اهمیت توجه به توسعه فردی در روزهای بحران

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. موفقیت
  6. /
  7. اهمیت توجه به توسعه فردی در روزهای بحران
توسعه فردی در دوران بحران

در یک معمای نسبتا قدیمی آمده است که:

۵ قورباغه کنار برکه نشسته اند و ۴ تا از آنها تصمیم دارند که درون آب بپرند. چند قورباغه کنار آب باقی مانده است؟

جواب همان ۵ است، زیرا تصمیم داشتن مساوی با انجام دادن نیست!

این معمای به ظاهر ساده، حرف های زیادی برای گفتن دارد و بخشی از ذهنیت ما نسبت به مسائل را آشکار میکند: همه ما میخواهیم کارهایی را انجام دهیم، پیشرفت هایی داشته باشیم و به هدف هایی برسیم، اما چند نفر از ما حاضریم با عمل کردن، هزینه رسیدن را بپردازیم؟

اما باید از خود بپرسیم: بیکار نشستن چه هزینه ای برای ما دارد؟ و اگر هم اکنون شروع کنید، چه چیزهایی بدست می‌آورید و چه فرصت هایی در انتظار شماست؟

بله، به خاطر شرایط کنونی و بیماری کرونا، جهان (و البته ایران) در بحران به سر می‌برد، اما همیشه یادتان باشد که بحران، پر از فرصت های دیده نشده است!

چرا همین حالا باید شروع کنیم؟

معمولا هزینه و ضرر عدم فعالیت، از ضرر اشتباه کردن بیشتر است.

برای برخی افراد، انتظار برای تمام شدن طوفان و صبر برای گذر از موقعیت های ناخوشایند، اولین راه حل به شمار می‌آید. اما در واقعیت، این کار معمولا خطرناک است.

باید توجه داشته باشید که امیدواری، یک استراتژی نیست. به قول رومی‌ها، “گذشت زمان همانطور که میتواند اتفاقات خوب را رقم بزند، میتواند حامل اتفاقات بد هم باشد” (نقل قولی از کتاب شهریار اثر نیکولو ماکیاولی)

عمل کردن و فعالیت، تقریبا میتواند پادزهری برای تمامی چالش ها و موقعیت های دشوار باشد. به این دلایل:

۱. در بحران ها، فرصت های خوبی پنهان شده است.

نقل قول مشهوری از وارن بافت وجود دارد که می‌گوید: زمانی که دیگران ترسیده اند، شما باید حریص باشید!

اگر از مدیر عامل یک استارتاپ سوال بپرسید که برای رقابت با شرکت های بزرگ چه باید بکنید، احتمالا به شما خواهند گفت که باید غیرقابل پیش‌بینی عمل کنید و جایی را هدف بگیرید که شرکت‌های بزرگ از آن غافل شده‌اند.

شرکت های نوپا و استارتاپی، طبیعتا نمی‌توانند در بازاری که هیولاهای بزرگ در آن به فعالیت مشغول‌اند، سهم خوبی از بازار بدست آورد (به این بازار، اقیانوس قرمز می‌گویند) و پیدا کردن بازارهای کمتر دیده شده (اقیانوس آبی) ایده‌ی بهتری است.

این مساله، در زندگی شخصی ما هم کاربرد دارد چرا که هر کدام از ما، حداقل مدیر عامل زندگی خودمان هستیم و باید سعی کنیم اقیانوس های آبی زندگی را پیدا کنیم و از فرصت های پنهان شده در آنها بهره ببریم.

بحران های موجود در حال حاضر، می‌توانند اقیانوس های آبی زیادی را ایجاد کنند که کسی تا بحال متوجه آنها نشده است اما شما با پیدا کردنشان، میتوانید پیشرفت کنید و پول خوبی هم به جیب بزنید!

۲. بحران ها، برای همه‌ی ما خطرناک اند

ماکیاولی در سخن مشهور دیگری بیان می‌کند:

همه‌ی کارها و موقعیت ها، ریسک خاص خودشان را دارند، پس محتاط بودن، به معنی جلوگیری از خطر نیست چرا که این کار غیر ممکن است، بلکه محتاط بودن یعنی محاسبه ریسک و خطر و اقدام قاطع و دقیق!
پس بهتر است در راه جاه‌طلبی و رسیدن به هدف مرتکب اشتباه شوید، تا اینکه دچار خطا در عقب نشینی، تنبلی و بی‌حرکتی شوید!

بحران اقتصادی موجود در کشور و همه گیری کرونا (و وقایع پیش از آن) به همه ما ثابت کرد که امنیت شغلی در هیچ صنعت و حرفه ای وجود ندارد، حتی اگر فکر می‌کردید که شغل و حرفه‌ی شما، جزو مشاغل ضروری جامعه محسوب میشود.

این یک هشدار برای همه ما بود که بدانیم حقوق ماهیانه‌مان ممکن است قطع شود و هیچکس محض رضای خدا، پول و دستمزدی به ما نخواهد داد و در دراز مدت، هر کدام از ما، به اندازه‌ی ارزشی که ایجاد میکنیم، درآمد خواهیم داشت.

به همین دلیل، بحران‌های کنونی می‌تواند به ما در جدی گرفتن مهارت ها و بازنگری در نوع نگاه‌مان به شغل و کار کمک کند و ما را مجبور کند راه های تازه‌ای برای رسیدن به شغل و شکوفایی پیدا کنیم.
راه هایی که گاهی وضعیت زندگی ما را به کلی تغییر می‌دهند.

توسعه فردی در دوران بحران

۳. اگر نیمکت نشین شده‌اید، از آن به خوبی استفاده کنید

در قسمت های قبلی گفتیم که عمل کردن و فعالیت، تنها راه برون رفت از بحران هاست. اما توجه داشته باشید که صبر کردن آگاهانه هم نوعی فعالیت است، البته اگر به شکل درست اجرا شود.

یکی از چیزهایی که مطمئنا در زندگی همه ما اتفاق می‌افتد، دوران های انتظار است. مثل وقت هایی که در قرنطینه گیر کرده ایم، یا حتی وقت هایی که در مترو، اتوبوس، تاکسی یا صف خرید گوشت دولتی هستیم!

در چنین شرایطی، باید پاسخ مناسبی برای موقعیت های انتظار و نیمکت نشینی پیدا کنیم و به جای تسلیم شدن در برابر استرس و تلف کردن وقت جلوی تلویزیون یا چرخیدن در تلگرام و اینستاگرام، کاری کنیم که میتواند حتی یک قدم، ما را به اهداف بلند مدتمان نزدیک کند.

البته شرایط قطعا بحرانی است اما توجه داشته باشید که در شرایط فاجعه، گاهی کوچکترین جزئیات میتواند جان و زندگی ما را نجات دهد.

شخصی را تصور کنید که در حال غرق شدن است. در این شرایط، حتی یک شاخه کوچک درخت، میتواند برایش نجات بخش باشد. قدم های کوچک مثبت در شرایط بحرانی برای ما مثل همان شاخه درخت عمل میکنند.

۴. اگر روی خودتان تمرکز ندارید، پس یعنی درگیر حاشیه شده اید!

واقعیت این است که ما باید فقط روی کاری که میتوانیم انجام دهیم تمرکز کنیم.
به این ترتیب، شاید بتوانیم وضعیت را کمی بهتر کنیم. اما تمرکز روی چیزهایی که توان تغییر دادن و اثر گذاری روی آنها را نداریم، فقط اتلاف وقت و انرژی است.

مثال میزنم:

 اینکه دلار به حدود ۱۸ هزار تومان رسیده یا اینکه سکه حدود ۷ و نیم میلیون تومان است، از دست تغییر من و احتمالا شما خارج است (مگر اینکه جزو از ما بهتران رانت دار باشید که در این صورت، افزایش قیمت ها احتمالا به نفع‌تان است!)

البته اگر میتوانید کاری برای تغییر وضعیت عمومی بکنید، اگر میتوانید جنبشی عمومی راه بیندازید یا اگر میتوانید به بهبود وضعیت کشور کمک کنید، همین حالا اینکار را شروع کنید.

اما اگر شما هم مثل من بعنوان یک نویسنده ساده، توان انجام آن کارها را ندارید، پس بهتر است روی کاری که میتوانید انجام دهید تمرکز کنید و بقیه چیزها را رها کنید و به اهلش بسپارید.

درگیر شدن با مسائل حاشیه‌ای و غصه خوردن و ناراحتی بابت آنها، نمیتواند به کسی کمکی بکند.
حتی اگر دو قدم هم برای خودتان به جلو بردارید، باز هم بهتر از هیچکاری نکردن و عصبی شدن بابت چیزهایی است که روی آنها کنترلی ندارید.

هر دقیقه‌ای که برای دنبال کردن اخبار ناراحت کننده صرف می‌کنید، می‌توانست صرف بهتر کردن زندگی خودتان و بالا بردن مهارت‌هایتان شود و شانس‌تان را برای رهایی از این اوضاع بالاتر ببرد.

استراتژی پیشرفت‌تان را تعیین کنید

اینکه بدانید میخواهید به کجا برسید، از اینکه چطور به آن میرسید مهمتر است.

زدن به هدفی که نمی‌توانید آن را ببینید، کار بسیار دشواری است. پس حتی اگر در این بحران، فرصتی برای رشد و پیشرفت پیدا کردید، باید قبل از شروع به عمل، برای آن برنامه ریزی کنید و استراتژی هایتان را تعیین نمایید.

در ادامه، چند راهکار را معرفی میکنیم که میتواند به شما در این راه کمک کند.

۱. به زندگی فعلی‌تان فکر کنید

کارل گوستاو یونگ، حرف بسیار جالبی دارد:

کسی که به بیرون نگاه می‌کند، رویا می‌بیند و کسی که به درون نگاه می‌کند، بیدار میشود!

وقتی یک مدیر عامل جدید شروع به کار میکند، از همان ابتدا شروع به صادر کردن دستور و تغییر اوضاع نمیکند. بلکه هفته های اولیه کار، زمان بسیاری صرف جلسات توجیهی و هماهنگی میشود تا مدیر عامل جدید، از زیر و بم موضوعات آگاه شود و زمین بازی را بهتر بشناسد.

وقتی در مورد توسعه فردی صحبت میکنیم، همین موضوع باز هم مهم میشود. شروع کردن فعالیت ها بدون توجه به جایی که هستیم و شرایطی که داریم، ایده‌ی خوبی نیست!

اینجا زمانی است که باید یک آینه روبروی زندگی خود بگیریم تا بتوانیم با واقعیت های موجود در آن به طور کامل روبرو شویم.
یکی از بهترین روش هایی که میتوانید این کار را انجام دهید، استفاده از یادداشت های روزانه است.
نوشتن از افکار، امیدها، آرزوها، ترس‌ها و تجربیات مختلف، میتواند در دراز مدت، تصویری نسبت دقیقا از خودمان به ما بدهد.

این نوشتن ها، نه فقط بار احساسی ما را سبک میکنند، بلکه به ما کمک میکنند که زوایای پنهان ماجراها را نیز کشف و راه حل های جدیدی پیدا کنیم.

این مهارت، هر بیشتر تمرین شود، فواید خودش را بیشتر نشان می‌دهد و باعث میشود که خواسته ها، اهداف و همچنین ترس هایمان را با وضوح بیشتری ببینیم.

بازتاب زندگی ما در روزمره نویسی، به ما نشان می‌دهد که چقدر با استانداردهای ذهنی‌مان تفاوت داریم و کجاها را باید اصلاح کنیم.

توسعه فردی در دوران بحران

۲. ذهنیت رشد را در خودتان تقویت کنید

از این لحاظ، دو گروه آدم در دنیا وجود دارد:

دسته اول معتقدند که ما با یک ظرف استعداد ثابت به دنیا می‌آییم.
تمام آنچه داریم، همین توانایی های محدود است و هر گونه تلاشی برای بهبود و بهتر شدن در مهارت های جدید، بی‌فایده است.
من یا تاجر به دنیا آمده‌ام، یا بدرد تجارت نمیخورم!

اما گروه دوم، میدانند که با تلاش، تمرکز و صرف زمان برای مهارت های جدید، میتوان درهای جدید را به روی زندگی باز کرد که شانس ما را برای بهتر زندگی کردن افزایش میدهد.

 طبیعتا قرار نیست که این طرز فکر برایتان معجزه کند و مثلا شرایط اقتصادی کشور را تغییر دهد یا پراید ۷ میلیون تومانی را برگرداند، اما میتواند محدودیت را از ذهن شما کنار بزند و نشان بدهد که میتوان در قبال مشکلات جدید، کارهای جدیدی انجام داد.
میتوانیم برای حل مساله های نو، مهارت های تازه یاد بگیریم تا راحت تر از پس آنها بربیاییم!
تقویت ذهنیت رشد، قدرت مانور شما را دربرابر مشکلات بالاتر می‌برد.

۳. در کارتان استمرار و تداوم داشته باشید

در ستایش استعداد حرف های زیادی زده شده است اما آنچه که معمولا فرد موفق و رشد یافته را از آدم شکست خورده متمایز میکند، سخت‌کوشی است.

در وضعیت کنونی، شرکت های بسیاری درهای خود را بسته و تعطیل شده‌اند. ممکن است شما هم زمانی عضو یا مشتری یکی از آنها بوده باشید.
اما در هر صورت، واقعیت همین شکلی است که می‌بینید و احساس دلسردی و ناامیدی، تغییری در وضعیت ایجاد نمی‌کند.
میلیون ها کسب و کار شروع شده و به پایان رسیده اند اما دنیا به حرکت خود ادامه داده است.

کلید این ادامه دادن، انجام دادن کارهای قدیمی به شیوه های جدید و بهتر بوده است. به همین ترتیب، هرکدام از ما اگر میخواهیم به جلو حرکت کنیم، باید روش های خود را بهبود ببخشیم و با دنیای جدید سازگار شویم.

همانطور که قبلا هم گفتیم، امنیت شغلی برای همه ما بسیار کم شده است و گره زدن تمام درآمد و دریافتی‌مان به یک شرکت یا مدیر خاص، ریسک بسیار سنگینی است.
در این نقطه است که افراد به سمت متنوع کردن جریان درآمدی خود پیش میروند و شما هم باید همین کار را پیش بگیرید. (البته منظور لزوما بورس نیست. بازار بورس، یکی از گزینه هایی است که به تازگی در ایران همه گیر شده اما علاوه بر آن، راه های دیگری هم برای ایجاد تنوع در جریان های درآمدی وجود دارد.)

البته سختی این کار، وقتی است که میخواهید یک درآمد جانبی را شروع کنید.

به درآمد رساندن این پروژه جانبی، یک کار چالش برانگیز است و شما باید آماده باشید که حدود ۵ سال زمان روی آن صرف کنید تا به یک درآمد معقول و مطمئن برسد.

پس راهی را انتخاب کنید که مطمئن هستید اشتیاق و علاقه لازم برای آن را در طول این مدت خواهید داشت.

علاوه بر این، بهتر است روی نقاط قوت خود کار کنید. برای مثال، اگر ویرایش کردن ویدیوها را بلدید، میتوانید از همین شروع کنید.
با گرفتن پروژه در سایت های مخصوص فریلنسرها (مثل پونیشا) و معرفی خود در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر، میتوانید به مرور خود را بعنوان یک تدوینگر خوب ویدیو جا بیندازید.

در این موقعیت، استراتژی جوجه تیغی بدردتان خواهد خورد.
این مفهوم در کتاب “از خوب به عالی” نوشته جیم کالینز آورده شده است.
در این کتاب، نویسنده متوجه شده است که شرکت ها و کمپانی های بسیار بزرگ، معمولا در یک چیز بسیار خوب عمل کرده و روی همان تمرکز میکنند (البته همواره استثنائاتی وجود دارد)

این رفتار، دقیقا همان کاری است که جوجه تیغی انجام میشود. تمام کاری که جوجه تیغی در محافظت از خود بلد است، گلوله کردن خود و نشانه رفتن تیغ ها به سمت مهاجم است. اما همین کار را خوب انجام می‌دهد، و معمولا زنده می‌ماند!

به همین دلیل، از جوجه تیغی الهام بگیرید و روی کاری که در آن خوب هستید تمرکز کرده و آن را به دنیا عرضه کنید.

۴. بدنبال شریک و همکار بگردید

یک ضرب المثل آفریقایی می‌گوید:

اگر میخواهید سریع راه بروید، تنها بروید. اما اگر میخواهید مسافتی طولانی را طی کنید، باید یک همراه هم داشته باشید!

ساختن یک زندگی خوب یا یک بیزنس و تجارت خوب، بدون داشتن یک شریک کاری بسیار سخت و دشوار است.
اینکه شخصی را در کنارتان داشته باشید که به شما در برداشتن بارهای زندگی و کاری کمک کند، میتواند سرعت پیشرفتتان را چند برابر نماید.

علاوه بر این، شرکا و همراهان ما، در جاهایی که ما ضعیف هستیم، قوی ظاهر میشوند و مشکلات را برطرف میکنند و در مجموع، از کار گروهی، نتایجی بدست می‌آید که از نتیجه کار تک تک افراد گروه چشمگیرتر است.

زمانی که دارید برای پروژه پیشرفت فردی‌تان برنامه ریزی می‌کنید، بهتر است که جایی را هم برای اضافه کردن فرد یا افرادی بعنوان شریک، مربی یا حتی شریک عاطفی‌تان در نظر بگیرید.
در این میان، تقویت مهارت شبکه سازی هم میتواند برایتان بسیار مفید باشد.

توسعه فردی در دوران بحران

۵. حواستان به زمان باشد!

خیلی از نقشه های ما شکست خورده اند، بدلیل اینکه ما وقت کافی را صرف نکردیم تا به جوانب مختلف و چگونگی هزینه کردن زمان و انرژی خود فکر کنیم.

برای خیلی از ما، وضعیت به گونه ای پیش میرود که دیگر فرصتی برای فکر کردن به آنچه انجام میدهیم، نداریم. به خصوص اگر درگیر همسر، فرزند، اجاره خانه، قبض، وام و… باشیم.

اما در هر صورت، برای رفتن به پله های بالاتر، چاره ای نداریم جز اینکه زندگی و زمانمان را دوباره ارزیابی و برنامه‌ریزی کنیم.

دوران های بحرانی که همه چیز در حالتی از خلسه فرو رفته است و کسی تکلیف خود را نمیداند (مثل همین حالا که در ترکیبی از قرنطینه نسبی و بحران اقتصادی گیر افتاده ایم) زمان خوبی است که نگاهی به طرز مصرف ۸۶۴۰۰ ثانیه روزانه‌مان داشته باشیم.

اگر روزمره نویسی را که در بخش های قبل به آن اشاره کردیم جدی گرفته باشید، اینجا به کمکتان خواهد آمد.
بنویسید که روزتان را چگونه میگذرانید و حالت ایده‌آل‌تان چیست. سپس، تلاش کنید که شکاف بین وضع موجود و وضع ایده‌آل را پر کنید.

 این کار ممکن است مدت ها طول بکشد، اما همانطور که قبلا هم گفتم، داشتن تصویری از هدف، میتواند بسیار کمک کننده باشد و در شلوغی های کار و زندگی، آن را گم نخواهید کرد.

این را هم در نظر داشته باشید که پر کردن تمام ساعات روزتان، اصلا ایده خوبی نیست. انجام دادن کارهای بزرگ، نیازمند یک فضای خالی مناسب در تقویم شماست که در آن، وقت ازاد دارید و میتوانید به قدم های بعدی و کارهای خلاقانه ای که میتوانید انجام دهید، فکر کنید.

سخت کوشی بسیار مهم است اما کار هوشمندانه، از آن هم مهمتر است.
ساعات طولانی و متمادی کار در طول روز، در دراز مدت خستگی روحی و جسمی ایجاد میکند و قدرت مانور شما را در برابر مشکلات پایین می‌آورد.

رشد یعنی زندگی!

 هر چیزی که در اطرافمان می‌بینیم، یا در حال رشد هستند، یا مرده‌اند! برای ما انسان ها هم این قاعده تا حد زیادی درست است.

البته شاید نتایج عدم تحرک و مقاومت در برابر رشد و تغییر، در کوتاه مدت خودش را نشان ندهد، اما به مرور، با محروم شدن از فرصت های مختلف، موفقیت های بسیاری را از دست می‌دهید.

این موضوع در دوران پیری برایمان فاجعه می‌آفریند: زندگی ما، مملو از فرصت های از دست رفته و لذت های نچشیده خواهد بود!

بدون تمرکز مداوم روی رشد و توسعه شخصی، ما نمی‌توانیم زندگی را آن طور که باید تجربه کنیم و نمی‌توانیم به شخصیت ایده آلی که توان رسیده به آن را داریم، برسیم.

توسعه فردی نیازمند سختکوشی است: استفاده آگاهانه و مداوم از استعدادها و توانایی‌هایمان!
به این ترتیب، قادر خواهیم بود به بسیاری از اهداف موردنظرمان دست پیدا کنیم.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست