آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت سوم

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. آموزش خواندن زبان بدن همراه با عکس؛ قسمت سوم
آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

در ادامه مقاله های زبان بدن، امروز می خوایم به بررسی حالت های دست ها و آرنج ها بپردازیم. (پیشنهاد می‌کنیم اگه قسمت های قبلی رو نخوندید، از اینجا شروع کنید)

نشونه هایی که توی دست ها میبینیم نسبت به اکثر نشونه های زبان بدن شاخص ترن، چرا که راحت تر فهمیده میشن و تقریبا در همه فرهنگ ها هم معنای مشخص و مشابهی دارن. پس پیشنهاد میکنیم برای درک افرادی که باهاشون در تعامل هستین از این مقاله بهره ببرید.

در ادامه مقاله چند تا از مهم ترین موارد مربوط به دست و آرنج رو براتون قرار میدیم، امیدوارم این نشانه ها براتون مفید باشه.

۱. حالت مالیدن کف دست ها به هم

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکااین حالت از معروف ترین حالت های دسته. شخصیت های مال دوست و کلاهبردار هایی رو در کارتون های کودکی به یاد بیارید که وقتی یه صحبتی از پول به میون میومد چه کاری می کردن؟ درسته با یه لبخند پر از شیطنت کف دست ها شونو به هم می مالیدن!

این حرکت از زبان بدن به معنی اشتیاق داشتن درمورد یه اتفاقه. اشتیاق داشتن!

مثل یه پسربچه چاق و شکم پرست که وقتی می شنوه امشب به یه تولد دعوته و قراره کیک پر از خامه نصیبش بشه! یا مثل گارسونی که منتظره تا شما بعد از تموم شدن سفارش غذا انعامشو بهش بدین.

۲. حالت دست ها و انگشتان به هم گره خورده

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

این حرکت معمولا توسط افراد شاد و با اعتماد به نفس بالا به کار گرفته میشه، به این صورت که آرنج هایشان روی میز و دست های به هم قلاب شده شان نزدیک چانه قرار داره بدون خم شدن و قوز کردن. (پیشنهاد توسکا: از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم)

همون طور که گفته شد، این حرکت معمولا توسط افراد شاد به کار برده میشه اما باید توجه داشت که وقتی مچ دست ها به هم قلاب میشن و روی میز قرار میگیرن (مچ ها روی میز قرار میگیرن نه آرنج ها، بر عکس حالت اول) نشون دهنده ی یک رفتار منفیه.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

مثلا شخص درحال قایم کردن دروغیه که چند ثانیه پیش به شما گفته! یا به عنوان مثال شکست خورده و داره سعی میکنه اون شکست رو مخفی نگه داره.

۳. حالت انگشتان گره خورده در حال ایستادن

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

وقتی شخصی در حالی که ایستاده دستانش رو به هم قلاب کرده و جلوی خودش نگه داشته مثل قسمت اخیر مورد ۲، نشون دهنده اینه که شخص یه رفتار منفی مرتکب شده و سعی داره قایمش کنه.

اگر میپرسید پس تفاوتش با مورد قبلی در چیه؟ باید این طور جواب داد که:

بین ارتفاع دست های قلاب شده با میزان شدت رفتار منفی رابط مستقیم برقراره!

پس در این حالت احتمالا کنترل شخص سخت تر از حالتیه که در مورد ۲، گفته شد.

۴. نگه داشتن دست ها به حالت شیب دار

زمانی که شخص دست هاش رو به حالت شیب دار قرار میده، یعنی نوک انگشتان دو دست به دست دیگری چسبیده هستن و کف دست ها از هم فاصله دارن، ما با دو حالت رو به رو هستیم، یا نوک انگشتان به سمت پایین هستن یا نوک انگشتان به سمت بالا قرار گرفتن.

در ادامه هر کدوم رو براتون بررسی میکنیم:

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

الف) حالت نوک انگشتان به سمت بالا: این حالت نشان دهنده هوش، توانایی و برتری شخصه، یکی از محبوب ترین حرکات افراد بلند پایه و قدرتمند محسوب میشه، این حالت زمانی که شخص در حال صحبت کردنه انجام میشه، معمولا روسا حین دستورات به زیردست هاشون از این حرکت بهره میبرن.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

ب) حالت نوک انگشتان به سمت پایین: حالت این حرکت هم مانند حرکت بالاست. با این تفاوت که مخصوص شنونده است در حالیکه حرکت قبلی مختص گوینده هستش.
البته تحقیقات نشون میده نوک انگشتان به سمت پایین بطور کلی محبوب خانوم هاست و احتمال داره در حالی که گوینده هستن هم ازش بهره ببرن. این نکته مهمیه که باید بهش توجه داشته باشین.

۵. حالت در دست گرفتن دست، مچها و بازوها

به ترتیب هر کدوم از این حالات رو براتون شرح میدیم.

آموزش خواندن زبان بدن - مجله اینترنتی توسکا

الف) حالت در دست گرفتن دست:
افسران ارتش رو در فیلم های ژانر جنگی به یاد بیارید! دستشونو با دست دیگه پشتشون نگه میدارن و بین صف اسرا یا صف سرباز هاشون قدم میزنن، البته با سر بالا چونه به سمت جلو و سینه صاف رو به جلو!

این حرکت نشون دهنده اعتماد به نفس بالا و خونسردی و قدرته، نمونه حرکتو در رفتار ناظم های مدرسه هم دیدیم!
تحقیقات نشون میده انجام عمدی این حرکات هم میتونه آرامش و اعتماد به نفس بیاره.
هر چند اگر طرف مقابل شما کار بلد باشه به خوبی میفهمه شما بخاطر نگرانی و تشویش دارید این حرکات رو عمدا انجام میدین و دستتون براش رو خواهد شد. پس ترجیحا وقتی کسی پیش شماست رفتار عمدی روی زبان بدنتون انجام ندید.

ب) حالت گرفتن بازو با دست:

این حرکت هم درست مثل حرکت الف، نشون دهنده قدرت و اعتماد به نفسه با این تفاوت که میزان تلاش فرد توی این حرکت، بیشتر از حرکت الف هستش.
مثل چیزی که در اوایل مقاله گفتیم، ارتفاع ارتباط مستقیمی با شدت رفتار داره، پس شخصی که بازو رو گرفته احتمالا تلاش بیشتری برای کنترل اوضاع داره.

۶. تکان دادن یقه پیراهن

تحقیقات رفتار شناس ها میگه رابطه مستقیمی بین دروغ گفتن شخص با خارش بافت هاش وجود داره، علی الخصوص بافت های صورت!
یکی از دلایل اون هم بالا رفتن دمای بدن و عرق کردنه که نهایتا به خارش منتهی میشه.
در رابطه با تکان
 دادن یقه پیراهن هم همچین اتفاقی در جریانه، شخص دروغ گفته، میترسه دروغش بر ملا شده باشه و برای از بین رفتن تمرکز و البته عدم جلب توجه یقه پیراهنشو تکون میده تا هوایی هم به گردنش بخوره و دمای بدن کم تر بشه.

۷. انگشت به دهان گرفتن

معمولا شخصی که انگشت به دهان می بره تحت استرس و فشار درونی قرار داره و برای کم‌ شدن استرس انگشتش رو به دهان میگیره!

این حرکت زمانی‌که شخص منتظر دریافت موج اطمینان آمیز از سوی شماست اتفاق میفته، پس بهتره در این حالت ها به شخص مقابل بگید که خیالش راحت باشه و اوضاع درست خواهد شد.
البته اگه فک میکنید این حرفا دروغه، عملیش نکنید! چون در هر صورت مخاطب تاثیر منفی حرف دروغ شما رو دریافت میکنه.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست