راه های پایداری رابطه: چطور رابطه عاشقانه را زنده نگه داریم؟

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روابط
  6. /
  7. راه های پایداری رابطه: چطور رابطه عاشقانه را زنده نگه داریم؟
راه های پایداری رابطه

همه ما دوست داریم در روابطمان با آدم ها به تعامل و سازش برسیم. هیچ کس مایل به دشمنی بی دلیل و یا داشتن احساس ناخوشایند به آدمهای اطرافش نیست.

به همین ترتیب اکثر ما در روابط عاشقانه هم به دنبال این هستیم که بدانیم چه رابطه ای پایدار است؟ و راه های حفظ رابطه عاشقانه چیست؟
چطور می توانیم رابطه مان را با شخصی که دوستش داریم حفظ کنیم و چگونه میتوانیم احتمال موفقیتمان در رابطه را افزایش دهیم؟

پس اگر به دنبال یافتن راه های پایداری رابطه و راه های حفظ رابطه عاشقانه هستید چند دقیقه از وقتتان را به ما بدهید تا شاید بتوانید جواب این سوال را پیدا کنید: چه رابطه ای پایدار است؟

با دانستن این نکات خواهید توانست در ارتباط خود با کسی که دوستش دارید، یک ثبات و قرار نسبی ایجاد کنید.

بله، نسبی! چرا که نگهداشتن یک رابطه بین دو نفر، در درجه اول به خواست و علاقه هر دو نفر بستگی دارد.

برای حفظ یک رابطه، یک طرفه نمی توان تلاش کرد و باید هر دو شخص واقعا بخواهند که راه های پایداری رابطه را در پیش گیرند. رابطه، در درجه نخست یک امر احساسی است؛ باید احساس شخص نسبت به شما مثبت باشد؛ مراحل و پایه های بعدی، روی این اساس گذاشته می شوند.

در این مقاله از مجله اینترنتی توسکا، قصد داریم پنج مورد از راه های پایداری رابطه را ذکر کنیم که به شما کمک میکند که راه های حفظ رابطه عاشقانه را یاد بگیرید و شانس خود را در نگهداشتن رابطه به حداکثر برسانید.  

چه رابطه ای پایدار است ؟

در هر رابطه، چیزهایی وجود دارد که ما به دنبال آنها هستیم و چیزهایی که از آنها دوری میکنیم  صرف نظر از ماهیت روابط شما و شخصی که دوستش دارید، بخش هایی از رابطه وجود دارد که نیازمند به تلاش است؛ البته اگر واقعا به دنبال فهمیدن راه های حفظ رابطه عاشقانه تان با آن شخص هستید.

 هنگامی که در نگهداشتن یک رابطه، عنصر تلاش وجود داشته باشد، رفتارهای کینه جویانه و یا لجبازانه نفی می شود و شما می توانید شانس خود را برای موفقیت در رابطه تان به حداکثر برسانید.

 ما می دانیم که زندگی ممکن است از ایده آل های ما فاصله داشته باشد و بسیاری از اوقات می تواند متفاوت از آنچه انتظار داشتیم باشد.
در مورد روابط نیز همین حرف را می توان زد اما وقتی روی اولویت های زندگی تان را توافق داشته باشید، با تلاش وارد عمل شوید و این پنج جنبه را در روابط خود، اصل و اساس قرار دهید، خواهید توانست به این سوال که چه رابطه ای پایدار است پاسخ مناسبی دهید و راه های حفظ رابطه عاشقانه را پیدا کنید.

راه های پایداری رابطه

راه های پایداری رابطه

اول: گوش دادن

شنیدن آسان است، اما گوش دادن نیاز به تلاش دارد.

تا کنون همه آنچه را که در زندگی آموخته ایم، با گوش دادن میسر شده. با در نظر گرفتن این واقعیت که بیشتر دوران کودکی ما صرف مشاهده کردن، تجربه کردن، دیدن و شنیدن شده، نه صحبت کردن صرف، می توانیم استدلال این تئوری را محکم تر کنیم.

تا زمانی که نتوانیم ذهن شخص مورد علاقه مان را به ذهن خودمان نزدیک کنیم، برای ما غیر ممکن خواهد بود که بدانیم طرفمان چگونه فکر میکند و به این ترتیب از حفظ رابطه عاشقانه خود باز می مانیم .

در یک رابطه، این امر بسیار ارزشمند است، زیرا شریک زندگی شما فقط نمی خواهد شما برای گفتگو و حرف زدن حضور داشته باشید، بلکه احتیاج دارد چیزهایی را که گفته می شود را بشنوید و گوش دهید.

این یک واقعیت ضروری برای  برقراری ارتباط با هر انسانی در هر نوعی است‌، دوستان، خانواده، همكاران، همسر و…

اگر تنها به حرف زدن متکی باشیم،‌ سوء تفاهم ها بیشتر میشوند و این چیزی نیست که شما را در یافتن راه های پایداری رابطه کمک کند.

دوم: همدلی

همدلی، توانایی درک و به اشتراک گذاشتن احساسات بین یکدیگر است.

وقتی با کسی همدلی می کنید و به قول معروف دل به دل کسی میدهید، ناخواسته شروع به درک یکدیگر هم می کنید، زیرا (همانطور که از اسمش پیدا است)، شما نمی توانید بدون آگاهی از وضعیت فعلی احساسات شخص دیگر (بدون آگاهی از دل شخصی که دوستش دارید)، همدلی نشان دهید.

علاوه بر این، شما احساس میکنید بعد از همدلی باید برای طرفتان قدمی به جلو بردارید؛ یعنی شما احساساتش را درک کردید و حالا می توانید از او حمایت کنید و به او اطمینان دهید.
با این کار شما خواهید دید که علاقه شخصی که دوستش دارید به شما بیشتر میشود و شما در رسیدن به راه های حفظ رابطه عاشقانه قدمی مهم به جلو برداشته اید.

هر کسی دوست دارد احساس کند توسط کسی درک می شود، به خصوص کسانی که بر احساسات ما تاثیر می گذارند.  روابط بخش های آسیب پذیرتر احساسات آدمی را باز میکنند، به این معنی که حجاب‌ها کنار میروند و احساسات بین هر دو طرف رد و بدل میشوند.

به همین دلیل ، شما هم مایل و محتاج گفتگوهای عاطفی و همان همدلی و عطوفتی هستید که شریک زندگیتان از شما هم توقع دارد. پس با همدلی کردن، می توانید به بخش مهمی از این سوال که چه رابطه ای پایدار است، جواب مفید بدهید.

راه های پایداری رابطه


پیشنهاد توسکا: چگونه به یاد ماندنی باشیم و در جمع‌های مختلف جلب توجه کنیم؟


سوم: صداقت

صداقت داشتن شریک زندگی تان یک امر خاص و مهم برای شما است، چرا از دروغ هرچند کوچک او آزرده میشویم؟

پاسخ ساده است؛ چون با شنیدن دروغ، احساس ناامنی می کنیم!

اما آنچه ما بیشتر در منظور داریم، مسئله صداقت با خودتان است.  ما در ساده ترین چیزها دروغ میگوییم، اما دنبال حقیقت و راستی هم میگردیم.

این موضوع به ویژه در روابط هم صادق است. هنگامی که رابطه ای ایجاد می شود، شما شروع به ارزیابی مسیر واقعیتان و دورنمای رابطه خود میکنید و اینکه آیا با گذر زمان به طرفتان نزدیک شدید یا نه.
هرچه صداقت در یک رابطه کمتر باشد، احساس ناامنی شما بیشتر است؛ در رابطه اگر دروغ بگویید درواقع به خودتان دروغ گفتید؛ چرا که با این کار به شخصی دوستش دارید نزدیک نمی شوید، بلکه از او فاصله میگیرید، حتی اگر هیچ وقت هم از دروغ شما آگاه نشود.

در کنار او می خوابید اما احساس میکنید از او فاصله دارید و بین شما چیزی فاصله می اندازد؛ این واقعیت وقتی خودش را خوب نشان میدهد که شما صداقت را در رابطه کمرنگ کنید و طرفتان هم آرام آرام شروع به فهمیدن کند.

آن وقت فاصله ی ایجاد شده از دروغ ها، به هیچ طریقی پر نمیشود.

اگر در حقیقت زندگی نکنید، رابطه موفقی نخواهید داشت و از راه های حفظ رابطه عاشقانه فاصله خواهید گرفت.

توجه به این نکته نیز مهم است که موفقیت در یک رابطه به برداشت هر دو طرف از زندگی هم مربوط است.
برای برخی، هدف از رابطه انجام هر کاری است که باعث شود رابطه شان طولانی تر شود.  برای بعضی دیگر اما، این است که از یک تجربه زندگی هیجان انگیز و پرماجرا با شریک زندگی شان لذت ببرند.

صرف نظر از اینکه شما در یک رابطه دنبال موفقیت در کدام معنا هستید، نمی توانید زیاد به جلو حرکت کنید اگر صداقت را در خودتان ایجاد نکنید.

به این نکته هم باید توجه کنید که بین اینکه شما اجازه دهید شریک زندگی شما نظر خودش را درباره تان بگوید و اینکه شما به او اجازه دهید نظر خودش را جایگزین واقعیت وجودی شما کند، تفاوت زیادی وجود دارد؛ تنها در صورت رعایت مورد اول یک رابطه واقعاً موفق وجود خواهد داشت.

پس برای پیدا کردن راه های حفظ رابطه عاشقانه، باید با خودتان هم صادق باشید.

چهارم: پیشبرد شخصیت

جلو بردن علایق و کارهای شخصی، در هر رابطه مهم است، به همان اندازه که که شما و شریک زندگی تان برای جلو بردن و پیشرفت کردن رابطه بین خودتان تلاش می کنید.

به عنوان مثال، اگر من به منظور گذراندن وقت بیشتر با شریک زندگی خودم، ساعات بسیار زیادی را صرف صحبت کردن با او کنم، در این حالت مانع از پیشرفت شخص خودم می شوم.

برای اینکه بدانیم چه رابطه ای پایدار است به این نکته توجه کنید که برای دوام یک ارتباط عاشقانه نباید تمام وقت و زندگی خود را صرف کسی که دوستش دارید بکنید!

به خودتان، سلایق و اهدافتان هم باید توجه کنید؛ اگر زندگیتان را وقف شریکتان کنید، نتیجه نهایی آن، خودش را در آینده به شما نشان می دهد: نارضایتی شما از زندگی مشترک و رابطه!
در آخر شما فکر می کنید تلف شدید و استعدادها و ایده هایتان تباه شده. آیا این چیزی است که از زندگی مشترک می خواستید؟ این موضوع، یکی از مهمترین دلایل خراب شدن رابطه‌ها محسوب میشود.

پس پیشبرد شخصیت خود، نه تنها برای خودتان بلکه برای دوام زندگی مشترک شما و همسرتان هم مهم است و از راه های پایداری رابطه به شمار می آید.
وقتی کارهایی را که قبل از رابطه از آن ها لذت می بردیم، مثل ورزش کردن، مطالعه، رانندگی و… را  با کارهایی که سایر افراد دوست دارند انجام دهیم، جایگزین کنیم، پیشرفت و رشد خودمان را تیره و تار می کنیم.

بسیاری از ما فراموش می کنیم که وقتی وارد یک رابطه می شویم همچنان فرد هستیم؛ تا زمانی که خود را به عنوان یک فرد مجزا به رسمیت نشناسیم، هرگز یاد نخواهیم گرفت چگونه می توانیم شریک زندگی شخصی دیگر باشیم.

پس باور کنید انجام بعضی کارهایی که دوست دارید بدون شریک زندگی تان اشکالی ندارد؛ همچنین  رفتن به مکان ها و لذت بردن از چیزهای مختلف بدون حضور او!

راه های پایداری رابطه


بیشتر بخوانید: خصوصیات مرد جذاب: نکاتی که دختران و زنان از شما مخفی می‌کنند!


پنجم: عذرخواهی

این احتمالاً یکی از سخت ترین کارها برای بسیاری از ما است.  نه به این دلیل که نتوانیم بگوییم “معذرت می‌خواهم“، بلکه به این خاطر که اکثر ما در روابط خود با دیگران لجوج هستیم و به سختی حاضریم به اشتباهاتمان اعتراف کنیم.

اما با همه اینها، برای اینکه بتوانیم در راه های حفظ رابطه عاشقانه گام برداریم، ضروری است که بدانیم چه زمانی لازم است عذرخواهی کنیم.

یک بحث خفیف یا جدال نسبتا تند اگر هم بدون عذرخواهی پیش برود، احتمالاً روابط شما را بر هم نخواهد زد، اما انکار کردن مستمر اشتباه توسط مرتکب، بعد از گذشت زمان می تواند نارضایتی زیادی درون طرف دیگر ایجاد کند.

وقتی می شنویم که شریک زندگی مان اعتراف می کند که کار اشتباهی در حق ما انجام داده و ما هم میدانیم که او کارش خوب نبوده، در این حالت، احساس امنیت بیشتری را تجربه می کنیم و تمایل بیشتری را برای بخشیدن و عشق ورزیدن به او در خود احساس می کنیم.

پس برای اینکه بدانید چه رابطه ای پایدار است به این نکته مهم توجه کنید: دانستن اینکه اشتباه کرده اید خوب است، اما اعتراف در مورد آن می تواند رابطه یا ازدواج شما را نجات دهد.

در نتیجه…

در آخر باید این را باید بگوییم که رابطه‌ها با یکدیگر متفاوت اند و شاید کمی غیر عملی باشد که بگوییم رعایت مواردی که ذکر شد، زندگی مشترک شما را نجات می دهد و یا یک زندگی سعادتمندانه ای را تضمین می کند.

پیش بردن رابطه کار دشواری نیست اما نیاز به تلاش و توجه به جزئیات دارد. در روابط خود، باید خودتان را به عنوان فردی که متعهد به “بودن” است معرفی کنید.
باید به بودن در کنار شریکتان متعهد باشید و هر یک از این پنج جنبه را به عنوان بخشی از اساس تعهد خود در نظر بگیرید.

بودن در کنار همسر و شریک عاطفی بدون صداقت، همدلی و… بی معنا است.

بسیاری از ما هرگز نمی فهمیم که روابط اشتباه و بی سرانجام مان در چه مواردی نادرست پیش رفته، اما با گوش دادن، نشان دادن همدلی، صادق بودن با خودمان و عذرخواهی در صورت لزوم، می توانیم شانس خود را برای اجرایی کردن راه های پایداری یک رابطه به حداکثر برسانیم.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست