مشکلات افراد باهوش و دردسرهایی که در زندگی روزمره تحمل می‌کنند!

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. مشکلات افراد باهوش و دردسرهایی که در زندگی روزمره تحمل می‌کنند!
مشکلات افراد باهوش

این یک واقعیت شناخته شده است که هیچ کس کامل نیست. همه ما در موارد خاص خوب هستیم و دیگران هم آنقدرها عالی نیستند. من معتقدم که این روش طبیعی برای برقراری تعادل در جهان است و این باعث می شود که همه ما به چیزهای مختلف نیازمند یکدیگر باشیم.

بعضی از انسان‌ها می‌توانند اجزا و ابعاد مختلف یک مسئله را به خوبی درک کنند و همین طرز تفکر و سطح از هوش برای زیست اجتماعی آن‌ها مشکلات متفاوتی را به وجود می‌آورد. در این نوشته از مشکلات افراد باهوش گفته شده است تا با آگاهی بر شرایط و ذهن آن‌ها بتوانید ارتباط خوبی داشته باشید.

 از بزرگترین مشکلات افراد باهوش این است که می‌دانند چقدر نمی‌دانند

آیا تاکنون از اثر دانینگ کروگر Dunning-Kruger شنیده‌اید؟ شاید قبلاً این اصطلاح را پیدا نکرده‌اید، اما احتمالا این اصل را تجربه کرده‌اید.

این یک قاعده روانشناختی است که می‌گوید: ناتوان‌ترین افراد با اعتماد به نفس هستند، در حالی که افراد باهوش به توانایی های خود شک دارند.

افراد باهوش به اندازه کافی باهوش هستند و می‌دانند چقدر نمی دانند.
برتراند راسل، فیلسوف انگلیسی، كه برای اولین بار این ایده را مطرح كرد، شاید آن را به بهترین نحو بیان كند: “مشكل با جهان این است كه احمق ها پر از اطمینان و باهوش‌ها پر از تردید هستند.”

می‌توان گفت منشا مشکلات افراد نابغه این است که به خودآگاهی بالایی رسیده‌اند و حتی خود را از دیگران بی‌نیاز می‌دانند و این حس باعث می‌شود که به مرور زمان خود را از مردم جدا کنند.
این موضوع، ممکن است توسط دیگران، نشانه کمبود اعتماد به نفس تلقی شود در صورتی که معمولا اینطور نیست.

آن‌ها اغلب از تنهایی و افسردگی رنج می برند

کسانی که هوش بیشتری دارند و توانایی استفاده از آن را دارند، احتمالاً زمان زیادی را برای معاشرت سپری نمی‌کنند، زیرا آنها بر هدف بلند مدت دیگری متمرکز شده اند.

افراد باهوش هر وقت متوجه میشوند که نگرانی های مشابه همسالان خود را ندارند، ترجیح میدهند در خود فرو بروند. یا بدتر اینکه، خودم را در وضعیت افسرده خودشان زندانی می‌کنند.

ناراحتی افراد باهوش این است که توسط دیگران درک نمی‌شوند و حتی وجود آن‌ها خیلی وقت‌ها برای دیگران اذیت‌کننده است. آن‌ها از انجایی که مغز خود را از همه برتر می‌دانند زمانی که حتی نیاز به متخصصی داشته باشند از کمک گرفتن دوری می‌کنند و می‌گویند هرآن‌ چیزی که او بخواهد بگوید خودم بهترش را می‌دانم.

این طرز فکر افراد باهوش باعث تنهایی و به انزوا رفتن آن‌ها می‌شود.

مشکلات افراد باهوش

مردم بیش از حد از آن‌ها انتظار دارند

داشتن مغز درخشان فوق العاده است.
اما فقط کافی است که مردم بدانند که شما مغز باهوشی دارید و می‌توانید ابعاد مختلف یک مسئله را فراتر از آن‌ها بررسی کنید، دقیقا از همان زمان آن‌‌ها شروع به پرسیدن سوال‌های مختلف از شما می‌کنند و زمانی که نتوانید به همه سوال‌های تخصصی آن‌ها جواب دهید از شما ناامید می‌شوند و حتی ممکن است شما را ناراحت کنند.

یکی از جواب‌های این سوال که ” چرا افراد باهوش تنها هستند ؟” این است که چون نمی‌توانند همه انتظارات دیگران را برطرف کنند؛ سعی می‌کنند رابطشان را با مردم کم و محدود کنند.

ناراحتی افراد باهوش در این است که نمی‌توانند اولویت‌بندی کنند

اینکه بخواهند میان ایده‌های بزرگی که در ذهن دارم اولولیت‌ بندی کنند برایشان یک کابوس است.

از مشکلات افراد باهوش نه فقط اولولیت‌بندی ایده‌ها و آرزوها بلکه خراب شدن آن برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی است. پیش نرفتن کارها مطابق برنامه ریزی، چنان آنها را آزار میدهد که گاهی به مرز جنون میرسند.
تصویر افراد باهوش در این لحظات بسیار دیدنی است! (اما بهتر است دور و برشان نباشید!

آن‌ها فکر می کنند برای اصول اولیه خیلی پیشرفته هستند

از آن‌جایی که باهوش‌ها نسبت به خیلی از مسائل آگاهی دارند، فقط شروع به انجام آن می‌کنند، در صورتی که گاهی حتی ممکن است اصول اولیه را رعایت نکنند.

آنها در شروع کار از خودم می‌پرسند: چرا وقتي كارها را سريع انجام می‌دهند، وقت خود را صرف اصول كنند؟

دوست داشتن و نشان دادن عشق برایشان دشوار است

یکی از مشکلات افراد نابغه این است که در روابط عاشقانه‌ خیلی احساسات خود را بروز نمی‌دهند. شرکای عاشقانه آنها بیشتر از این رنج می برند که می توانند از مسائل ظریف دور و بعضا بی حس باشند!

ناراحتی افراد باهوش این است که دیگران فکر می‌کنند به آن‌ها تمایلی ندارند یا آن‌ها را خسته می‌کنند، در صورتی که افراد باهوش فقط خیلی خوب نمی‌توانند احساساتشان را بروز دهند.
مشکلات افراد باهوش نه فقط از طریق خودشان بلکه از طریق درک شدن توسط دیگران قابل حل است.

در نتیجه…

به طور خلاصه مشکلات افراد باهوش در این است که دیدگاه خود را کاملا متفاوت از دیگران می‌دانند.
همه افراد نقص عمده خود را دارند. ولی هرکسی قبول کرده‌است که خودش است (با تمام پیامدهای آن)
اگر در یک وضعیت مشابه قرار دارید، همین کار را باید انجام دهید. اگر شخصاً کسی را در یک وضعیت مشابه می شناسید، حداقل اکنون می توانید آنها را کمی بهتر درک کنید.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست