موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. موفقیت
  6. /
  7. موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟
موفقیت واقعی در زندگی

اینبار قصد داریم درباره موفقیت حرف بزنیم، البته صحبت ما در این مقاله بیشتر در مورد موفقیت در زمینه مالی و تجاری است: اینکه چطور می توانیم از ثروت و اندوخته خودمان نهایت استفاده را بکنیم.

شما هر کار و هر میزان درآمدی که داشته باشید دوست دارید بدانید با آن چکار می توانید بکنید. ثروت به هر میزان که باشد کم یا زیاد، اصولا پدیده ای سیال است یعنی خودش میل دارد در حرکت، زیاد و کم شدن و همچنین تبدیل شدن باشد.

حتی خسیس ترین آدمها هم در دنیای امروز نمی توانند پول هایشان را زیر بالششان و یا پشت یک آجر از دیوار داخل اتاق نگهدارند و امیدوار باشند پولشان با همان ارزش برای همیشه باقی بماند!

اینجا قصد داریم به شما بگوییم برای صرف کردن اندوخته خود چه راه هایی و انتخاب هایی پیش رو دارید و بهترین راه ها کدام اند.

معنای موفقیت واقعی در زندگی

با توجه به عنوان مقاله، ممکن است از خود بپرسید یعنی نویسنده سعی داشته بشکل غیر مستقیم به شما بگوید: معنای واقعی موفقیت تنها در پول درآوردن خلاصه می شود؟
یعنی در زندگی انسان هیچ ساحت دیگری بجز حوزه مسائل مالی وجود ندارد که سخن گفتن از موفقیت درباره آن هم معنا پیدا کند؟

مطمئن باشید ما به هیچ وجه قصد محدود کردن تعریف واقعی موفقیت به حوزه مالی صرف نداریم و به شما اطمینان می دهیم که شما به محض خواندن مقاله به این مسئله پی خواهید برد.
هدف ما از نگارش این متن در مجله اینترنتی توسکا، متوجه کردن شما به امکان هایتان است؛ مقصود ما این است که خواننده گان را در برخورد با مسائل مالی، به کنشگر بودن، فعال بودن و به عبارت دقیق تر انتخابگر بودن تشویق کنیم.

حتما این جمله از کارل مارکس فیلسوف نامدار قرن ۱۹ میلادی به گوشتان خورده است: آدمی پول را آفرید و سپس خودش به بنده آن تبدیل شد.

بیایید واقعیت را بپذیریم؛ اینکه اکثر انسان ها، در برخورد با پول، کاملا منفعلانه عمل می کنند، یعنی پیش از آنکه بخواهند درباره چگونگی صرف کردن آن فکر و سپس انتخاب کنند، آن را خرج می کنند.

سخن سر این نیست که خرید یک موبایل جدید و یا پوشاک مد روز متناسب با پیشنهاد فلان مجله، نوعی فکر کردن و انتخاب کردن نیست. اصولا در همه اعمال بشر در نگاه اول نوعی انتخاب و فکر وجود دارد.
اما بحث این است که این در این گونه انتخاب ها چقدر شخص “من” و “انتخاب من” دخیل است.
میلیون ها آدم پول خود را در این راه ها خرج می کنند و یکی از آنها هم ممکن است شما باشید؛ این راه ها چقدر انتخاب شما بوده؟

پول و انتخاب

اگر اینطور به مسئله پول نگاه کنیم به یک حقیقت تلخ؛ یعنی همان حرف مارکس می رسیم؛ حقیقتی که این مقاله از دریچه آن قصد دارد شما را در رسیدن به موفقیت واقعی در زندگی یاری کند.
حقیقت این است که در دنیای امروز اکثر انسان ها پول را خرج نمی کنند، بلکه این پول است که مشغول صرف کردن آنها است! این انسان ها نیستند که پول را در اختیار دارند بلکه این کیف پول آنها است که آنها را کنترل می کند، درون مغازه ها و فروشگاه های بزرگ میچرخاند و به رستوران ها و هتل های لاکچری می برد!

اگر از کسانی هستید که موفقیت واقعی در زندگی را اینگونه می بینید باید بگوییم شما باید در تعریف واقعی از موفقیت تجدید نظر کنید!

موفقیت واقعی در زندگی، یادگیری مهار و کنترل کردن پول و ثروتتان است، اینکه چگونه اندک درآمد و ثروتتان را در دستان خودتان بگیرید و نگذارید پولتان شما را به هر سمت و سویی که خواست بکشد!

ما در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم در مسائل مالی خود، چگونه به کنشگری فعال تبدیل شوید؛ کسی که می خواهد خودش مسیر و آینده مالی اش را انتخاب کند؛ نه فروشگاه های بزرگ!

موفقیت واقعی در زندگی

معنای ثروت

 ما به ثروت به صورت مطلق فکر می کنیم؛ ۱ میلیون، ۱۰ میلیون، ۱ میلیارد؛ اما حقیقت این است که ثروت واقعیتی نسبی است.

 بسیاری از افرادی که به یک میزان مشخصی از درآمد در طول سال دست پیدا می کنند، می بینند که به نوعی هنوز درآمد کمی دارند.
حتی اگر بتوانید سالانه ۱ میلیارد درآمد داشته باشید، وقتی این را با مخارج و هزینه های زندگیتان تطبیق دهید، می بینید هزینه های شما به ۱.۲ میلیارد در سال افزایش یافته.

شما پولدار هستید، اما ثروتمند نیستید.  پول دارید اما آزاد نیستید.

 چیزی که موضوع و حقیقت ثروت را تشکیل می دهد همین است: “آزادی
از آنجا که ثروت نسبی است ، آزادی هم نسبی است. آزادی یک برچسب قیمت ثابت و همیشگی ندارد.

 این بستگی به پول شما دارد؛ یعنی پولتان را کجا خرج می کنید و این ثروت در چه کانال هایی و به چه میزان جریان دارد.
بستگی به این دارد که چقدر زمان و انرژی برای بدست آوردن آن صرف می کنید، و مهمتر از همه، اینکه آیا از آن برای خرید چیزهایی استفاده کردید کرد که برای شما هزینه کردن انرژی و زمان بیشتری را در آینده نتیجه داشته یا بخشی از آن در مسیرهایی صرف شده که بعدا برای شما سودمند خواهد بود؟

انسان‌های موفق، ثروت خود را در مسیرهای کم‌هزینه‌تر صرف میکنند. ثروت باید در مسیری وارد شود که دارای جریان و دورنما باشد.
شخصی که تعریف واقعی موفقیت را درست فهمیده چولش را در مسیری می اندازد که جریان داشته باشد؛ قبلا هم گفتیم، پول حقیقتی سیال دارد و دوست دارد حرکت داشته باشد.

اگر می خواهید معنای واقعی موفقیت را حس کنید پولتان را به حرکت درآورید.

با خودتان رو راست باشید

اگر می گویید پول می خواهید و می توانید آشکارا اعتراف کنید که مایلید ثروت زیادی بدست آورید، این اولین قدم به سمت موفقیت واقعی در زندگی است؛ با خودتان رو راست باشید! شما نمی توانید از آنچه می خواهید فرار کنید.
روش زندگی افراد موفق، به روشنی این موضوع را به ما نشان می‌دهد.

با این وجود ، اگر نمی توانید به هر دلیل خاصی به یک رقم خاص فکر کنید و ذهن شما به سمت نوع خاصی از سبک زندگی و داشتن اوقات فراغت بیشتر جلب میشود بهتر است این را بدانید که آنچه شما واقعا می خواهید “آزادی” است. شما آزادی بیشتری می خواهید.

موفقیت واقعی در زندگی، مشروط به بدست آوردن این آزادی است.

 ثروت واقعی، آزادی واقعی است؛ پول زیاد داشتن، لزوما به معنای موفقیت نیست؛ درکنار پول باید آزادی هم داشته باشید تا موفقیت واقعی در زندگی را تجربه کنید.

آزادی از کارها و فعالیت هایی که وقت و ثروت شما را می گیرد و درجایی که نمیخواهید صرف میکند. یعنی آزادی از تعهدات غیرضروری. 

ما اینجا به مواردی از این التزام ها که باعث کم شدن آزادی می شوند اشاره می کنیم؛ ببنید که کدام یک از آنها را در زندگی تان دارید و کدام را نه.

۱. لازم نیست به جلسات بروید

آزادی برای جلوگیری از این مخمصه یکی از بزرگترین امتیازات زندگی است که شما را در رسیدن به موفقیت واقعی در زندگی کمک می کند.
ثروتمند بودن بدان معنی نیست که شما در یک اتاق با ده نفر دیگر بنشینید، ساعت ها به اسلایدهای رنگارنگ بی شماری خیره شوید درحالی که می دانید هیچ اتفاق مهمی درحال رخ دادن نیست. سبک زندگی ثروتمندان واقعی اینگونه نیست!

 مطمئناً ، شما می توانید بعد از اتمام این جلسات زمانی را برای خودتان داشته باشید می توانید تا حدودی آزاد باشید اما بدانید به محض اینکه جلسات بر روز های شما مسلط شوند، معنا و محور روز شما تغییر میکند و آنوقت شما دیگر آزاد نخواهید بود.

موفقیت واقعی در زندگی

 ۲.  لازم نیست که وقت خود را با آدمهای آزاردهنده بگذرانید.

چیزی که از یک جلسه خیلی طولانی بدتر است این است که شما باید در کنار افرادی که دوست ندارید بنشینید.
همه ما شخصیت های متفاوتی هستیم، طبیعی است که با برخی افراد بهتر از دیگران ارتباط بگیرید، اما همیشه این ممکن نیست که با افرادی خوشایند سر یک میز بنشینید.

البته، اگر شما مدیر یک شرکت و یا یک کارآفرین باشید شاید بتوانید خودتان افرادی را که مایل به همکاری با آنها هستید را انتخاب کنید.
اما به هرحال شاید در این زمینه آزادی چندانی نصیبتان نشود اما یادتان باشد در هر صورت، این محدودیت به معنای صرف روزهای تعطیلتان با این آدمها نیست.

اگر خودتان را مجبور کنید زمان آزادتان را هم بجای کسانی که دوستشان دارید با این دسته از افراد بگذرانید، از معنای واقعی موفقیت دور شده اید.

 ۳. شما در چهارچوب شرکتی که در آن کار می کنید محدود نیستید

 وقتی همکارانتان در روز پنجشنبه شما را به یک غذای خوب در رستوران دعوت میکند، این امکان وجود دارد که شما حتی با وجود درآمد و موقعیت خوبی هم که در شرکت دارید، حس خوشایندی نسبت به دعوت همکارتان نداشته باشید: حس می کنید انگار همچنان در محیط کارتان هستید، گویی محیط شرکت شما را وادار می کند تا همه هزینه های خود را در آن صرف کنید.

اگر حس خوبی به این دعوت ها ندارید، مجبور به پذیرش آن ها نیستید؛ وقت خود را کنار خانواده تان بگذارنید؛ اینگونه نزدیک شدن به موفقیت واقعی در زندگی را احساس می کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین نقطه شروع ثروتمند شدن: چگونه ثروت را جذب کنیم؟


۴. شما محکوم به چرخه مصرف زدگی نیستید

حقیقت این است که شما هر کالای جدیدی را که وارد زندگی تان می کنید بعد از مدتی تکراری می شود؛ این حتی شامل سرگرم کننده ترین کالا ها هم می شود و همه ما این را می دانیم.

اگر بخواهید وارد بازی دور ریختن چیزهای تکراری و خرید و جایگزینی کالاهای جدید بجای آنها شوید، شکستتان در رسیدن به موفقیت واقعی در زندگی حتمی است.

افراد این چنین در تعریف واقعی موفقیت دچار اشتباه شده اند. اگر به این مسیر ادامه دهید خواهید دید که هیچگاه درآمد سالانه تان، کفاف مخارج هر سالتان را نمی دهد و انگار همیشه پول کم دارید.
هی  کار می کنید و هی انگار پول کم دارید؟ اگر می خواهید معنای واقعی موفقیت را احساس کنید، وارد چرخه مصرف زدگی نشوید یا اگر شدید از آن بیرون بیایید!

 ۵. شما به گفتن “بله” متعهد نیستید

چه این یک پیشنهاد در داخل شرکت باشد و چه درخواستی برای رفتن به یک قرار و یا فرصتی برای صحبت کردن در یک پادکست، اگر احساس می کنید نمی توانید به آن “نه” بگویید، این را هم بدانید که واقعا “بله” هم نگفتید!

در این مواقع، تنها به منظور مطابقت دادن خودتان با انتظارات بیرونی، استانداردهای خود را به خطر می اندازید.

 البته اشتباه نکنید: گاهی اوقات، گفتن “نه” میتواند برای شما هزینه داشته باشد.  ممکن است رشدتان در کار را به خطر بیندازد، و یا ارتباط خوب با رئیستان را از دست بدهید پس اگر احساس می کنید نمی توانید هیچ کدام اینها را بپذیرید، اینجا به مشکل برمی خورید.

آنچه گفتن “بله” را بسیار دشوار می کند این است که در واقع “بله” گفتن، یک “نه” گفتن برای یک میلیون چیز دیگر است.
یعنی چیزهایی که شما با آنها موافقید، زمان به آنها اختصاص میدهید و مایلید انرژی صرفشان کنید.  موفقیت واقعی در زندگی یعنی، اندکی از این زمان را، صرف انتخاب بادقت تر “بله” هایتان کنید.

موفقیت واقعی در زندگی

۶. لازم نیست نگران “مکنده های انرژی” باشید

مکنده انرژی شخصی است که به محض ورود به اتاق ، تمام نور را از آن بیرون می کشد. آنها مدام شکایت می کنند؛ اعصاب خورد کن هستند و کاری میکنند که مکالمه حس بدی به شما بدهد.

 اصولا تفاوت یک آدم آزاردهنده و یک مکنده انرژی در این است که شما می توانید سعی کنید از اولی دوری کنید، در حالی که دومی ممکن است بدون اعلام و سر زده سراغتان بیاید.
او ممکن است از فردا صبح رئیس شما بشود و وقت و روح شما را تسخیر کند، گویی این تنها کاری است که بلد است.

وقتی دیگران می توانند زمان و استقامت شما را مدام اشغال کنند و از شما بگیرند، شما آزاد نیستید.
نگرانی از وقوع این اتفاق دائماً مانند یک چکش بر سر شما ضربه می کوبد و انگار شما منتظر چنین واقعه آزاردهنده ای هستید.

خارج کردن خود از این موقعیت ها هدفی است که ارزش تلاش کردن دارد؛ آنوقت خواهید دید معنای واقعی موفقیت را بیشتر احساس میکنید.

 ۷. شما می توانید تعهدات خود را انتخاب کنید

 تعریف واقعی موفقیت و همچینن ثروت حقیقی، درواقع داشتن آزادی، در انتخاب تعهدات (دوستی، خانواده، اعتقاد کار و…) هر کدام از تعهدات، آزادی را محدود میکنند، اما آزادی چیزی بجز انتخاب نوع محدودیت هایمان نیست.

ما میتوانیم بگذاریم، پولمان، جامعه مان، اعتقادات تحمیل شده مان جای ما تصمیم بگیرند و یا میتوانیم خودمان انتخاب کنیم. آزادی وسیله است ، نه پایان.

 از طرفی، آزادی بیش از حد، اگر به خوبی به کار برده نشود، باعث نارضایتی تان می شود؛ در این نگاه، پول و آزادی کاملاً شبیه به هم هستند.
انعطاف پذیری ای که در آزادیمان، زمانمان، انرژی مان، پولمان و ارتباط مان احساس میکنیم، بیهوده نیست؛  آنها قرار است در زندگی ما معنا و شادی ایجاد کنند و به ما تعریف واقعی موفقیت را بشناسانند.

اینگونه نیست که ثروتمندان تعهد به هیچ چیز نداشته باشند. برعکس غالباً آنها مسئولیت های زیادی نیز دارند.
موفقیت واقعی در زندگی، آزادی در مورد انتخاب مسئولیت ها و محدودیت هایی است که ذکر آن گذشت و همچنین داشتن قدرت برای تغییر آنها در هر لحظه معین.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست