لیونل مسی؛ سرگذشت یک نابغه

  1. خانه
  2. /
  3. چهره ها
  4. /
  5. لیونل مسی؛ سرگذشت یک نابغه
لیونل مسی - مجله اینترنتی توسکا

لیونل آندرس مسی متولد ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ در شهر روزاریو، بزرگترین شهر استان سانتافه در کشور آرژانتین به دنیا آمد. خورخه هوراکیو، پدر مسی، کارگر یک کارخانه و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی یک نظافتچی نیمه وقت بود.

والدین مسی اصالتا ایتالیایی هستند و جدش آنجلو مسی در سال ۱۸۸۳ به آرژانتین مهاجرت میکند.

لیونل فوتبال خود را در پنج سالگی در تیمی به نام گراندولی که پدرش در آن زمان مربی این تیم بود شروع کرد و در سال ۱۹۹۵ به یکی از تیم های شهر روزاریو به نام نیوولز اولد بویز رفت.

اگر شما هم طرفدار این بازیکن نابغه باشید حتما میدانید که لیونل مسی ۳۳ ساله تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که توانسته ۶ بار برنده جایزه بهترین بازیکن سال جهان شود که این از رکوردهای افتخار میز مسی است.

حال بهتر است در ادامه‌ی این مطلب توسکا، با هم مرور کوتاهی بر رکوردهای مسی، این بازیکن استثنایی و ستاره آرژانتینی دنیای فوتبال داشته باشیم.

رکوردهای مسی

۱. فاتح بیشترین جام در تاریخ بارسلونا

ژاوی هرناندز یکی از بازیکن های نام آور و بازیساز حرفه ای تیم بارسلونا وقتی درسال ۲۰۱۵ این تیم را ترک کرد با کسب ۲۵ جام گوناگون ،پرافتخارترین بازیکن تاریخ بارسلونا نام داشت.

پس از ژاوی وقتی که اینیستا، یکی دیگر از بازیکنان مطرح تیم بارسلونا در سال ۲۰۱۸ با این تیم خداحافظی کرد فاتح بیشترین جام در تاریخ این باشگاه بود.

اما با خروج اینیستا و پس از فتح سوپر جام اسپانیا، این لیونل مسی است که یک تنه رکورد دار کسب بیشترین جام در تاریخ تیم بارسلونا به حساب می آید.

جالب است بدانید لیونل در ترکیب باشگاه کاتالونی یا همان بارسلونا موفق به کسب ۹ قهرمانی لالیگا، ۸ قهرمانی سوپرجام اسپانیا، ۶ قهرمانی کوپا دل ری، ۴ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، ۳ قهرمانی جام جهانی باشگاه ها و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اروپا شده است.

۲. بیشترین گل زده در تاریخ بارسلونا

بلوگرانا یا همان بارسلونا گلزنان زیادی را تا به حال داشته است: از پائولینو آلکانتارا و ماریو مارتین گرفته تا ریوالدو و سزار رودریگز و ساموئل اتوئو و حتی لوئیز سوارز و بازیکنان نام آشنای دیگر اما هیچکدام از این گلزنان را نمیتوان با مسی مقایسه کرد.

پیش از مسی، سزار رودریگز با ۲۳۲ گل و پائولینیو آلکانتارا با۳۶۹  گل رکورد دار آبی اناری ها بودند اما حالا مسی این بازیکن افسانه ای است که با ۵۷۳ گل و با اختلاف اعجاب انگیزی فاتح بیشترین گل زده در تاریخ باشگاه بارسلونا می باشد.

۳. بیشترین گل در تاریخ لالیگا

اگر از مخاطبان جدی فوتبال باشید میدانید که تلمو زارا، گلزن برجسته تیم اتلتیک بیلبائو در دهه های چهل و پنجاه میلادی تا دهه  های طولانی رکورد دار گلزنی لالیگا محسوب می شد.

زارا ۲۵۱ گل درلالیگا به نام خود ثبت کرده بود و بعد از او اسطوره هایی چون دی استفانو (۲۲۷ گل)، کوئینی (۲۱۹ گل)، هوگو سانچز (۲۳۴ گل) و رائول (۲۲۸ گل) تلاش کردند تا از رکورد زارا عبور کنند اما هیچ کدام نتوانستند.

تا اینکه در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۴ مسی نابغه توانست با به ثمر رساندن دویست و پنجاه و دومین گل خود در لالیگا، رکورد زارا بشکند.

لیونل مسی - مجله اینترنتی توسکا

۴. بیشترین پاس گل در تاریخ لالیگا

پیش از این رکورد بیشترین پاس گل لالیگا با ۱۴۷ پاس گل به نام میشل بازیکن فراموش نشدنی رئال مادرید ثبت شده بود. رکوردی شگفت انگیز که پس از سالهای دراز باز هم لئوی نابغه آن را فتح کرد و با صد و چهل و هشتمین پاس گل خود که درهفته بیست و چهارم لالیگای فصل ۱۸-۲۰۱۷ دربرابر ایبار، به سوارز داد توانست از رکورد میشل عبورکند.

۵. بیشترین گل در یک فصل از لالیگا

کریستیانو رونالدو در فصل ۱۱-۲۰۱۰ با ۴۰ گل توانست از رکورد تلموزارا و هوگو سانچز عبور کند که البته تنها یک فصل این رکورد به نام او بود.

باز هم مسی مهارنشدنی با ثبت شگفت انگیز ۵۰ گل در سری رقابت های جذاب لالیگا توانست رکورد تازه ای را در این مسابقات ثبت کند.

 ۶. بیشترین گل زده در تاریخ الکلاسیکو

الکلاسیکو یا ال دربی از پراهمیت ترین و پربیننده ترین و حتی فاخرترین بازیهای تاریخ فوتبال در مسابقات باشگاهی است که بزرگترین بازیکنان فوتبال تا به حال در این بازی ها شرکت داشتند و همواره شاهد یک بازی و رقابت جذاب از این بازیکنان بودیم.

رکورد گلزنی این بازیها  با ۱۸ گل به نام آلفردو دی استفانو بازیکن خوشنام و ستاره خوش نشان دهه های پنجاه و شصت میلادی رئال مادرید بود تا اینکه لیونل با دومین هت تریکی که در برابر کهکشانی های رئال در فصل ۱۴-۲۰۱۳ داشت توانست این رکورد آلفردو را هم پیش رو بگذارد.

۷. ثبت بیشترین گل زده در تاریخ تیم ملی آرژانتین

درسال ۱۹۹۸ این گابریل باتیستوتا بود که توانست با گلزنی در بازی دوستانه مقابل بلغارستان از رکورد ۳۴ گل زده آرماندو مارادونا عبور کند و تا پایان حضورش درتیم ملی ۵۴ گل را به ثمر برساند.

این رکورد هم توسط لیونل مسی شگفت انگیز در کوپا آمریکای ۲۰۱۶ با گلی فوق العاده که مسی از طریق ضربه ایستگاهی وارد دروازه ایالات متحده کرد، شکسته شد.


۸- بیشترین گل زده رسمی برای یک باشگاه اروپایی

این رکورد قبلا به نام گرد مولر بود که توانست در تیم بایرن مونیخ ۵۶۴ گل به ثمر برساند ثبت شده بود اما سرانجام مسی افسانه ای با یک بریس یا همان دبل خودمان در فصل ۱۹-۲۰۱۸ لالیگا برابر رئال بتیس توانست از رکورد گرد مولر که حدود چهار دهه این رکورد به نام او بود عبور کند و برای رسیدن به رکورد ۶۴۳ گل پله برای باشگاه سانتوس تلاش کند.

۹. بیشترین گل زده رسمی در یک سال تقویمی میلادی

آرسن ونگر فرانسوی جایی گفته بود:

اگر کسی به من می گفت که یک بازیکن می تواند در طول یک سال، ۹۰ گل به ثمر برساند، حتما او را دیوانه می خواندم!

خب ونگر راست میگفت و وقتی گرد مولر با ۸۵ گل زده در سال۱۹۷۲ رکورددار تاریخ شد، دیگر کسی نتوانست به این عدد نزدیک شود اما لیونل در سال ۲۰۱۲ که سال فوق العاده ای برای ثبت رکوردهایش بود با زدن ۹۱ گل رسمی از رکورد چهل ساله گرد مولر گذشت و یکی از سخت ترین و دست نیافته ترین عنوان ها را به خود اختصاص داد.

۱۰. بیشترین دریبل موفق در تاریخ جام جهانی

در جام چهانی ۱۹۸۶ دیگو مارادونا آرژانتینی با ۵۳ دریبل موفق رکورددار بیشترین دریبل موفق در یک دوره جام جهانی شد که در چهار دوره بعدی که دراین بازی ها حضور داشت این عدد را به ۱۰۵ رساند  اما ۲۴ سال بعد از آخرین حضور مارادونا در جام جهانی، هموطن خود دیگو مارادونا یعنی لیونل مسی بود که توانست با ۱۱۰ دریبل موفق رکورد مارادونا را بشکند.

حال جالب است بدانید که دیگو مارادونای سال ۱۹۸۶ و مسی سال ۲۰۱۴ تنها بازیکنان تاریخ جام جهانی هستند که آماربیش از چهل دریبل موفق و خلق بیش از چهل موقعیت گلزنی را در یک دوره این مسابقات بر جای گذاشته اند.

لیونل مسی - مجله اینترنتی توسکا

۱۱. بیشترین حضور در جمع سه بازیساز برتر سال از نگاه فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS)

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، هر ساله فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال « IFFHS»، اقدام به معرفی بهترین بازیساز سال جهان کرده است.

ژاوی هرناندز با کسب چهار عنوان پی درپی، رکورددار کسب این جایزه است و لیونل مسی نیز با سه عنوان در جایگاه دوم پرافتخارترین ها قرار دارد.

در این بین چهار بازیکن مختلف، موفق شده اند که برای بیش از سه مرتبه در جمع سه بازیساز برتر سال قرار بگیرند؛ آندره آ پیرلو (۴ مرتبه)، ژاوی هرناندز (۵ مرتبه)، آندرس اینیستا (۶ مرتبه) و لیونل مسی (۱۰ مرتبه). مسی افسانه ای ، سه مرتبه در رتبه نخست، چهار مرتبه در رتبه دوم و سه مرتبه سوم بهترین بازیساز های سال قرار گرفته که این امر او را دراین زمینه با اقتدار رکورد دار تاریخ کرده است.

۱۲. کسب کفش طلای اروپا و عنوان برترین بازیساز دنیا در یک سال میلادی

اینکه یک بازیکن، هم یک مهاجم قهار و هم یک بازیساز شگفت انگیز باشد بی شک از اتفاق های نادر دنیای جذاب فوتبال است و تا به حال تنها یک بازیکن توانسته که در طول یک سال میلادی هم برنده کفش طلای اروپا شود و هم لقب بهترین بازیساز سال جهان را بگیرد و آن لیونل مسی آرژانتینی است که در سال ۲۰۱۷ موفق به کسب این موفقیت بزرگ شد.

مسی با ۳۷ گل در فصل ۱۷-۲۰۱۶ لالیگا چهارمین کفش طلای دوران حرفه ای خود را گرفت ودر روزهای پایانی همین سال با ۲۴۷ امتیاز با عبور از رقیب خود تونی کروس ۹۰ امتیازی به سومین عنوان بهترین بازی ساز دنیا رسید.

۱۳. بیشترین توپ طلای متوالی در تاریخ فوتبال

پس از یوهان کرایوف هلندی و کوین کیگان انگلستانی و همچنین کارل هاینس رومینگه آلمانی که هرکدام به دو توپ طلای متوالی رسیدند این میشل پلاتینی فرانسوی بود که به سه توپ طلای پی درپی رسید که ۲۷ سال این رکورد به نام او بود تا اینکه  لئو مسی این نابغه آرژانتینی درسال ۲۰۱۲ با به دست آوردن چهارمین توپ طلای خود از رکورد پلاتینی هم عبور کرد.

۱۴. بیشتر از یک دهه حضور پی در پی در جمع سه نفر برتر توپ طلا

لیونل مسی آرژانتینی، بازیکن پرافتخار بارسلونا در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار در جمع سه نفر برتر توپ طلا قرارگرفت و بیش از یک دهه عضو ثابت این لیست بود.

لئو در ۱۱ سال پی در پی پنج مرتبه توپ طلا را از آن خود کرد و پنج مرتبه هم رتبه دوم را کسب کرد و یک مرتبه هم رتبه سوم لیست فرانس فوتبال را به خود اختصاص داد که سرسخت ترین رقیب او در این مسیر کریستیانو رونالدو است که هشت مرتبه پی درپی  جمع سه بازیکن برتر توپ طلا حضور داشته است.

۱۵. فتح شش جام رسمی باشگاهی و جوایز انفرادی سه گانه در یک سال میلادی

یقینا بهترین افتخاری که یک بازیکن در یک سال و همچنین درزمینه باشگاهی می تواند به آن دست یابد به دست آوردن تمام جام های رسمی است و بزرگترین افتخار انفرادی نیز برای یک بازیکن کسب هرسه جایزه فردی آخر سال است.

تا الان فط دوتیم آژاکس در سال ۱۹۷۲ و بارسلونا در سال ۲۰۰۹ توانستند تمام جام های رسمی در طول یک سال میلادی را کسب کنند.

دراین میان مسی هم که در قهرمانی بارسلونا نقش موثری داشت در پایان سال هر ۳ جایزه: مرد سال یوفا، توپ طلا و مرد سال فیفا را از آن خود کرد و تا به حال، اولین و آخرین بازیکنی است که در یک سال میلادی شش جام رسمی و جوایز انفرادی سه گانه را کسب کرد.

لیونل مسی - مجله اینترنتی توسکا

۱۶. توپ طلای « جام ملت های قاره و جام جهانی بزرگسالان و جام جهانی جوانان »

لئو مسی در سال ۲۰۰۵ بود که توپ طلای جام جهانی جوانان را از آن خود کرد و درسال ۲۰۱۴ به توپ طلای جهانی رسید و در سال ۲۰۱۵ هم توپ طلای کوپه آمریکا را تصاحب کرد.

مسی تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که توانسته در هر سه مسابقه معتبر فوق لقب بهترین بازیکن را کسبب کند.

۱۷. شکوهمندانه‌ترین فتح کفش طلای تاریخ

تا مدت ها این عنوان متعلق به دودو جورجسکو رومانیایی بود که در فصل۷۷-۱۹۷۶ با زدن ۴۷ گل در لیگ رومانی این عنوان را به دست آورد.
تا اینکه این بارهم مسی با زدن ۵۰ گل و به دست آوردن ۱۰۰ امتیاز این رکورد را هم از آن خود کرد و مقتدرانه ترین و شکوهمندانه ترین کفش طلای تاریخ را فتح کرد.

۱۸. مقتدرانه ترین فتح توپ طلای تاریخ

در سال ۲۰۰۹ با توجه به درخشش ستودنی مسی در بارسلونا، او شانس اول توپ طلای ۲۰۰۹ بود و مقتدرانه به این عنوان هم رسید.

به قدری بازی وصف ناپذیر مسی در سال ۲۰۰۹ رای دهندگان را مجذوب کرده بود که نامش در همه برگه های رای دیده میشد و این رویداد برای دهمین بار در تاریخ توپ طلا اتفاق می افتاد.

مسی با به دست آورد ۴۷۳ امتیاز از ۴۸۰ امتیازی که میشد به دست آورد به اولین توپ طلای خود رسد و با تحصیل ۹۸.۵۴% که بیشترین امتیاز ممکن بود رکورد پلاتینی درسال ۱۹۸۴ را شکست.

۱۹. کسب بیشترین «توپ طلا و کفش طلا» در تاریخ فوتبال

قبل از ظهور دو پدیده بی نظیر فوتبال یعنی کریستیانو رونالدو و مسی، این مارکو فان باستن هلندی بود که سه توپ طلا و یک کفش طلا را کسب کرد.

اما این مسی بود که با فتح پنج توپ طلا در سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ و به دست آوردن  پنج کفش طلا در سالهای ۲۰۱۰، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ موفق شد رکورد دارد بیشترین توپ طلا و کفش طلا در تاریخ فوتبال شود.

۲۰. صاحب کامل ترین کلکسیون جوایز انفرادی تاریخ فوتبال

جوایز انفرادی در حقیقت نشان دهنده احترام جامعه فوتبال به ستارگان این زمینه است.
با توجه به رکورد های مسی و جوایزی که تاکنون دریافت کرده است و در طول مطالبی که پیرامون رکوردهای مسی داشتیم به آنها پرداخته شد، لیونل مسی تنها بازیکنی است است که از مرز ۲۰ جایزه انفرادی در تاریخ فوتبال عبور کرده است.

در پایان بحث رکوردهای مسی باید ای مطلب را یاد آور شویم که مسی نابغه و دوست داشتنی در این آمار و اعداد خلاصه نمی شود. لئو بی نظیر فراتر از این ارقام است و توصیه می کنم تا می توانید از دیدن بازی شورانگیز این نابغه تاریخ فوتبال لذت ببرید.

حال به چند نکته دیگر از زندگی ستاره آرژانتینی اشاره میکنیم.

لیونل مسی چه دینی دارد؟

وقتی که در اینترنت عکسی از نابغه آرژانتینی پخش شد که نشان می داد او در مسجدی در افغانستان حضور دارد ، خبر مسلمان شدن مسی منتشر شد اما خب حقیقت چیز دیگری بود و فردی که در عکس مشاهده میشد یک فرد افغان بود که شباهتش به لئو باعث شده بود تا دوستداران مسی به اشتباه بیفتند!

لیونل مسی - مجله اینترنتی توسکا

بیماری نگران کننده مسی

وقتی مسی ۱۲ ساله بود با کمبود هورمون رشد مواجه شد که این موضوع باعث نگرانی خانواده اش بود.

آنها حتی تصور این را هم نمی کردند که تیمی مثل بارسلونا پرداخت هزینه های درمان فرزند دلبندشان را برعهده بگیرد و فرزندشان اسطوره این تیم شود. حال قد لیونل مسی ۱۷۰ سانتی متر است و او نه تنها بیمار نیست بلکه نابغه فوتبال جهان است.

شایعه مرگ مسی

حتما شما هم در فضای مجازی بارها از مرگ مسی شنیده اید و شاید خیلی ها اصلا این اخبار را باور کرده باشند که تا حدی طبیعی است.

مثلا وقتی خبر مرگ مسی به اشتباه برای چند دقیقه روی خروجی فاکس اسپورتس قرار میگیرد (گفته می شود که حداقل ۲۵۰ هزار نفر این خبر دروغ را خوانده اند) طبیعی است که دوستان و آشنایان و حتی طرفدارانش تحت تاثیر این خبر قرار بگیرند و غمگین شوند.

پس از انتشار خبر مرگ مسی، فاکس اسپورت آن را اصلاح کرد و از کسانی که این صفحه را دنبال میکنند عذر خواهی نمود و تقصیر را گردن هکرها انداخت!

بنیاد خیریه لئو مسی

لیونلی که خودش از کودکی سختی های درمان را کشیده در سال ۲۰۰۷ بنیاد لئو مسی را تاسیس کرد و حمایت از امور پزشکی و درمانی و حتی تحصیلی کودکانی با وضع مالی ضعیف را عهده دار شد.

ماجرای آشنایی مسی و همسرش آنتونیا

مسی و آنتونیا از کودکی همدیگر را می شناسند. آن زمان لئو ۹ ساله و آنتونیا ۸ ساله بود اما وقتی مسی به بارسا می آید رابطه آن ها قطع می شود و وقتی مسی بعد از سال ها به زادگاهش سر میزند می‌بیند که یکی از دوستان آنتونیا از دنیا رفته و برای همدردی با او به دیدارش می رود.
از آن زمان ارتباطشان قوی تر شد و درحال حاضر یک زوج خوشبخت و صاحب سه فرزند به نام های متئو، تیاگو و سیرا Cira هستند.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست