بهترین و ساده ترین راه های افزایش انرژی و انگیزه

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. روانشناسی
  6. /
  7. بهترین و ساده ترین راه های افزایش انرژی و انگیزه
راههای افزایش انرژی و انگیزه

چه بخواهید خانه خود را تمیز کنید و چه قصد داشته باشید پیام های دریافتی ایمیلتان را چک کنید، در هر دو حالت شما نیاز به انگیزه و انرژی دارید. در این مقاله از مجله اینترنتی توسکا، می خواهیم با شما درباره راههای افزایش انرژی و انگیزه صحبت کنیم؛ طوری که برای انجام هرکاری رغبت و انرژی داشته باشید.

محرک همه انسان ها منافع و علایقشان است. ما آن کارهایی را که به آنها حس خوبی داریم، با زحمت کمتری انجام می دهیم و برای همین هم هست که همه می گویند برای پیدا کردن راههای افزایش انرژی و انگیزه، فقط کافی است  آنچه را که “دوست دارید” انجام دهید.

این اساساً به این معنی است که شما تمایل بیشتری به انجام این کارها نشان می دهید و اصرار داشتن برای انجام یک امر، اصلی اساسی در رسیدن به موفقیت است.

اگر شما از منفعت و سودی که یک عمل می تواند به شما برساند آگاه نیستید، پس طبیعتا هیچ انگیزه ای هم برای انجام آن ندارید. یکی از مشکلات مهم برای فهم راه های افزایش انگیزه و انرژی این است که ما نمی توانیم منافع خودمان را شناسایی کنیم؛ چرا که در کمال تعجب، همین شناخت در ما انگیزه ایجاد می کند.


پیشنهاد توسکا: موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟


 چگونه انگیزه خود را افزایش دهیم

یک حقیقت تلخ این است که حتی اگر شما زندگی ایده آلی را تجربه کنید، هنوز هم مجبورید کارهایی را انجام دهید که دوست ندارید. حتی اگر شغل شما همان چیزی است که دنبالش بودید، این باعث نخواهد شد که برای خوب عمل کردن در آن، هیچ کار کسالت بار اداری ای نداشته باشید. شما قرار نیست حس کنید که هر روز عملکرد کامل و مطابق میلی دارید.

هیچ کس از کارهای ملال آور زندگی انسانی، همچون شستن ظرف ها و لباس ها ، پخت و پز و تمیز کردن خانه و… مصون نیست.

از طرفی اما مسئولیتها و چالشهای بغرنج تر و پیچیده تری هم وجود دارند.
بعضی اوقات، ممکن است یکی از دوستانتان شما را به انجام کاری خاص تحریک کند اما شما هیچ میل و رغبتی به انجام آن نداشته باشید.
گاهی هم ممکن است با وجود عدم تمایل به صحبت های روزمره، مجبور باشید که برای ساعت های طولانی با خانواده تان وقت بگذرانید.
بعضی اوقات هم مجبورید با وجود مشکلات مالی و شغلی خود، جلوی دیگران خودنمایی و تظاهر کنید.

راههای افزایش انرژی و انگیزه

به منافعتان توجه کنید!

اغلب اوقات، وقتی قصد کنید یک پله بالاتر بروید، زندگی شما به طرز چشمگیری بهبود پیدا می کند. اما انجام این کار به انگیزه زیادی احتیاج دارد و مستلزم شناخت راههای افزایش انرژی و انگیزه است.

پس اگر به دنبال پاسخی برای این سوال می گردید که “چگونه انگیزه را در خود تقویت کنیم”، یک تکنیک افزایش انگیزه این است که منافع شخصی خود را بدون توجه به شرایطی که در آن قرار دارید شناسایی کنید.

مثلا شما ممکن است از آن شخص در گروه دوستانتان بیزار باشید، اما حقیقت این است که شما بقیه آنها را دوست دارید به همین دلیل باید دعوت او را بپذیرد تا بتوانید با آنهایی که دوستشان دارید در ارتباط بمانید.
ممکن است شما در آن موقعیت خاص واقعاً دوست نداشته باشید که سفر کنید، اما از طرفی می دانید چقدر دلتان برای بودن در کنار خانواده تان تنگ شده، و این باعث می شود که سفر ارزشش را داشته باشد.

شاید شما دوست نداشته باشید که جلوی دوستتان تظاهر کنید اما می دانید که دوست دارید در روزی خاص، مثلا تولدتان آنها را کنار خود ببینید.

این بدان معنا نیست که زندگی تنها و فقط درباره شما است، بلکه به این معنا است که شما باید در زندگی به دنبال راه های ایجاد انگیزه باشید تا از طریق آنها به منافع و اهدافتان برسید.

هرچقدر بتوانید درست تر در این مسیرها قدم بردارید، می توانید به عنوان افراد بهتری در میان دیگران ظاهر شوید.


بیشتر بخوانید: چگونه احساس خوشحالی کنیم : ۵ راه ساده


نغییر زاویه دید

اگر کاری که می خواهید بکنید، به ملال آوری تمیز کردن خانه یا درست کردن یک شام ساده باشد، به جای اینکه به این فکر کنید که چقدر این کارها می توانند اعصاب خرد کن باشند، ذهنتان را به این معطوف کنید که چقدر خوب است در خانه ای تمیز استراحت کنید یا یک غذای ساده قبل از خواب بخورید تا اینکه هرشب از بیرون غذا بخرید.

پس قضیه این نیست که شما دوست ندارید با آن شخصی که از او خوشتان نمی آید معاشرت داشته باشید؛ بلکه مسئله این است که شما در ذهنتان می دانید انجام این کار (برای نگهداشتن دوستانتان) به نفع شما است اما انرژی و انگیزه کافی برای آن نمی یابید.

پس برای قدم گذاشتن در راههای افزایش انرژی و انگیزه، یک کار، اساسی است: زندگی شما باید در درجه اول به سمت منافع شخصیتان باشد.

ما در صورتی می توانیم برای دیگران کار کنیم، یا اعمالی را انجام دهیم که برایمان خوشایند نیست، که دورنمای آن فعالیت ها را در راستای اهداف و منافعمان تشخیص دهیم؛ برای این کار لازم است ببینیم کارهای ناخوشایند، می توانند چه منافعی برای ما به دنبال داشته باشند.
این موضوع یکی از تکنیک های ایجاد انگیزه است که ما را برای هرکاری به حرکت می اندازد و میتواند موجب افزایش انرژی ذهنی هم بشود.

ما می توانیم بخش اعظمی از انرژی خود را برای دیگران صرف کنیم و در عین حال زندگی خودمان را هم پیش ببریم به نحوی که دارای انگیزه و انرژی کافی برای انجام کارهایمان باشیم

راههای افزایش انرژی و انگیزه

جمع بندی

ما با مشخص کردن آنچه می خواهیم و اقداماتی که به ما در رسیدن به آن کمک میکند، انرژی ای را که برای منفعت دیگران صرف کردیم به خودمان باز میگردانیم. پس اگر دنبال راههای افزایش انرژی و انگیزه هستیم، در درجه اول باید بدانیم چه میخواهیم و بعد باید راه رسیدن به آن را در خود مشخص کنیم.

در پایان این راه هم بگوییم که اگر به حرفهای ما دقت کنید قطعا متوجه می شوید که، این امکان بسیار پایین است که انسانها کارهایی انجام دهند که هیچگونه منفعتی از هیچ طریقی برایشان نداشته باشد.
پس برای همین، به جای مبارزه و تلاش برای کنار گذاشتن کارهایی که دوستشان ندارید، سعی کنید با آن دسته از فعالیت هایی که میدانید برای رفاه شما در بلند مدت ضروری و مهم است ارتباط بگیرید.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست