قوانین موفقیت : رازهایی که از ما پنهان می‌کنند!

 1. خانه
 2. /
 3. سبک زندگی
 4. /
 5. موفقیت
 6. /
 7. قوانین موفقیت : رازهایی که از ما پنهان می‌کنند!
قوانین موفقیت

قبل از شروع هرچیزی بگذارید یک توصیه به شما بکنیم که اگر نخواستید این مقاله را تا آخر بخوانید، حداقل این نکته، برای همیشه در ذهن شما باقی بماند:

اگر دنبال قوانین موفقیت می گردید، در هر مرحله از زندگی تان، گزینه هایی را انتخاب کنید که فردا به شما سود خواهند رساند.

حتما خیلی از شما تا کنون این حقیقت را فهمیده اید که دیگر یک مدرک دانشگاهی، به خودی خود تضمینی برای موفقیت شما و به دست آوردن یک کار مناسب نیست.

بسیاری از ما دست کم نیمی از عمرمان را برای تحصیل صرف کرده ایم و ممکن است مدرکی که بدست آورده ایم در خوش بینانه ترین حالت، تابلویی باشد بر یکی از دیوارهای اتاق مان و یا در بدترین شکلش، یک اعتبار کاملا بی فایده!

در عین حال همه می دانیم، مسیرهای شغلی جدید همواره در حال شکلگیری اند:
یوتیوبر، بازاریابی در اینستاگرام، استراتژیست تجارت الکترونیک و…
تا چند سال پیش، هیچ یک از این مشاغل وجود نداشت!

شما به تازگی درس و تحصیلتان را به پایان رساندید؛ از طرفی برنامه های امروز و آینده‌تان هم ممکن است واضح تر از سال هایی که پشت سر گذاشتید نباشد. شما جواب ها را ندارید و این احتمالا برایتان ترسناک است.

ما میخواهیم به شما بگوییم که این اصلا اشکالی ندارد؛ زیرا زندگی همین گونه است. این واقعیتی است که بسیاری از شما با آن روبرو هستید.

جهانی که در حال حاضر در آن زندگی می کنیم این گونه کار می‌کند!

 اگر به دنبال کشف قوانین موفقیت و پیدا کردن امکان های آینده ساز در زندگی تان هستید، به جای ابراز تاسف از این واقعیت، آن را بپذیرید و سپس کاری در مورد آن انجام دهید.

وقتی ۱۵ تا ۳۰ سال از زندگی خود را صرف دنبال کردن کلاس بعدی، ترم بعدی، دانشگاه بعدی و… بکنید، آسان تر گیر می افتید چرا که دارید از الگوی از پیش تعیین شده ای تبعیت می کنید که قبل از شما میلیونها انسان دیگر گرفتار آن شدند.

 واقعیت این است که ما در جهانی زندگی می کنیم که منابع و ریشه ها در آن به اندازه گذشته اهمیت ندارند. برای جست و جوی قوانین موفقیت و پیشرفت، باید سعی کنیم برای کمک به خودمان هم که شده از فرهنگ “مدرک گرایی” و یادگیری کار بشکل صرفا آکادمیک و دانشگاهی بیرون بیاییم و به سمت عملگرایی و کاربرد محوری پیش برویم.

در ادامه، برای توضیح بیشتر درباره قوانین موفقیت، قصد داریم به چند اصل و قانون برای موفقیت شما اشاره کنیم؛ کلیت و جهان شمولی این موارد، از جمله مزیت هایی است که می تواند برای پیشرفت شما مفید باشد.

قوانین موفقیت


بیشتر بخوانید: چگونه سریع موفق شویم ؟


قوانین رسیدن به موفقیت

 ۱. دنبال استحقاق خود نباشید!

 از جمله قوانین رسیدن به موفقیت این است که این را به خودمان بفهمانیم: زندگی به ما چیزی بدهکار نیست!

زندگی آسان نیست و هرگز قرار نبوده آسان باشد! پس سعی نکنید آن را اینگونه تفسیر کنید.
زندگی منصفانه هم نیست و هرگز نبوده، نه اکنون و نه فردا.

پس بدانید که احساس این که قربانی هستید و یا از چیزی که استحقاقش را داشتید دور ماندید، شما را در دام همیشه طلبکار بودن می اندازد.

اگر بخواهیم به چند قانون برای موفقیت اشاره کنیم، نخستینش همین است، این اخلاق را دور بریزید و با حقیقت کنار بیایید.

می‌گویید با وجود داشتن مدرک مناسب، اجازه مصاحبه را پیدا نکردید؟ مشکل آسم شما جلوی تمریناتتان را می گیرد؟ به تالیفات شما توجهی نمی شود؟

زندگی برای همه، همان قدر ناعدالانه است که شما دارید تجربه اش می کنید.

 هر فرد، در این سیاره با جنگ یا جنگهایی روبرو است. ممکن است جسمی باشد یا ذهنی، فراتر از حد توان باشد یا نه.
همه ما صاحب دسته ای از نفرین ها و پلیدی ها هستیم  و زندگی کمک و مشارکت بسیار کمی به حل آنها می کند؛ این کارِ ما، و خود ما به تنهایی است.

وظیفه شما این است که به میان آنها بروید و کارهای لازم را برای رفع کردنشان انجام دهید. صرفنظر از اینکه زندگی در این مبارزه قرار است با شما چه کند. این کار، یکی از نشانه‌های زندگی موفق محسوب می‌شود.

۲.  هرگز نگویید چیزی “باور نکردنی” است

یکی دیگر از قوانین رسیدن به موفقیت همین است. باید بتوانید چشم انداز خود را گسترش دهید و جایی را برای آنچه که قبلاً تصور انجامش را نمی کردید در ذهن خود ایجاد کنید.

 وقتی می گویید: “انجام چنین کاری باورنکردنی است!” تمام آنچه شما واقعاً انجام می دهید قرار دادن یک چیز، خارج از قلمرو احتمالی خودتان است؛ حالی که در واقعیت و چشم اندازی که شما نمی بینید امکان انجامش وجود دارد.

پس به خودتان و آدمهای اطرافتان اعتبار و اعتماد بیشتری بدهید.

 این قانون حتی در منفی ترین حالتها هم ممکن است؛ نباید درباره اعمال و رفتار بد انسان ها، حساسیت بالایی نشان دهیم.
اینکه تروریسم وجود دارد، خانه تان یکسال پس از برنامه ریزی شما آماده می شود، قیمت ها بالا میروند، بهترین دوستتان چشم در چشم شما به شما دروغ می گوید و… هیچ کدام اینها غیرقابل باور نیستند؛ در برخورد و مواجهه با واقعیت ها باید آماده عمل باشید.

قوانین موفقیت


پیشنهاد توسکا: علامه همه چیز یا عالم یک چیز؟ مسئله این است!


۳. به دنبال شادی باشید نه خوشبختی

تا اینجا به چند قانون برای موفقیت اشاره کردیم؛ این مسئله هم از جمله قوانینی است که در نگاه شما نسبت به زندگی تاثیر می گذارد.

امیدوارم از حرف ما ناراحت نشوید؛ اما حقیقت این است که اکثر آدمها نگاه عقب افتاده و ساده‌ای به خوشبختی دارند.

اگر دقت کنیم می فهمیم که “خوشبختی” هم یک احساس است و چون با عواطف آدمی سر و کار دارد، زودگذر می شود.
اما از آنجا که “خوشبختی”، در ذهن انسان، مفهومی ایدآل تر و بزرگتر جلوه می کند، وقتی در مقابل “ناکامی” که طرف دیگر سکه است قرار میگیرد حسرت و حزن بیشتری را (هنگام عدم موفقیت) برای آدمی به دنبال می آورد.

 پس از آنجا که خوشبختی زودگذر و ناراحت کننده تر است، به جای آن سعی نمایید روی “شادی” تمرکز کنید.

شادی بهتر است، ثبات بیشتری دارد و بدون توجه به نتیجه، اثرش را می گذارد؛ شادی همان احساسی است که ما از کاری که در حال انجامش هستیم بدست می آوریم.

هنگامی که می توانید رضایت خود را در کار روزانه خود بیابید، وقتی می توانید آنچه که در روز انجام می دهید را کافی و رضایت بخش بدانید، دیگر لازم نیست منتظر دستاوردهای بسیار بزرگ باشید تا احساس خوشبختی کنید. شما همیشه احساس شاد بودن خواهید داشت و طعم موفقیت را هر روز می چشید.

۴. موفقیت را برای خود تعریف کنید

یکی دیگر از قوانین رسیدن به موفقیت این است که بپرسیم، خود این “موفقیت” یعنی چه؟ متاسفانه جامعه، هیچ کاری برای پاسخ به این سوال در حق ما نمی کند.

متاسفانه همه ما این گفته ها را می دانیم: “پول پادشاه است؛ پول است که دنیا را می گرداند. حتی ارزشهای فرهنگی ما دیگر با پتانسیل های مالی شان سنجیده می شود. ما در عصر “بیا و با پیش بینی فلان مسابقه،در عرض ۱۵ دقیقه سریع پولدار شو” زندگی می کنیم.”

تنها راه عدم ورود به چرخه بی پایان طمع و بیشتر خواستن، تعریف موفقیت برای خودتان است. واقعا چه می خواهید؟ اگر جوابتان همچنان پول است، باشد؛ اما شاید ترجیح شما، داشتن یک بدن سالم، تناسب اندام، داشتن خانواده ای شاد و یک ازدواج موفق باشد.

شاید می خواهید معروف شوید، دنیا را تغییر دهید، دنبال معنویت بروید و… جواب مهم نیست، مهم این است که شما از خودتان آن سوال را بپرسید.

این را هم اضافه کنیم که ممکن است جواب شما به مرور زمان تغییر کند و این چیز بدی نیست، اما این را حتما در نظر بگیرید: پاسخ شما، هرچه هم که باشد، نباید چیزی را انتخاب کنید که روحتان را به خطر بیندازد.

برای چیزهایی که هویت و شخصیت شما را آن چیزی می کند که نمی خواهید، وقت نگذارید.

۵. تصمیماتی بگیرید که فردا از آنها خوشحال خواهید شد

در میان این چند قانون برای موفقیت، قانون پنجم اهمیت بسزایی دارد، چرا که به روان و شخصیت شما ربط دارد، چرا که باعث می شود در آینده کمتر احساس پشیمانی کنید.

همه ما هنگام زندگی، خرده تصمیم هایی میگیرم که خودمان در آینده درباره آنها قضاوت خواهیم کرد.

آنها ممکن است به شکل پشیمانی، گناه و عذاب در بیایند. امروز آنها را انجام می دهید؛ فردا نگرانی و اندوه تان را بیشتر می کنند؛ و در آخر شما را از ایجاد آینده ای که در آن نیازی به نگاه کردن به پشت سرتان و تاسف خوردن نیست، دور می نمایند.

مطمئنا یک جایگزین دیگری وجود دارد. ما به جای انتخاب کارهایی که در آینده برای ما هزینه دارند می توانیم نتیجه هایی را خلق کنیم که بازپرداخت داشته باشند.

خودتان را بالا ببرید؛ گزینه هایی را انتخاب کنید، که از امروز به فردای شما سود برسانند. مثل پیام تبریک سال نویی که شما امروز برای خودتان می فرستید تا آن را در سال دیگر از خودتان دریافت کنید.

امروز کارتان را خوب انجام دهید، پنج سال دیگر نتیجه آن را ببینید.

قوانین موفقیت

قانون آخر: هیچ حدی وجود ندارد!

درمیان این چند قانون برای موفقیت، این از همه، شما را جسور تر خواهد کرد: حد، یک چیز ساختگی است.

 تا به حال شده است هنگامی که میکروفون را گرفتید تا جلوی تعداد زیادی از اشخاص باسواد سخنرانی کنید احساس خفگی به شما دست دهد؟ یا وقتی که در امتحانی کاملاً آماده بودید، احساس کنید مغزتان کاملا منجمد شده؟

دلیل اینکه ما قبل از خط پایانِ خود، خرابکاری می کنیم این است که ما محدودیت هایی مصنوعی را برای خودمان تعیین می کنیم. محدودیت هایی که بیشتر آنها تنها در ذهن ما هستند. 

بدست آوردن بهترین رتبه، جذب کردن بیشترین مخاطب ها، ارائه کردن بهترین راه حل ها و ایده ها و… . سوال این است که ما برای چه فکر می کنیم لیاقت رسیدن به اینها را نداریم؟

جمع بندی

در این مقاله از مجله موفقیت توسکا، فهمیدیم که برای ساختن زندگی ای که دوستش داریم و رسیدن به جایگاه و هدفی که در سر می پرورانیم، باید این چند قانون موفقیت را به کار بگیریم:

 1. قبول کنید که زندگی منصفانه نیست.
 2. هرگز چیزی را غیرممکن تلقی نکنید.
 3. به جای جست و جوی خوشبختی، در کاری که انجام می دهید شاد باشید.
 4. موفقیت را تعریف کنید.
 5. تصمیماتی بگیرید که فردا به شما سود می رساند.

امروزه محدودیت های شغلی کاملا از بین رفته، شما میتوانید شغل خود را اختراع کنید. تنها خودتان باید کار را انجام دهید؛ نباید برای خودتان حد و مرز بسازید و خود را عقب نگهدارید.

این کارها شاید تضمین اطمینان آوری برای موفقیت شما نباشد؛ اما وقتی چنین کردید، از انتظارات همه از جمله خودتان هم فراتر خواهید رفت!

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست