فرق آدم های موفق و ناموفق: چرا بازنده می‌شویم؟

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. موفقیت
  6. /
  7. فرق آدم های موفق و ناموفق: چرا بازنده می‌شویم؟
فرق آدم های موفق و ناموفق

در این مقاله قصد داریم از اساسی ترین تفاوت افراد موفق و ناموفق صحبت کنیم؛ می خواهیم با یک تعریف ساده از موفقیت و همچنین شرح آن، به شما کمک کنیم تا در مسیر آینده تان بهترین انتخاب ها را برگزینید؛ کاری که اشخاص موفق به انجام آن توانا هستند.

بگذارید یک واقعیت غیرقابل انکار درباره خودتان بگوییم؛ واقعیتی که هرچقدر تلاش کنید نمی توانید در درست بودن آن با ما اختلاف نظر داشته باشید.

صرف نظر از اینکه شما چه کسی هستید، کجا زندگی می کنید یا چه کاری انجام می دهید، می توان از یک چیز مطمئن بود. بوسیله این موضوع می توان فرق آدمهای موفق و ناموفق را فهمید. اما این درس مهم زندگی چیست؟

این است که مهم نیست چه می شود؛ شما همیشه خودتان هستید!

 به یک شهر جدید نقل مکان کردید؟ این شمایید که آنجا می روید. شغل جدیدی پیدا کردید؟ این شمایید که در آن مشغولید. با شریک تازه ای آشنا شدید؟ این شما هستید که قرار است با او همکاری کنید. به دنبال رسیدن به یک زندگی فوق العاده هستید؟ باز هم شمایید که قرار است آن را بدست آورد.

 اما واقعا چرا این حقیقت مهم است؟ عجله نکنید؛ بزودی توضیح خواهیم داد.

 از ساده ترین راه ها برای دریافتن فرق آدم های موفق و ناموفق

به یک جمله از باب دیلان اشاره می کنیم:

اگر یک فرد صبح از خواب بیدار شود و شب هم به رختخوابش برود، درحالی که دارد کاری را که می خواهد انجام می دهد، او یک آدم موفق است.

 شما انسانی هستید دارای سلیقه، استعداد و تمایلات خاص خودتان. می توانید انگیزه خود را افزایش بدهید و در رفتارهای خود را تغییراتی ایجاد کنید، اما به هرحال، کمابیش یک سطح ذاتی از جاه طلبی طبیعی هم دارید. همچنین  دارای جهان بینی و سیستم اعتقادی خودتان هستید که نحوه نگاه شما به جهان را شکل می دهد.

به دلیل تمام موارد فوق، شما یک تعریف از موفقیت دارید که آن برای خودتان معنا دارد.  اگر به آن برسید و از آن هم فراتر بروید، انسان موفقی هستید. اما اگر نتوانید، احساس ناموفق بودن می کنید.

فرق آدم های موفق و ناموفق

اما چگونه می توانید بفهمید که واقعاً چه می خواهید؟

 چگونه می شود دانست که کدام رویاها ازآن شما است؟ از همه مهم تر، آیا راهی وجود دارد که بتوان فهمید تعریف تان از موفقیت درست است یا نه؛ بطوری که بتوانید به آن برسید؟

 هم بله و هم خیر!

 شما هرگز نمی توانید دقیق و مطمئن این مسائل را بدانید ، اما تا حدودی آنها را خواهید فهمید. مهمترین چیز اینجاست که شما متوجه می شوید که دارید خودتان را به بهای اندکی می فروشید و یا اینکه در راه رسیدن به خواسته هایتان قرار دارید!

شما می فهمید کاری که می کنید در راستای افزایش دادن توانایی های شما است یا تنها سرمایه و وقتتان را هدر می دهد.

نکته اینجا است که باید به آنچه میفهیمد عمل کنید؛ فرق آدم های موفق و ناموفق این است. بسیاری مسیری را برمی گزینند و بعد بدون توجه به آثار انتخابشان، آن را ادامه می دهند و به غلط انتظار موفقیت را می کشند.

 نکته مهم دیگر این است که وقتی به روز خود نگاه می اندازید، آیا دارید کارهایی را انجام می دهید که دوستشان دارید یا نه؟

حتی اگر دقیقاً نمی دانید زندگی رویایی شما کجا است و یا اصلا چگونه است؛ این را در نظر بگیرید که اجتناب از کارهایی که از آنها متنفر هستید یا دوستشان ندارید، بدیهی ترین تفاوت افراد موفق و ناموفق را می سازد.

 اگر احساس نمی کنید که از آنچه انجام میدهید راضی هستید، این خود بهترین نشانه است.

 البته می دانیم که به این آسانی ها هم نیست؛ شما تعهدات و محدودیت هایی دارید، و همیشه آزادی کافی برای حرکت در مسیر های دلخواهتان را ندارید؛ شما زندگی واقعی را تجربه می کنید.

اما آدمها هم متفاوت هستند؛  برای یک نفر، افتتاح یک مغازه کوچک در شهرش موفقیت محسوب می شود. برای دیگری داشتن میلیون ها دلار ثروت و سرمایه کفایت نمی کند. ما این را قبلا هم گفتیم؛ موفقیت تا حد زیادی به برداشت شما بستگی دارد.

بعضی از افراد واقعاً می خواهند زندگی ساده ای داشته باشند؛ شغل مناسبی بدست آورند که نسبت به آن حس بدی نداشته باشند، برای خود تشکیل خانواده بدهند و از زندگی شان در کره زمین لذت ببرند بدون اینکه نیاز باشد این همه درگیر این مباحث پیرامون “موفقیت” بشوند!


پیشنهاد توسکا: روش زندگی افراد موفق: ۹ نکته کاربردی


 اما چند نفر واقعاً اینگونه احساس می کنند؟

 شما چگونه احساس می کنید؟

بگذارید خیالتان را راحت کنیم؛ اگر جزء این دسته از آدمها نیستید و خودتان را این گونه نمی شناسید؛ باید هزینه اش را هم بپردازید؛ یعنی باید تلاشتان را چندبرابر آدمهای معمولی دور و برتان کنید.

اگر دیگران خسته می شوند شما باید تازه داغ شده باشید! باید قدرت تحملتان را نسبت به اطرافیان بیشتر کنید. واقعیت و وضعیت موجود شما را راضی نمی کند. باید کاری کنید و تا وقتی نکنید؛ راضی نمی شوید! وقتی هم راضی نباشید موفق نیستید!

شاید شما نخواهید تمام جهان را تصرف کنید، اما رویاهای محقق نشده و آرزو هایی دارید که می خواهید به آنها برسید.

 یک سخن از هلن کلر را برایتان نقل می کنیم:

 زندگی یا یک ماجراجویی جسورانه است یا اصلاً چیزی نیست.

فرق آدم های موفق و ناموفق این است که دسته اول برای حل نارضایتی های خود دست به کار می شوند اما گروه دوم، به نارضایتی عادت می کند. به عنوان آدمی که دوست دارد موفق باشد، چقدر “کنار کشیدن” را دوست دارید!؟

به این فکر کنید که چگونه سال یا سال های گذشته خود را گذرانده اید؟ آیا نسبت به آنچه اتفاق افتاده است احساس خوبی دارید؟ آیا واقعا راضی هستید یا به خود دروغ می گویید؟

با خودتان فکر کنید؛ قطعا جواب را می دانید.

واقعیت این است که همه آدمها رویاهای بزرگ در سر ندارند و اینکه بعضی نویسنده ها، بحث های پیرامون خودسازی، ثروتمند شدن، بهینه سازی توانایی های خود و… را زیادی بزرگ کرده اند! 

فرق آدم های موفق و ناموفق

زندگی اکثر مردم بد نیست

زندگی شما هم احتمالاً بد نیست. اما چیزی که مسئله ایجاد می کند این است که بین پذیرش انتخاب هایی که کردید و میلتان به بهتر انجام دادن آنها، همیشه فاصله ای هست.

 با این وضعیت، در چهارچوب یک زندگی پر از افسوس، چطور می توان یک زندگی آرام را تجربه کرد؟

 آنچه میان همه افراد “موفق” مشترک است

برای اینکه فرق افراد موفق و ناموفق را بدانید و بتوانید به موفقیت واقعی در زندگی برسید، باید تلاش کنید استثنایی و خارج از دایره باشید!
به فرض اگر یک بازاریاب و یا یک تاجر تازه کار هستید باید سعی کنید و از همان ابتدا تلاشتان را وقف این کنید که جزء ۵ تا ۱۰ درصد افرادی باشید که در واقع قصد حذف آن ها را دارید. پس اگر مصاحبه می کنید، مقاله چاپ میکنید، نظرسنجی می کنید و… باید این را در سر داشته باشید. (خواندن این مقاله میتواند کمکتان کند: چگونه همیشه بهترین باشیم : رازهای در گوشی!)

فرق آدم های موفق و ناموفق همین است. دسته اول، به محض ورود به حوزه کاریشان، سعی می کنند شناخت نسبتا کاملی از پیرامون خود بدست بیاورند حال آنکه گروه دوم معمولا تصور بسیار مبهمی از فضای فعالیتشان دارند.

اگر می خواهید راز افراد ناموفق را بدانید، این است که آنها همیشه فکر می کنند فقط خودشان اند که دنبال ساختن زندگی رویایی شان هستند؛ لذا سعی و بازدهی شان روز به روز کمتر می شود. در حالی که افراد موفق همه را واجد این ویژگی می دانند برای همین، چندبرابر بقیه تلاش می کنند.

ترس بد نیست!

 از دیگر صفات مشترک بین افراد موفق این است که همه آنها می ترسند!

 هر روز ، احساس می کنند از خواب بلند شده اند و دیده اند حسابشان خالی است؛ مشتری هایشان ناپدید شده اند و حالا بی خانمان شده اند و ناچار در یکی از خیابان ها  سرشان را بین دو پایشان قرار دادند و افسوس می خورند.

 اما تفاوت بین کسانی که واقعا به این بلا دچار شده اند و آنها که نشده اند در چیست؟ به عبارت دیگر تفاوت افراد موفق و ناموفق در این موضوع چیست؟

 آدمهای موفق انرژی خود را در جهت درست به کار می اندازند.

 آنها، احساسات منفی و ترس را به عنوان یک داده می پذیرند و در آرزوی از بین رفتن آنها نیستند؛ بلکه تصمیم گرفته اند از این ترس ها برای پیشبرد اهدافشان و تلاش بیشتر برای رسیدن به آنها استفاده کنند.

فرق آدمهای موفق و ناموفق این است که  دسته اول از ترس به عنوان سوخت استفاده می کنند. وقتی می ترسند، ترس آنها را به حرکت می اندازد. دورنمای اهدافشان را دوباره و چندباره به بررسی می نشینند؛ آنها همه احتمالات را از نظر می گذرانند؛ تا جای ممکن سعی در پیشبینی اتفاقات می کنند و… افراد موفق همه این کارها را به کمک “ترس” انجام می دهند.

شما می توانید هر وقت از برخورد با چیزهای جدید احساس ترس کردید، این ترس را با رضایت پیوند دهید. اگر بخواهید تلاش کنید که ترس را برای همیشه در خود بکشید، ترس را نفهیمده اید؛ اگر هم موفق شوید، در زندگی موفق نخواهید بود.

راز افراد ناموفق این است که یا در حال گریز از ترس هایشان هستند و یا درصدد از بین بردن آن. انسان موفق، از ترس به عنوان یک قدرت استفاده می کند، برای بالاتر بردن مهارت ها و اصلاح کردن غلط های محتملی که دارد. پس اگر می خواهید فرق افراد موفق و نا موفق را بدانیدT سعی نکنید ترس را در خود بکشید!

اگر در زندگیتان به دنبال ماجراجویی های بزرگ می گردید، رضایت مندانه با ترسهایتان زندگی کنید.

در پایان قصد داریم به چند مسئله اشاره کنیم که نگرش شما در برخورد با آنها، روی میزان موفقیت یا عدم موفقیت شما تاثیرگذار است. توجه کنیم که باید در نگاه به این مسائل واقع بین باشیم:

فرق آدم های موفق و ناموفق

 کجا می خواهید زندگی کنید؟

 لازم نیست به همه کشورهای جهان سفر کنید؛ اما مطمئنا شما می خواهید بیشتر از اقامت در شهر زادگاهتان و حتی کشورتان را تجربه کنید.

چگونه می خواهید کار کنید؟

 لازم نیست یک کسب و کار شگفت انگیز بسازید، اما مطمئنا می خواهید کاری بیشتر از آن چیزی که در حال حاضر می کنید انجام دهید. حتی اگر به اندازه یک سرگرمی کوچک و یا یک پروژه جانبی باشد.

می خواهید چقدر پول در بیاورید؟

 لازم نیست جزء ثروتمندترین های خبرساز باشید! اما داشتن توانایی و هوش مالی، به اندازه ای که بتوانید چیزهای جدیدی را در زندگی تجربه کنید، برای رسیدن به موفقیت لازم است.

گذشته از همه اینها، چیزی که مهم ترین فرق آدم های موفق و ناموفق را می سازد، داشتن برنامه و دورنما برای آینده است. انسان های موفق می دانند که دارند چه کار می کنند ولی افراد دیگر معمولا سر در گم اند و برنامه مشخصی درباره آینده خود ندارند.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست