آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت ششم

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت ششم
آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

“چشم ها دروازه ورود به روح انسان اند.”

اگر به روح معتقد باشید به احتمال زیاد این جمله رو هم قبول دارید که چشم ها با روح در ارتباط هستن، چشم ها راه درک احساسات و عواطف انسان هستن.
همه ما از گذشته تا به حال با این قدرت جادویی چشم ها آشنایی داریم و باور کامل داریم که میشه منظور آدم ها رو از حالت ها یا اشارات چشم هاشون فهمید.

بسیاری از عبارات و اصطلاحاتی که در ادبیات عامیانه به کار می بریم هم گویای همین مسئله هستن، برای مثال؛ چشم غره رفتن، چپ چپ نگاه کردن، چشم و ابرو اومدن، پشت چشم نازک کردن، چشم تنگ کردن و … .

در این مقاله از سری مقاله های زبان بدن در مجله اینترنتی توسکا به بررسی برخی از مهم ترین حرکات چشم و سر می پردازیم.

حرکات چشم

  • تو شخص قابل اعتمادی هستی!
  • نمیتونم به تو اعتماد کنم!

شاید بیشتر مواقع تفاوت این دو موقعیت در نگاه کردن شما باشه، در چشم هاتون!

رفتار شناس ها میگن، معمولا کسانی که در یک ارتباط، کمتر از یک سوم زمان رو به چشم های طرف مقابل نگاه میکنن قابل اعتماد نیستن.
البته اگر شما هم مثل من خجالتی هستین و نمی تونین زیاد به چشم های طرف مقابلتون خیره بشین (مخصوصا وقتی سر ملاقات عاشقانه اول هستید) معنیش غیر قابل اعتماد بودن یا دروغگویی شما نیست.

اما این القاء به طور نا خودآگاه رخ میده، پس سعی کنید تا می تونید به چشم های طرفتون نگاه کنید البته نه مثل یه ربات یا یه شخص چشم چرون!

بر عکس، افرادی که بیشتر از یک سوم زمان رو به چشم های طرف مقابل شون نگاه می کنن، افراد قابل اعتمادی هستن و از نگاه طرفشون، دروغ نمیگن. البته این مسئله به سایر قسمت های بدن و حرکت اونها هم مربوطه.

نگاه های مختلف

۱- نگاه تجاری: این نوع نگاه معمولا در جایی استفاده میشه که طرفین در یک رابطه یا معامله تجاری هستند.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

هنگامی که در یک رابطه تجاری قرار دارین نگاهتون رو به سمت مثلث فرضی ابرو شخص مقابل (مشابه عکس) بدوزید.
با این کار یک فضای جدی ایجاد می کنید و می گید که جدی هستین و دوس دارین طرفتون هم جدی باشه، مادامی که نگاهتون رو پایین نیارید این فضای جدی حفظ میشه.

۲- نگاه اجتماعی: وقتی نگاه خودتون رو به مثلث فرضی بینی بدوزید یه فضای اجتماعی رو ایجاد کردید.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا
چیزی مثل حد وسط، که بالاتر از اون یک فضای جدی تر ایجاد می کنه و پایین تر، چنانچه در ادامه خواهیم گفت، یک فضای صمیمی میسازه.

۳- نگاه صمیمانه: معمولا در ملاقات های صمیمانه و عاشقانه ارتباط چشم حد فاصل بینی تا سینه رو در بر می گیره.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۴- نگاه گوشه چشمی: این نگاه برای منتقل کردن علاقه و خصومت استفاده می شه. تفاوت این دو تا هم در این موارده:
اگر با ابرو های در هم گرفته و گوشه لب پایین به کار بره نشونه خصومت و اگه با ابرو های بالا انداخته و لبخند همراه باشه نشون دهنده ی علاقه است.

۵- بستن چشم ها حین گفت و گو: یک حالت خطرناک و دردناک حین گفت و گو با یه نفر اینه که شخص مقابل چشم هاش رو برای لحظاتی ببنده یا پلک زدنش رو طولانی تر کنه این یک حرکت نا خودآگاهه و زمانی اتفاق میفته که طرف از شما خسته شده، دلزده شده یا نسبت به شما گارد گرفته.

با این حرکت شما لااقل برای لحظاتی از جلوی چشم طرف محو می شید!

۶- کنترل چشم دیگران: مواقعی که در حال ارایه یه مطلب، کنفرانس یا پاورپوینت هستین باید بدونید چجوری نظر دیگرانو متوجه مطلبی که دارید ارائه میدید بکنید چون طبق تحقیقات ۸۷٪ دریافت مطلب از طریق چشم ها صورت میگیره.

یکی از متداول ترین و البته موثر ترین کار های ممکن استفاده از یه نشانه گر مثل خودکار یا چوب تدریسه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

حالت های سر

چندتا از مهم ترین حرکاتی که در تمام فرهنگ ها هم معنای مشابه داره، با سر انجام میشه. حرکات معروفی مثل پایین آوردن سر به معنای بله و عکس لون به معنای نه!
یا اعلام عدم رضایت با حرکت عرضی سر که به عقیده بسیاری از روان کاوان ناشی از زمانی است که کودک پستان مادرش رو پس میزنه و با تکون دادن سرش از خوردن شیر امتناع میکنه.

در اینجا با حرکات سر یا زبان بدن سر بیشتر آشنا می شیم.

حالت های اصلی سر

۱- حالت سر به طرف بالا: این حالت نشون دهنده ی اینه که شخص نظری در رابطه با شنیده هاش نداره، نه تاییدشون میکنه و نه تکذیب. در این حالت سر بدون زاویه به صورت مستقیم قرار داره.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۲- حالت سر مایل به طرفین: این حالت نشون دهنده ی علاقه است. اگه کسی در واکنش به شما یا حین صحبت هاتون این علامت رو بروز داد یعنی جذب حرف هاتون شده و با اون ها موافقه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

۳- حالت سر به سمت پایین: در این حالت که احتمال بسیار زیاد با اخم همراهی میشه شخص با شما مخالفه یا احتمالا از دستتون عصبانیه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

جمع بندی

در قسمت پایانی این مقاله مون در مجله اینترنتی توسکا، باز هم نیاز می بینیم به شما گوشزد کنیم که لطفا تا قبل از اینکه در خواندن زبان بدن ماهر بشید، سعی در معنا کردن رفتار های اطرافیان نداشته باشید.
چون به احتمال زیاد، رفتارشون رو تک بعدی می‌بینید و فقط به یک حرکت اون ها توجه می کنید و فقط اون رو معنا می کنید که احتمالا باعث سوء برداشت از رفتار دیگران می شه.

یادتون بمونه که مهارت در خواندن زبان بدن یه اتفاقی‌ است که با استمرار و مطالعه و دقت می تونه محقق بشه پس به طور کامل و دقیق رفتار ها رو تحت نظر بگیرید و خودتون هم سعی کنید جلوی آینه حرکاتی که توضیح می دیم رو کامل و دقیق انجام بدید تا به تسلط کافی دست پیدا کنید و بتونید از این مهارت جالب و به درد بخور استفاده مفید کنید.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست