راهکارهای ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف انرژی

  1. خانه
  2. /
  3. هوش مالی
  4. /
  5. راهکارهای ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف انرژی
صرفه جویی در مصرف انرژی

در این قسمت از مقالات مجله اینترنتی توسکا، به سراغ راهکارهایی خواهیم رفت که با استفاده از آنها، می‌توانید هزینه‌های خود را در هر ماه کاهش دهید و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید صرفه جویی در مصرف انرژی را به سبکی از زندگیتان تبدیل کنید.

لیستی از هزینه‌های خود را به صورت کلی و بعد جزئی یادداشت کنید؛ با خودتان رو راست باشید و حتی از کوچکترین و کمترین هزینه‌ها و … چشم پوشی نکنید. حتی شما با این کار می‌توانید به عنوان مدیر یک مجموعه راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان را نیز به دیگران آموزش دهید.

روش های مؤثر بسیاری برای کمتر کردن هزینه قبض های خدماتی وجود دارد. در اینجا راهکارهایی برای کاهش این هزینه ها ارائه شده است:

از وسایلی با مصرف انرژی پایین و متناسب استفاده کنید

هنگام تعویض دستگاه، به راندمان انرژی با دقت نگاه کنید. برچسب مصرف انرژی میتواند راهنمای بسیار خوبی در این خصوص باشد. اگر قصد دارید مدت طولانی از آنها استفاده کنید، روی وسایل کارآمد با مصرف انرژی کمتر سرمایه گذاری کنید.

دمای بخاری و آب گرمکن خود را تنظیم کنید

درجه حرارت آبگرمکن خود تا حدود ۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. این کار نه تنها از بالا رفتن زیاد دمای آب و جوش آمدن جلوگیری می‌کند، بلکه باعث کاهش قابل توجه هزینه های آب و گاز شما نیز می شود.

از نشت انرژی جلوگیری کنید

لبه های هر پنجره را بررسی کنید و ببینید که آیا می توانید نشت هوا را تشخیص دهید؟

نشت هوا به این معناست که در یک روز گرم، از کناره های پنجره ها، گرمای اضافی را احساس کنید یا اینکه در یک روز سرد، سرمای اضافی وارد اتاق شود.

در این مواقع، عایق بندی کردن پنجره ها، میتواند راه حل خوبی باشد.

از یک دوش کارآمدتر استفاده کنید

دوش کارآمد نه تنها باعث کاهش مصرف آب می شود بلکه باعث کاهش میزان هدر رفتن آب گرم نیز می‌شود. (برای تولید آب گرم، انرژی اضافه ای صرف شده است)

استفاده از یک دوش استاندارد، میتواند راه حل بسیار خوبی برای صرفه جویی در مصرف آب باشد.


بیشتر بخوانید: چگونه بودجه بندی کنیم : ترفندهای حرفه‌ای برای مدیریت هزینه ها


لباس ها را با روش های سنتی خشک کنید

به جای استفاده از خشک کن، فقط لباس خود را آویزان کنید تا خشک شود!

اگر حیاط ندارید، می توانید یک طناب ساده را در بالکن خود نصب کنید یا اینکار را در یکی از اتاق ها انجام دهید.
این باعث می شود هزینه انرژی خشک کن از بین برود. البته در صورتی می‌توانید در بالکن خود این کار را انجام دهید که باعث خراب شدن زیبایی ظاهر ساختمان نشوید!

صرفه جویی در مصرف انرژی

در فصل های گرم، درون خانه و در فصل های سرد، بیرون غذا بپزید!

در ماه های سرد، پخت و پز در داخل خانه به این معنی است که گرمای اضافی تولید شده، خانه شما را گرم می کند و میتوانید از بخاری کمتر کار بکشید!

با این حال در فصول گرم، شما نمی خواهید گرمای اضافی داخل خانه باشد، زیرا این امر باعث می شود سیستم سرمایشی و کولر حتی بیشتر کار کند و مصرف انرژی بالاتر برود.

اگر پخت و پز در بیرون از فضای داخلی خانه برایتان امکان پذیر نیست، میتوانید از وسایلی مانند مایکروفر یا آرام پز استفاده کنید، زیرا این امر باعث می شود گرمای اضافی به حداقل برسد و هزینه های مرتبط با انرژی را کاهش دهد.

از فن های سقفی در جهت درست استفاده کنید

استفاده از پنکه های سقفی راهی عالی برای صرفه جویی در مصرف انرژی هستند زیرا می توانند یک اتاق را در تابستان خنک‌تر کنند. علاوه بر این، توانایی گرم کردن اتاق در فصل های سرد را نیز دارند.

برای این کار، باید جهت چرخش فن سقفی خود را در جهت مناسب برای فصل تنظیم کنید.

در طول تابستان ، پره ها باید خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخند، به این ترتیب، میتوانید جریان باد را در زیر پنکه احساس کنید.
اما در طول زمستان، جهت چرخش تیغه ها باید در جهت عقربه های ساعت باشد و شما نسیمی را در زیر پنکه حس نخواهید کرد.

تقریباً همه فن های سقفی دارای یک کلید هستند که باعث تغییر جهت چرخش می شود.


پیشنهاد توسکا: موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟


پریز های برق هوشمند را نصب کنید

هنگامی که دستگاه اصلی را خاموش کنید ، یک پریز برق هوشمند، چندین دستگاه را به طور همزمان خاموش می کند.

به عنوان مثال ، یک پریز متصل به کامپیوتر ، مانیتور و لامپ میز شما هنگام خاموش بودن رایانه ، اتصال برق مانیتور و لامپ را نیز قطع میکند.

هنگامی که تلویزیون را خاموش می کنید ، یک پریز هوشمند متصل به تلویزیون ، DVD پخش کننده ، کنسول های بازی ویدیویی و بلندگوهای شما، آن دستگاه ها را به طور همزمان خاموش می کند.
این کار باعث می شود  که از هدر رفتن انرژی به دلیل خاموش نکردن دستگاه یا مصرف انرژی در حالت استند بای دستگاه ها جلوگیری شود.

این راهکارها به میزان قابل توجهی صورتحساب انرژی و قبض و برق آب شما را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در طول سال می شود و بدون تلاش اضافی هزینه های شما را کاهش می دهد.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست