آیا افراد بهبود یافته هم ویروس کرونا را انتقال می دهند؟

  1. خانه
  2. /
  3. سبک زندگی
  4. /
  5. سلامت
  6. /
  7. آیا افراد بهبود یافته هم ویروس کرونا را انتقال می دهند؟
کرونا ویروس

پرونده دیگر تیم توسکا، باز هم راجع به ویروس کرونا و پاسخگویی به سوالات متداول شما درباره این ویروس است.

آیا افراد بهبود یافته هم می توانند موجب انتقال این ویروس شوند؟ آیا کسی که به کرونا مبتلا شود، باز هم می تواند به آن آلوده شود؟ مقاومت بدن در برابر ویروس کرونا چقدر است؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

ماندگاری کرونا در بدن انسان

پس از بهبودی افراد، كرونا ویروس ممکن است هفته ها در بدن بماند.

یک مطالعه کوچک در خارج از چین نشان می دهد که این ویروس جدید می تواند حداقل دو هفته پس از پاک شدن علائم بیماری، در بدن باقی بماند.

 متخصصان گفتند که این نوع پایداری در بین ویروس ها چیز جدیدی نیست و خوشبختانه، بیماران احتمالاً در دوره پس از تمام شدن علائم خطرناک ویروس، خیلی ناقل بیماری نیستند.
این یافته ممکن است خبر خوبی باشد؛ ویروس هایی که تمایل به ماندگاری در بدن افراد را دارند غالبا ویروس هایی هستند که بدن در برابر آنها ایمنی قوی تری در خود ایجاد می کند.

 اگر ویروس در بدن افراد باقی بماند، ممکن است آنها دیگر دچار ابتلای مجدد به این بیماری نشوند.

 پس از ویروس کرونا

طی یک آزمایش در چین از بیماران خواسته شد، بعد از برطرف شدن علائم بیماری شان، به مدت پنج روز در خانه خود را قرنطینه كنند.  بعد از آزمایش مجدد مشخص شد که آنها پس از گذشت ۵ تا تا ۱۳ روز همچنان مبتلا به ویروس هستند.

 این یافته ها نشان می دهد که حداقل بخشی از بیماران بهبود یافته هنوز ممکن است حامل ویروس باشند.

این نتیجه گیری ها در حالی صورت می گیرد که ژاپن اولین گزارش خود را در مورد فردی که از بیماری کرونا بهبود یافت و برای بار دیگر به این بیماری مبتلا شد، اطلاع داد.
با توجه به نتایج جدید در مورد ماندگاری کرونا ویروس، هنوز مشخص نیست که دقیقا چه اتفاقی برای این بیمار ژاپنی افتاده است.

یك احتمال این است كه وی شاخه جدیدی از این ویروس را از یك شخص دیگر گرفته باشد.

احتمال دیگر این است که سیستم دفاعی آن شخص به طور کامل با ویروس مقابله نکرده و ویروس دوباره شروع به تکثیر در درون ریه های او نموده و به این ترتیب علائم بیماری او مجددا بازگشته است.

ماندگاری ویروس ها

ماندگاری ویروس ها در سطح پایین حتی در صورت بهبودی بیمار غیر معمول نیست.

به عنوان مثال، وويروس ابولا ماهها بعد از بهبوديی بيمار در بدن او باقی می مانند.

پس افراد مبتلا به کرونا، از آنجایی که ناقل ویروس هستند، تازمان بهبودی باید در محیط خانه مراقب باشند خوراکی‌ها را به اشتراک نگذارند و مطمئن شوند که مرتباً دستان خود را می شویند.
اما اگر این افراد بهبود یافته اند، تنها حامل ویروس محسوب می شوند و بنابراین نمی توانند از طریق تماس نزدیک و یا اشتراک گذاری نوشیدنی و مواد غذایی ویروس را انتقال دهند و با رعایت نکات بهداشتی ابتدایی، نگرانی خاصی وجود نخواهد داشت.

کرونا ویروس

چگونگی ایمنی بدن در برابر ویروس

 ویروس هایی که در بدن باقی می مانند ممکن است به اندازه کافی ایمنی لازم را برای محافظت در برابر عفونت جدید ایجاد کنند. سؤالات بسیاری درمورد اینکه این مصونیت و ایمنی چه مدت دوام دارد، وجود دارد و اینکه چقدر محتمل است افراد بهبود یافته هم ناقل ویروس باشند.

به عنوان مثال، بدن در برابر ویروسی از خانواده کرونا که باعث سرماخوردگی می شود، فقط یک یا دو سال ایمن می ماند

به این ترتیب، همواره این احتمال وجود دارد که کرونا ویروس، با گذر زمان جهش یابد و به نسخه ای تبدیل شود که سیستم ایمنی بدن در برابر آن آمادگی ندارد و آن را نمی شناسد.

این جهش چقدر سریع انجام می شود؟

برای آگاهی دقیق تر نسبت به کیفیت بهبودی از ویروس کرونا باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد. افراد مورد مطالعه در ووهان همه از نظر سن و وضعیت سلامتی مشابه بودند و هیچ یک بیماری شدید ناشی از این ویروس را تجربه نکردند.

تحقیقات آینده باید تاثیرات ویروس در ریه ها را نیز بررسی کند. بنظر می رسد که ماندگاری ویروس در ریه ها می تواند عمیق و طولانی باشد؛ نمونه برداری از ریه ها یک روش اطمینان آورتری است.
با این حال، مطالعات نشان می دهد که نظارت طولانی مدت بر بیماران بهبود یافته و تماس آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

یک هفته یا دو هفته بعد، آیا میزان کرونا ویروس موجود در خون یا ریه ها به غلظت بالاتری می رسد تا فرد بتواند آن را به افراد دیگر منتقل کند؟ این سوالی است که محققان هنوز جوابی برای آن نیافتند.


بیشتر بخوانید: تا پایان ماجراجویی ویروس کرونا چقدر مانده؟


سخن پایانی

توجه داشته باشیم که این مقالات، شامل تازه ترین خبرها و اطلاعات درمورد این ویروس می باشد؛ هم اکنون که شما مشغول خواندن این متن هستید، پزشکان و محققان بسیاری در سراسر دنیا، درحال تحقیق و آزمایش روی این ویروس هستند؛ اطلاعات ثانیه به ثانیه نو می شوند و هرساعت شناخت کامل تری نسبت به این ویروس حاصل می شود.

پس شاید پاسخگویی به بعضی از سوال های شما وقت و تحقیق بیشتری طلب کند و به عبارتی سوال شما، مسئله خود محققان هم باشد!

مجله اینترنتی توسکا، با توجه به نیازی که در میان هموطنان عزیز حس میکند، همواره در صدد ارائه بروز ترین اطلاعات و خبرها در مورد این ویروس است. منتظر مطالب دیگر ما باشید.

کانال تلگرام - مجله اینترنتی توسکا

این مطلب را برای دیگران بفرستید!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست