آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت چهارم

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت چهارم
آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

شاید یکی از عواملی که باعث شده خیلی ها به سراغ یاد گیری زبان بدن برن و کتاب های زیادی رو تهیه کنن و بخونن اینه که فهمیدنِ زبان بدن دیگران به اونها توی موفقیت شغلی شون کمک زیادی میکنه!

اما چطور؟ خب برای مثال به شما میگیم که به عنوان یه مدیر موفق نیاز دارید بدونید حس کارمندان تون نسبت به شما چیه؟
آیا اونها واقعا شما رو فردی مقتدر میدونن یعنی شما رو بعنوان کسی که اوضاع رو همیشه تحت کنترل داره می شناسن؟
یا نه فقط به ظاهر ازتون تعریف میکنن؟
آیا اونها واقعا شما رو قبول دارن و با شما با احترام و تبعیت عمل میکنن یا نه، فقط بخاطر ترس از دست دادن حقوق، تنبیه و اخراج شدن از کاره؟

حتی به عنوان یه سخنران و شخصی که قراره توجه دیگران رو جلب کنه و اونها رو متقاعد کنه و روشون تاثیر بذاره باید بدونید چه زمانی حضار از صحبتهای شما تاثیر گرفتن و چه زمانی با رفتار و حرفهای نادرست تون اونها رو خسته و بی اعتماد کردید.

به عنوان یه فروشنده بهتره بدونید چه زمانی مشتری رو مشتاق و متقاعد کردید و پیشنهاد هاتون عمل خواهد کرد و چه زمانی احتمالا شکست خوردین و چیزی از اون مشتری کاسب نخواهید بود.

حالا سوال اصلی اینه که چطور باید فهمید چه کسی مشتاقه و چه کسی حوصلش از حرفهای شما سر رفته؟ چه کسی به شما اعتماد داره و چه کسی مشکوکه؟

در پایین چنتا از مهم ترین حرکاتی که بعنوان یه سخنران، مدیر یا فروشنده باید مورد توجه قرار بدید رو مرور میکنیم.

نکات مهم زبان بدن

۱. تکیه دادن سر روی دست در حالت نشسته

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

زمانی که یه شنونده از دستش به عنوان تکیه گاه سرش استفاده میکنه معنیش اینه که بی حوصله‌ست، دلیلش هم واضحه!
سرش متمایل به زمینه تا به خواب بره و دستش مانع شده!

یعنی دوست عزیزم! حرفات برام اصلا جذاب نیست و داره موجب میشه من کامل به خواب برم. پس اگه برات مهمه بهشون گوش بدم لطفا یه تغییری در حرف زدنت ایجاد کن!

البته شما به عنوان یه سخنران باید توجه کنید که ضربه های مداوم به میز یا بازی با خودکار نشونه بی حوصلگی نیست، بلکه نشونه بیقراریه.

راه حلی که ما اینجا به شما پیشنهاد میدیم اینه که به نحوی مشارکت ایجاد کنید و شنونده ی بی حوصله رو در صحبتهاتون شریک کنید.

۲. دست مشت کرده به روی گونه

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

این حالت نشون دهنده ی ارزیابی مخاطب از حرفهای شماست. وقتی شخص علاقه خود به حرفهای شما رو از دست داده باشه و بخاطر ادب یا ترس بخواد همچنان خودشو علاقمند نشون بده این حالت کمی تغییر میکنه و به تصویر قبلی شباهت پیدا میکنه.

البته از اونجا که ناخودآگاه نمیتونه دروغ بگه یا به طور طولانی مدت تظاهر کنه بهرحال مشخص خواهد شد که شخص در حال تظاهر کردنه.

راه حل این مشکل جلب توجه و یه اخطار مودبانه به مخاطبه، برای مثال معلم رو به دانش آموزی که این وضعیتو داره میگه خوشحالم که انقد توجه دارید چون بعد از توضیحش ازتون میخوام که یه کم درباره درس صحبت کنید!

۳. مالش چانه

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

زمانی که مرحله ارزیابی به پایان میرسه، نوبت تصمیم گیری میرسه!

مالش چانه حالتیه که مخاطب موقع تصمیم گیری به خودش میگیره.

باید توجه داشت که در این مرحله نباید مزاحم شخص شد. باید صبر کرد تا حرکت بعدی انجام بشه تا بفهمید که قراره چه جوابی در نهایت دریافت کنید.
در افرادی که از عینک استفاده میکنن این حرکت میتونه به شکل به دهان بردن دسته عینک نمود پیدا کنه.

۴. حرکت دست و سر

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

ضربه زدن و مالیدن سر یا گردن معمولا هنگام فراموش کردن به کار میره.
برای مثال اگر مدیری از زیر دستش کاری رو خواسته و زیردست فراموش کرده موقع مطالبه کار احتمالا با دست به پیشانیش میزنه یا گردنشو با کف دست مالش میده.

این بطور ناخودآگاه یه تنبیه نمادین محسوب میشه، البته حالت دوم بیشتر مخصوص افراد منفی گراست که شما رو وبال گردنشون میدونن.

۵. حالت دست به سینه

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

دست ها در مواقع خطر بطور کاملا غریزی سعی در محافظت از بدن دارن‌.
قرار دادن دستها با زاویه ۹۰ درجه از بدن برای جلوگیری از برخورد با شی یا شخص یک نمونه بارز از این رفتارهای نا خودآگاهه، دستها اینجا هم مانند مواردی که قبلا براتون گفته بودیم ایفا کننده هستن، مثل قرار گرفتن دستها جلوی دهان در بین کودکان و … .

یکی از تلاش های ناخودآگاه دست ها برای حفاظت از ما در شرایط خطر یا نامطلوب، دست به سینه شدنه!

افرادی که دست به سینه هستن، جدی و غیر قابل دسترسی به نظر میان. دست ها در این حالت نقش حفاظ دارن.

این حفاظ در رابطه با تفکرات، نظرات و پیشنهادات شخص مقابل هم به کار گرفته میشه.
برای مثال به عنوان یک فروشنده سراغ مشتری تون میرید، در رابطه با کالاتون براش توضیح میدید، بهش میگید چه مزایایی داره و قیمتش هم مناسبه، اما موقع توضیحاتتون مشتری رو در حالت دست به سینه می بینید!
اگه با زبان بدن آشنا باشید متوجه میشید که احتمالا از این مشتری نتیجه ای نخواهید گرفت! این مشتری نسبت به حرفای شما توی گارد قرار داره! حفاظش هم دستهاش هستش!

یه تحقیق بسیار جالب وجود داره در رابطه با افرادی که برای اولین بار در یک جمع جدید با افراد غریبه ای روبرو میشن، و نشون میده که اونها اکثرا حالت دست به سینه هستن! این حرکت هم یه حرکت جهانی محسوب میشه و معمولا در همه کشورهای جهان به این معنا که گفته شد به کار میره.


پیشنهاد توسکا: چگونه به یاد ماندنی باشیم و در جمع‌های مختلف جلب توجه کنیم؟


فردی که در حالت دست به سینه با شما اعلام موافقت میکنه احتمالا راستش رو نمیگه! چرا که زبان شاید دروغ بگه اما حرکات غیر کلامی به شما دروغ نمیگه.

۶. حالت دست به سینه مستحکم

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

این حالت از حالت قبلی خشن تر و تهاجمی تره.
در این حالت علاوه بر دست به سینه بودن، مشت های فرد هم گره کرده است و ممکنه از اخم و دندان های به هم فشرده هم استفاده کرده باشه.

این روش به اصطلاح یه حرکت خوشه ایه (یعنی چندتا از حرکات در کنار هم قرار می گیرن). در این موارد امکان حمله فیزیکی از سمت شخص هم ممکنه پس بهتره مراقب باشید.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست