چطور فرزندمان را به گونه ای غیر مادی تشویق کنیم؟

  1. خانه
  2. /
  3. هوش مالی
  4. /
  5. چطور فرزندمان را به گونه ای غیر مادی تشویق کنیم؟
تشویق کودکان بدون پول - مجله اینترنتی توسکا

این بار قصد داریم درباره یک مسئله تربیتی مهم صحبت کنیم: تشویق و تحریک فرزندان به انجام درست مسئولیت هایشان.

سوال این است که چگونه می توانیم به فرزندانمان یاد دهیم تا بدون به کارگیری مشوق های مالی، کارهایشان را انجام دهند؟

این چالشی است که بسیاری از والدین با آن روبرو هستند؛ آنها می خواهند برای رفتارهای پسندیده فرزندانشان پاداش در نظر بگیرند، اما نمی خواهند آن پاداش، مستقیماً به یك جایزه مالی معنا شود.

پاداش های مالی به فرزندان ممکن است باعث شود که آنها به جای اینکه از درستی و خوب  بودن کارشان احساس افتخار و خوشحالی کنند، تنها برای بدست آوردن آن جایزه تلاش کنند و به سودمندی و مفید بودن فعالیتشان واقف نباشند.

در این مقاله از بخش هوش مالی، می خواهیم به چهار راهکار خوب برای کاهش تمرکز مالی بر روی پاداش دادن به کودکان اشاره کنیم که در ضمن اینکه آنها را به انجام کار خوب تشویق می کند، برای پس انداز کردن پول هم مفید است!

 ۱. آنها را با پاداش های غیر پولی که برایشان خواستنی است خوشحال کنید

اگر فرزندتان با یک نمره فوق العاده خوب به خانه آمد، می توانید به او جایزه‌ای بدهید که در عین خوشحال کردنش، برای شما هزینه مالی ندارد!

می توانید به او زمان بیشتری برای تفریح و انجام سرگرمی ای که دوست دارد بدهید، او را آزاد بگذارید یا اجازه دهید تا به خانه دوستش برود و یک شب را تا فردای روز بعد با او باشد.

این نوع پاداش ها برای شما بسیار کم هزینه است، اما می توانند یک جایزه فوق العاده برای فرزند شما باشد.
با دادن آزادی و وقت بیشتر به او، کودکتان می تواند زمان بیشتری را صرف چیزهایی که به آنها علاقه دارد بکند و این باعث رشد خلاقیت او میشود.
همچنین معاشرت با دوستان و همکلاسی هایش به او در برقراری ارتباط با دیگران کمک می کند.

پس به دنبال پاداش های غیر مالی باشید که تا به علایق فرزندانتان بیشتر توجه کنید؛ به جای اینکه فقط پولتان را صرف خریدن کالاهایی کنید که بعد از مدتی از آنها خسته می شود.

۲. به تلاش او پاداش دهید، نه نتیجه کارش

از تمرکز روی نمرات، به عنوان منبع پاداش دست بردارید؛ در عوض، برای تلاشهای او در درس هایش و کمک کردنش در انجام کارهای خانه، ارزش قائل باشید.

سیستمی را ایجاد کنید که به ازای هر نیم ساعت مطالعه یا انجام تکالیف به شکل خودخواسته و نه به اصرار شما، پاداش ارائه دهد. این فعالیت ها را ببینید و به روش های بالا برای آنها پاداش در نظر بگیرید.

تشویق کودکان بدون پول - مجله اینترنتی توسکا

۳. به شکل معنادار و خوشحال کننده ای او را بخاطر تلاشش تحسین کنید

هنگامی که بچه ی شما کار خوبی انجام می دهد، ستایش کلامی قوی و معنی داری را به او تقدیم کنید، به کوششی که در این راه کرده اشاره کنید و او را یاد زحماتش بیندازید.

با اینکار فرزند شما می فهمد که تلاش کردن برای موفقیت ضروری است و کاری که انجام داده کاری مهم و ارزشمند است.

به عبارت دیگر، در او احساس برجستگی ای را ایجاد کنید که به دنبال رسیدن به عالیترین درجات باشد، به جای اینکه مستقیم به کارش پاداش دهید و او را در همان مرحله متوقف کنید.
با این کار، او برای خود تلاش و فعالیت هایش ارزش ذاتی قائل می شود و پشتکار خود را برای ادامه دادن پیشرفتش حفظ می کند.


بیشتر بخوانید: بهترین راه های شکل دادن به برنامه پیشرفت فردی


۴. دستاوردهای‌شان را با دیگران به گونه ای به اشتراک بگذارید که تلاش آنها را برجسته کند

اغلب اوقات، لاف زدن درمورد نمرات فرزندتان ممکن است اینطور به نظر برسد که شما دارید درباره خود لاف میزنید و میخواهید افتخار آن را مال خود کنید!
اما زمانی که روی تلاش آنها تمرکز میکنید و روی آن تاکید می‌کنید، این موضوع برای بچه ها بسیار ارزشمند بوده و می‌تواند انگیزه آنها را دو چندان کند.

پس سعی کنید در صحبت هایتان، تلاش های کودکتان محوریت داشته باشد، نخواهید که با صحبت کردن درباره او، خودتان را بزرگ جلوه دهید؛ شما باید با صحبت درمورد کوشش های او، وی را به این متوجه می‌کنید که بابت تلاشش به او افتخار می کنید و چقدر کارش برایتان ارزشمند است.

پس خلاصه اینکه، پاداش های شما به فرزندانتان، بیشتر از ارزش مادی، بزرگ یا کوچک بودن، ارزان یا گران قیمت بودن، باید برای آنها معنا داشته باشد.
پاداش های معنا دار، لزوما ارزش مادی زیادی ندارند. تنها باید به آنها بفهماند که کاری که می کنند ارزشمند است و خودشان هم باید به این ارزش واقف باشند و برای همین کوشش کنند.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست