آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت پنجم

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت پنجم
آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

توی قسمت چهارم از سری مقاله های بالا بردن توانایی خواندن زبان بدن در مجله اینترنتی توسکا، چند نمونه از حالت گارد یا حفاظت بدن در مقابل تفکرات و حرفهای طرف مقابل رو براتون شرح دادیم.
توی مقاله امروز هم قراره بیشتر به این موضوع یعنی زبان بدن افرادی که در مقابل شخص یا چیزی گارد دارن بپردازیم و با این حرکت بسیار مهم بیشتر آشنا بشیم.

نشانه های مقاومت، مخالفت و گارد

حرکات دست به سینه از جمله حرکاتی هستن که توی جامعه زیاد می بینیم، افراد مختلف این حرکت رو انجام میدن تا مخاطب شون حس اصلی اونا، که معمولا نگرانی هست، رو نفهمن. در ادامه با چند حرکت گارد آشنا می شیم.

۱. دست به سینه ناقص

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

این حرکت شامل شکل کلی دست به سینه با یه تفاوت هایی میشه.

تفاوتش هم عبارت از اینه که شخص یک دست رو روی سینه داره و با دست دیگه آستینش رو مرتب میکنه، کیفش رو تکون میده یا با النگوش ور میره.

همونطور که گفتیم این حرکت یه حرکت گارد محسوب میشه و باعث میشه شخص حس امنیتی رو برای خودش رقم بزنه.

یک حرکت مشابه این رفتار، گرفتن لیوان نوشیدنی با دو دسته، این کار هم باعث میشه شخص برای خودش یه حفاظ درست کنه.
البته نباید به این توضیحات خیلی مطلق نگاه بشه، شاید گاهی یک لیوان نوشیدنی گرم حس لذتبخشی برای دستان سرد شخص باشه و به همین دلیل با دو دست در اختیار گرفته شده باشه.

۲. پا روی پا انداختن

پا روی پا انداختن هم مثل دست به سینه بودن یک رفتار گارد دار محسوب میشه.

روانکاوها معتقدن به طور ناخودآگاه دست به سینه برای ایجاد گارد روی قلب و سینه و پا روی پا انداختن برای حفاظت از دستگاه تناسلی استفاده میشه.

این حرکت سه نوع اصلی داره:

  • حالت پا روی پای استاندارد: معمولا پای راست شخص روی پای چپ قرار میگیره، این حرکت هم یک حرکت جهانیه و معمولا در تمام نقاط جهان استفاده میشه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

  • حالت پا روی پای امریکایی( قفل پای امریکایی): این حالت پا روی پا، یک حالت سنگین و ستیزه جویانه است و به سختی میشه گارد شخص رو تغییر داد‌.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

  • قفل پاها به کمک دست: این حرکت هم مانند حرکت قبلی نشون دهنده ی یک فرد بسیار سر سخت و مستبده که خیلی سخت بشه نظرش رو تغییر داد‌.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۳. پا روی پا در حالت ایستاده

معمولا در یه جمع جدید که وارد میشی، افراد حاضر در جمع به این حالت ایستاده هستن و اگر کت یا پالتو به تن دارن دکمه های اونو بستن و اگر ازشون درمورد آشنایی شون بپرسید خواهید دید که با هم آشنا نیستن!

این حالت هم به نوعی گارد محسوب میشه، یک پا جلوی پای دیگه خم میشه و دست ها روی هم قرار دارن.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۴. حالت بدن با دست و پای باز

جمعی که در مثال قبلی گفتیم رو در نظر بگیرین و گوشه ی دیگری رو ببینید!
جمعی رو ببینید که با دستان باز و به اصطلاح بدن باز رو به روی هم ایستادن و صحبت میکنن.

افراد حاضر در این جمع به طور قطع با هم آشنایی دارن و چه بسا صمیمی هستن.

۵. قفل کردن پاها

در حالی که رو مبل یا صندلی نشستین دست هاتونو روی هم بذارید و پاهاتون رو به هم قفل کنید. شما الان این حرکت گارد رو تشکیل دادید. این حرکت هم یه رفتار دفاعی و محافظ محسوب میشه.
البته قفل کردن پا ها بین آقایون و خانوم ها متفاوته

در آقایون قفل کردن پاها به همراه مچ کردن دست ها یا محکم گرفتن دسته صندلی یا مبل نشون داده میشه ولی در خانوم ها قضیه کمی متفاوته، علاوه بر وضعیت قفل پا ها، دست ها روی هم یا روی زانو قرار میگیرن.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۶. قرار دادن پاها در طرفین صندلی

چندین سال پیش مردمی که نیزه در دست داشتن از سپر برای محافظت استفاده میکردن و تن خودشون رو پشت سپر قرار میدادن، امروز مردم تقریبا هر وسیله ای که نیاز باشه رو به این منظور به کار می گیرن. این حالت هم یکی از همین حالت هاست.

فرد بطور برعکس روی صندلی میشینه و دستهاش رو روی پشته ی صندلی قلاب میکنه. این روش هم نوعی گارد محسوب میشه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

البته توجه داشته باشین که شخصی که برای گرفتن یه عکس هنری از این ژست بهره میبره لزوما حالت دفاعی نداره و فاقد اعتماد به نفس نیست!
بهترین کاری که میتونید برای شکستن این گارد استفاده کنید، اینه که پشت سر شخص بایستید و خواهید دید که شخص احساس نا امنی میکنه و بدون شک این گارد رو خواهد شکست!

۷. گرفتن کرک های خیالی لباس

وقتی شخصی رغبتی به کلام شما نداره، به حرف هاتون بی میل یا بی اعتماده ولی برای بیانش با محدودیت مواجهه این کار رو انجام میده، کرک های خیالی لباسش رو میگیره!

شخصی که این رفتار رو داره معمولا به طرف نگاه نمیکنه و به زمین چشم میدوزه. این حرکت یکی از رایج ترین رفتارها در نشان دادن بی میلی است حتی اگه شخص با همه گفته های شما ابراز موافقت کنه!

 برای شکستن این رفتار بهتره طرف تونو درگیر بحث کنید، مثلا بپرسید دوس دارم نظر دقیقتون رو در این رابطه بشنوم.

چند حالت سلطه جویانه

معمولا افرادی که از شما مرتبه و مقام والاتری دارن سعی میکنن با زبان بدنشون به شما این برتری رو القا کنن و شما رو تحت تاثیر بذارن. مانند حالت هر دو دست در پشت سر.

در این حالت شخص هر دو دست رو در پشت سرش قرار میده و با یک شیب ملایم به شما گوشزد میکنه که: با من فاصله قابل توجهی داری! و هنوز زمان زیادی باقی مونده تا به من و جایگاه من برسی! حالت دوم قرار دادن دست ها پشت کمره که قبلا در قسمت سوم مجموعه زبان بدن براتون شرح دادیم.

نیازه که باز هم به شما یاد آوری کنیم که تقریبا هیچ حرکتی مفهوم مطلق نداره و این امکان همیشه در مورد رفتارها وجود داره که صرفا یک معنا ندارن مثلا در مورد اخیر وقتی شخص کمی به عقب خم شده شاید بخواد درد کمرش رو بهبود بده و منظورش سلطه طلبی نباشه!

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست