بیل گیتس، اسطوره‌ی دنیای تکنولوژی

  1. خانه
  2. /
  3. چهره ها
  4. /
  5. بیل گیتس، اسطوره‌ی دنیای تکنولوژی
بیل گیتس - مجله اینترنتی توسکا

بیل گیتس کیست؟

ویلیام هنری بیل گیتس سوم (به انگلیسی: William Henry “Bill” Gates III)  معروف به بیل گیتس متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ سیاتل، واشینگتن از سرمایه داران، نیکوکاران، کارآفرینان و همچنین مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است و در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، فردی شناخته شده است.

خانواده بیل گیتس یک خانواده سرشناس بودند. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم از برترین وکلای دادگستری شهر سیاتل بود و مادرش هم علاوه بر اینکه به شغل دبیری میپرداخت، عضو هیئت مدیره یونایتد اینترنشنال که در زمینه امور خیریه فعالیت می کرد هم بود.

گیتس از همان ابتدا که در مدرسه لیکساید تحصیل میکرد عاشق برنامه نویسی کامپیوتر بود طوری که برنامه های مختلف را کاوش میکرد تا با این بهانه بتواند بیشتر وقتش را با کامپیوتر بگذارند.

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ بود که شرکت مایکروسافت را با مشارکت پل آلن تاسیس کرد.

او تا مارس ۲۰۱۷ با ۸۶ میلیارد دلار دارایی خالصی که داشت ثروتمندترین فرد جهان بود.

اما در مارس ۲۰۱۷، جف بیزوس مدیر عامل و تاسیس کننده شرکت آمازون با ۱۱۲ میلیار دلار دارایی عنوان ثروتمندمندترین فرد جهان را از بیل گیتس ربود.

بیل گیتس تنها یک ثروتمند نیست بلکه او یک انسان خردمند است که با محصولات مایکروسافت نه تنها خودش به موفقیت رسید بلکه راه را برای موفقیت دیگر افراد بزرگ جهان هموار ساخت.
بی شک او در این راه از روش ها و استراتژی های بازاریابی منحصر به خود استفاده کرد و با نبوغ بی نظیرش توانست یکی از موفق ترین کارآفرینان جهان شود.

گفته می شود که در آمد بیل گیتس در ثانیه ۲۵۰ دلار است به تعبیر دیگر او هر دقیقه ۱۵ هزار دلار و هر روز ۲۰ میلیون دلار در آمد دارد.

ماشین بیل گیتس یک پورشه ۹۵۹ کوپه است که فقط ۲۳۰ عدد از این ماشین در دنیا وجود دارد و بیل این ماشین را ۲۲۵،۰۰۰ دلار خریده بود. قیمت کنونی این خودرو چیزی بیش از ۴۰۰،۰۰۰ دلار است.

ماشین بیل گیتس - مجله اینترنتی توسکا

پورشه ۹۵۹

زندگی شخصی بیل گیتس

همسر بیل گیتس یعنی ملیندا فرنچ یا همان ملیندا گیتس از کارمندان بیل گیتس بود. ملیندا و بیل در سال ۱۹۹۴ با یکدیگر ازدواج کردند.
بیل گیتس در باره نحوه آشنایی خود با ملیندا گفته که او را در جلسه ی فروش نیویورک سیتی دیده است و بعد از یک یا دو هفته به ملیندا پیشنهاد آشنایی داده است.

آنها اکنون سه فرزند با نامهای فوب آدل گیتس، جنیفر کاترین گیتس و روری جان گیتس دارند.

خانواده بیل گیتس - مجله اینترنتی توسکا

خانواده گیتس

بیل گیتس چگونه موفق شد؟

شاید برای همه ما دانستن اینکه بیل گیتس چگونه موفق شد جالب باشد. برای همین ما در مجله اینترنتی توسکا قصد داریم تا در این بخش تا جایی که میشود به این سوال پاسخ دهیم و به تعبیری دیگر به بیان رازهای موفقیت بیل گیتس بپردازیم.

به درستی که منشا موفقیت های بیل گیتس را میتوان در دوران کودکی او جستجو کرد.
همانطور که گفتیم گیتس از همان ابتدا به برنامه نویسی علاقه زیادی داشت و به همین دلیل هم در ۱۳ سالگی بود که به یادگیری آن پرداخت و میتوانیم بگوییم که بارقه های ابتداییِ تاسیس مایکرو سافت هم از همان زمان شکل گرفت.

نکته دیگری که میتوان در مورد چگونه موفق شدن گیتس به آن اشاره کرد این است او در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه هاروارد پذیرفته شد. دانشگاهی که بی شک رویای خیلی از ما هم هست اما بیل گیتس پس از یکسال هاروارد را رها کرد و تمام تمرکز خود را روی مایکروسافت گذاشت و همراه با پل آلن، تمام انرژی خود را در راستای تحقق این هدف بزرگ به کار گرفتند.

قطعا یکی دیگر از دلایل موفقیت های بیل گیتس کتاب هایش هستند. او وقتی که در مسیر پیشرفت بود به این فکر کرد که باید ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد تا سایرین هم بتوانند از تجارب فوق العاده یکی از ثروتمندترین افراد جهان بهره ببرند.
برای همین کتاب “راهی که در پیش است” را نوشت و آن را در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد که این کتاب را با این جمله آغاز کرده است:

من در این بیست سالی که گذشت با ماجراهای عجیبی روبرو شدم…!

همچنین او در سال ۱۹۹۹ کتاب “تجارت، سرعت، تفکر” را منتشر کرد که در آن به معرفی و وارسی ایده سیستم دیجیتالی و کاربرد فناوری اطلاعات برای تامین نیاز های افراد میپردازد.

حالا جا دارد به دلایل موفقیت های بیل گیتس در مایکروسافت اشاره کنیم که بی شک اصلی ترین دلیل آن تلاش و پشتکار بیل گیتس است که من قاطعانه میتوانم بگویم راز موفقیت بیل گیتس تلاش و پشتکار است.

باور کنید همین تلاش و پشتکار بیل گیتس بوده که باعث شده شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۵ با حدود ۶۱ هزار کارمند به درآمدی در حدود ۴۰ میلیارد دلار برسد!

اما به راستی با بیان چنین ویژگی های فوق العاده ای راز های اصلی موفقیت بیل گیتس چیست؟

در این بخش میخواهیم به راز های موفقیت و زندگینامه بیل گیتس از زبان خودش اشاره کنیم!

بیل گیتس و پل آلن - مجله اینترنتی توسکا

گیتس در کنار پل آلن

داشتن هدفی بزرگ

 کدام یک از شما میداند که موفقیت مایکروسافت به خاطر دروغ بیل گیتس است؟
بله درست شنیدید، در سال ۱۹۷۵ گیتس وقتی میخواست با شرکت mts قرار داد ببندد به آنها گفت که نرم افزار مفیدی برای کامپیوترهایشان تولید کرده و آنها خواستند تا آن را ببینند در حالی که گیتس و آلن در حال ساخت آن بودند و کارشان را به اتمام نرسانده بودند!

همین باعث شد که به کارشان سرعت ببخشند و ظرف چند هفته آن را ارائه دهند که یک ماه بعد همین موضوع مایکروسافت تاسیس شد.

دلیل موفقیت آلن و گیتس، داشتن هدف بزرگ بود که باعث شد آنها چند برابر تلاش کنند تا به این هدف ارزشمند برسند که موفق هم شدند.

نگاه رو به جلو

یکی از ویژگیهای مهم گیتس این بود که همیشه در کنار تلاشی که به خرج می داد به آینده آن هم توجه داشت و همواره به فکر خلق ایده های جدید برای آینده بود که همین امر باعث شد تا مایکروسافت همیشه یک قدم از سایر رقبا جلوتر باشد.

نباید موفقیت ها ما را از مسیر دور کند

بیل گیتس جایی گفته بود موفقیت آموزگار خوبی نیست و انسان ها را گول میزند.

درست است ما نباید موفقیت هایمان را فراموش کنیم اما نباید بگذاریم که باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب در ما شوند. باید شکست ها را از یاد ببریم و از موفقیت ها رد شویم اما نه طوریکه پیش فرض های اولیه و الگوهای آن را هم فراموش کنیم.

فقط باید زیاد خود را درگیرشان نکنیم تا مبادا آمادگی خود را در رویارویی با چالش هایی که در آینده وجود دارد از دست بدهیم.

اهمیت زمان

بیل گیتس یک سخن بسیار معروف در بیان اهمیت زمان دارد که میگوید:

مهم نیست که شما چقدر پول دارید! بلکه مهم این است که هزگز نمیتوانید زمان بیشتری را با پول برای خودتان بخرید

با توجه به جمله بیل گیتس میشود فهمید که او برای زمان خود ارزش بسیاری قائل است به نحوی که برای کوچکترین کارهای خود هم برنامه ریزی میکند.
تا جایی که وقتی تشخیص دهد حضورش در جلسه ای الزامی نیست از تلف کردن وقت خود در آن جلسه خود داری میکند.


پیشنهاد توسکا: موفقیت واقعی در زندگی: چگونه با پول به آزادی برسیم؟


اهمیت کنترل کیفیت

یکی از عوامل رشد مایکرو سافت، کیفیت بالای محصولات آن است، چیزی که بیل گیتس بیش از هرچیزی به آن اهمیت می دهد.
همین امر هم یکی از دلایل مهمی است که باعث درخشش بیل گیتس و مایکروسافت شده است.

ایده های تاثیر گذار خود را فقط بیان نکنید بلکه آنها را نشان دهید

اوایل دهه هشتاد بود که بیل گیتس و استیو جابز همراه هم برای برگزاری سمینار به مسافرت در سراسر کشور پرداختند و درباره اینکه واسطه های گرافیکی، سیستم عامل های آینده هستند صحبت میکردند اما کسی حرف آنها را باور نمیکرد!

اما وقتی در سال ۱۹۸۴ اپل مکینتاش که اولین کامپیوتر تجاری با استفاده از واسطه گر گرافیکی بود را ارائه کردند ورق برگشت و درستی حرفشان ثابت شد.

پس اگر روزی حرف شما هم توسط دیگران درک نشد جای نگرانی نیست بلکه باید از همان لحظه، پیشرفت را شروع کنید.

ایده و دیدگاهتان را با تیم خود در میان بگذارید

در سال ۱۹۹۵ وقتی گیتس شاهد پیشرفت اینترنت بود و این روزها را نیز از قبل پیش بینی کرده بود، نامه ای طولانی به شرکتش نوشت که در بخشی از آن چنین گفته بود:

اینترنت موجی بزرگ است که باعث تغییر قوانین می شود و این برای ما یک فرصت است. من منتظرم تا شما بگویید چگونه میتوانیم روش هایمان را بهتر کنیم و به موفقیت های خود ادامه بدهیم؟

گیتس میدانست که قدرت مایکروسافت برای تیمی که دارد مهم است پس این نامه را نوشت و نتیجه این شد که ویندوز ۹۵ با اینترنت اکسپلور همراه شد.

از مشتریانی که رضایت ندارند بیاموزید

یکی از نقاط قوت و دلایل پیشرفت مایکروسافت این است که به نظرات مشتریان اهمیت میدهد که آغازگر این دیدگاه، خود بیل گیتس است.

او به نظراتی که مشتریان ارائه میدهند بسیار اهمیت میدهد او در جایی میگوید:

مشتریان ناراضی، بزرگترین منبع یادگیری هستند!

به فکر دیگران باشید

افراد موفق و بزرگ برای درک بیشتر موفقیت خود همواره سعی دارند که به کسانی که نیازمند هستند کمک کنند.

حتما میدانید که قدرتمندترین بنیاد خیریه خانوادگی جهان در سال ۲۰۰۰ توسط بیل و همسرش ملیندا گیتس تاسیس شد که همین بنیاد درسال ۲۰۰۶ توسط وارن بافت گسترش یافت.

گیتس بیشتر وقت خود را به کمک رسانی در سراسر جهان اختصاص داده است. اهداف اصلی بنیاد گیتس افزایش سلامتی، کاهش فقر، تقویت آموزش و دسترسی به تکنولوژی های به صرفه است.

بیل گیتس و وارن بافت - مجله اینترنتی توسکا

گیتس در کنار وارن بافت

مطالعه فراوان

یکی از ویژگی های افراد موفق این است که آنها بیشتر وقت خود را به مطالعه کردن می پردازند. خب طبیعی است آنها باید از دیدگاه ها و نظرات مختلفی که وجود دارد آگاه باشند و این جز با گسترش حوزه مطالعات ممکن نخواهد شد.

بیل گیتس ایران

طبیعتا شما هم این روزها چیزی به عنوان بیل گیتس ایرانی به گوشتان خورده است و بسیار کنکجاو هستید که بدانید بیل گیتس ایرانی کیست؟

سجاد یعقوبی ۲۳ ساله متولد ماکوی استان آذربایجان غربی با ثبت موفقیت های خود در رشته رباتیک توانسته نگاه رسانه ها و دانشگاه های جهانی را متوجه خود سازد. دانشمندی که این روزها او را به عنوان بیل گیتس ایرانی می شناسند.

جوان ۲۳ ساله ایرانی وقتی دانش آموز مقطع دوم دبیرستان بود موفق شد اولین جایزه سراسری رباتیک کشور را کسب کند که پس از این اتفاق او در سال ۲۰۰۹ مقام دوم را در ربوکاپ آلمان به دست آورد و همچنین در همین سال توانست مدال طلای مسابقات ربوکاپ بلژیک را از آن خود کند.

پیشرفت سجاد به طوری چشمگیر بود که وقتی دوران دبیرستان را سپری کرد چیزی حدود ۴۰ ربات ساخته بود و موفق شد مقام اول مسابقات ربو کاپ مالزی را به دست آورد و همچنین چایزه مخترع زیر ۱۸ سال آسیا، درمسابقات کره جنوبی را کسب کند.

این کارآفرین ۲۳ ساله این روزها شهرت بین المللی دارد و با اختراعات میلیون دلاری خود، توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده است.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست