی که در پیش گرفته بود شراکتی ۱۰۰ میلیون دلاری داشت!

۳. شستتان را نخورید!

این توصیه وارن بافت برای ثروتمند شدن به این معنی است که باید قبل از انجام کاری خوب فکر کرد و اطلاعات مناسب را جمع کرد و بعد از گرفتن تصمیمی آن را به دقت هر چه تمام تر انجام داد.

وارن میگوید نباید وقتمان را تلف کنیم و بنشینیم انگشت شستمان را بمکیم!

وارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

۴. قبل از اینکه چیزی نهایی شود آن را بادقت بررسی کنید

وارن این تجربه را نیز وقتی که در کودکی کاری سخت را در ازای پولی کم برای پدربزرگش انجام داد، به دست آورد که اینکار بسیار او را غافلگیر کرد.

برای همین معتقد است قبل از شروع هر کاری باید آن را بادقت بررسی کرد.

۵. حواستان به هزینه های اندک باشد

یکی از ویژگیهای بافت این است این است که همواره در جاهایی سرمایه گذاری میکند که مدیران آن هزینه های کوچک خود را کنترل می کنند.

مثلا زمانی با شرکتی کار میکرد که مدیر آن حتی اندازه کاغذهای سرویس بهداشتی را هم تحت کنترل قرار میداد وارن بافت براین باور است که کنترل هزینه های کوچک به پرداخت هزینه های بزرگ کمک شایانی میکند.


مطالعه بیشتر: راهکارهای ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف انرژی


۶. قرض اندک و وام کم

بنابر توصیه وارن بافت باید تا میتوانید از قرض کردن و وام گرفتن بکاهید طوری که خودش هم هیچوقت به مقدار زیاد از کسی پولی قرض نکرده است.

او میگوید پیامدهای وام گرفتن زیاد و قرض کردن پیش از حد بسیار انسان را آسیب پذیر میکند.

۷. اصرار و پافشاری

یکی از توصیه های طلایی وارن بافت برای ثروتمند شدن این است که باید امور خود را با قاطعیت هرچه تمام تر پیگیری کرد و به راحتی از آن دست نکشید و با شجاعت و پیگیری جدی کار خود را انجام داد.

۸. دانستن زمان حرکت

بافت وقتی در کودکی در شرطبندی های پی در پی سر یک مسابقه باخت و از شدت ناراحتی مریض شد اما به چیز بزرگی رسید!

وقتی که او بعد از باخت در شرطبندی مجددا شرط بندی میکرد فهمید که باید بداند هرکاری را چه زمانی انجام دهد و چه زمانی کنار بگذارد.

دانستن زمان مناسب هرکاری در نوع خود کار خردمندانه ایست.

۹. ارزیابی خطرات

وقتی درسال ۱۹۹۵ کارفرمای پسر وارن بافت به جرم دستکاری قیمت ها متهم شد او پسرش را راهنمایی کرد و گفت باید بسنجد و ببیند آیا ماندن در این شرکت و ادامه دادن به سود اوست یا به ضرر اوست و برایش خطر دارد یا نه؟

پسرش سود وضرر ماندن را بررسی و ارزیابی کرد و فردای همان روز از کارش استعفا داد.
درسی که وارن بافت دراینجا به ما می دهد این است که همواره باید در زمان های مختلف تصمیم هایی بگیریم که با توجه به خطراتی که در آن وجود دارد در نوع خود بهترین گزینه باشد.

۱۰. معنای واقعی موفقیت

درست است که وارن بافت یکی از موفق ترین ثروتمندان جهان است اما یکی از درسهایی که از وارن بافت باید آموخت این است که او موفقیت واقعی در زندگی را با پول اندازه نمیگیرد و در این مورد گفته است:

«من کسانی  را می‌شناسم که پول زیادی دارند، میهمانی‌های بزرگی را ترتیب می دهند و بیمارستان‌هایی به نام آنها است، ولی هیچ کس آنها را دوست ندارد. وقتی به سن من برسید، مقیاس شما برای اندازه گیری موفقیت این می شود که بدانید مردم چقدر شما را دوست دارند. این عظیم ترین امتحان زندگی است.»

۱۱. دقت زیاد در معامله با خویشان و نزدیکان

توصیه دیگری از وارن بافت که بسیار جالب است و این هم از تجارب دوران کودکی اوست این است که در هر معامله ای باید همه چیز را سنجید و خوب زیر و رو کرد.

حتی در معامله با خویشان و نزدیکان باید دقت بیشتری به خرج داد تا ضرری متوجه ما نشود!

۱۲. مطالعه در زمینه کاری

وارن بافت که خود در رشته سرمایه گذاری تحصیل کرده و در این زمینه هم بسیار موفق است این درس را به ما میدهد که مطالعه بسیار در زمینه سازمانی و کاری که در آن سرمایه گذاری میکنیم تاثیر زیادی در موفقیت و ثروتمند شدن دارد.

۱۳. افزایش مهارت های ارتباطی

وقتی میبینیم که وارن بافت در دوران جوانی زمانی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارد سعی میکند مهارت های ارتباطی و فن بیان و سخنوری خود را افزایش دهد به این نتیجه میرسیم که این امر در موفقیت او بسیار تاثیر گذار بوده است.

وارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

۱۴. مطالعه روزانه

به طور قطع مطالعه روزانه یکی از اموری است که باعث موفقیت دومین فرد ثروتمند جهان یعنی وران بافت شده است چرا که در جایی به نقل از وارن بافت خوانده بودم که گفته بود میزان مطالعه روزانه اش اغلب ۵۰۰ صفحه می شود.

۱۵. احساس خوشحالی از سرمایه گذاری

امید همواره می تواند دلیل موفقیت باشد.

وارن بافت در این مورد میگوید باید همیشه روی سهامی سرمایه گذاری کنیم که از آن سرمایه گذاری احساس خوش حالی کنیم و حس خوبی نسبت به آن داشته باشیم.

۱۶. باور قلبی به ثروتمند شدن

شک نکنید که برای ثروتمند شدن باید باور و ایمان قلبی نسبت به رسیدن به این هدف داشته باشیم.

وارن بافت می گوید من هیچوقت در آینده ای که خواهم ساخت شک نکردم.

۱۷. احساسات جدا، کار جدا

یکی از توصیه هایی که وارن بافت شدیدا به آن تاکید دارد این است که نباید احساسات را وارد حوزه کار کرد بلکه خیلی جدی و مصمم و قاطع باید تصمیمات خود را عملی کرد و به حرف دیگران توجهی نداشت.

۱۸. داشتن هدف مشخص

برای  انجام یک سرمایه گذاری خوب باید هدفتان مشخص باشد و بدانید هدفتان و قصدتان از این سرمایه گذاری چیست و دقت کنید که برای هزینه ایی که پرداخت میکنید حتما باید دلیلی داشته باشید که اگر این چنین نباشد قطعا از موفقیت دور خواهید شد.

۱۹. قوانین طلایی برای سرمایه گذاری

دو قانون طلایی که از توصیه های وارن بافت می شود به آن رسید این است که:

  • قانون اول می گوید هرگز نباید از مقدار سرمایه ای به ما تعلق دارد کم کرد
  • قانون دوم هم این است هرگز نباید قانون اول را فراموش کرد!

وارن بافت بر این باور است که باید تاجایی که می توانیم مقدار سرمایه را افزایش دهیم نه اینکه از آن بکاهیم.

۲۰. تمرکز داشتن در یک زمینه خاص

نکته  طلایی که در این قسمت وجود دارد این است که خب همه ما میدانیم که هزگز نمیشود همه آدمهای اطرافمان را راضی نگه داریم پس باید روی یک زمینه خاص تمرکز کنیم وقدرت تمرکزمان را افزایش دهیم.
چرا که یک فرد موفق همیشه برای وقت خود ارزش قائل است و به راحتی آن را هدر نمیدهد.

پس بعضی مواقع باید به بعضی افراد به راحتی (نه) بگوید.

وارن بافت، این مرد موفق و ثروتمند، فردی خودساخته است که دانش و تجربیات خود را بدون کمترین ادعایی با دیگران به اشتراک گذاشته تا دیگران با استفاده از این تجربیات راهی را که وارن بافت صد شبه رفته را یک شبه طی کنند.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست