هوش مالی کودکان: نحوه آموزش کسب درآمد به بچه هاكودكان باید تفاوت بین خواسته ها (آنچه می خواهند) و نیازها (آنچه بهتر است بخواهند) را برای کمتر کردن هزینه انتخاب هایشان درك كنند.

مطرح کردن وظایف فرزندان در قبال مسئولیت مالی زندگی شان یک چالش همیشگی برای بسیاری از والدین است. برای مثال، دادن پول بعنوان کادوی تولد، به جای دادن پاداش بابت توانایی ها و فعالیت ها، یکی از اشتباه ترین کارهایی است که والدین ممکن است انجام دهند. اگر حالت اول را در قبال کودکان تان انجام دهید، آن ها راحت پول شان را خرج آنچه می خواهند می کنند، تا چیز هایی که برایشان بهتر است، حتی اگر به دلیل محدودیت مالی شان احتیاط به خرج دهند و کمتر خرج کنند.

به همین دلیل والدین نقش مهمی در کمک به فرزندان خود برای تمرین آگاهی و آموزش نحوه مدیریت درست پول هایشان دارند.

در عین حال، نحوه دادن پاداش غیر مالی به بچه ها هم بسیار مهم است. با توجه به این نکات، چهار استراتژی که والدین می توانند برای آموزش هوش مالی به کودکان، استفاده کنند آورده شده است.

1. یک مهلت نسبتا طولانی برای هزینه پول هایشان در نظر بگیرید

با کودکان تان قرارداد کنید که پول تو جیبی شان را در یک مهلت خاص خرج کنند. برای مثال به آن ها توضیح دهید که در یک ماه آینده این مقدار پول تو جیبی دارند و در صورتی که پیش از موعد مقرر تمامش کنند دیگر پولی در کار نخواهد بود!

با این روش آن ها خواهند دانست که باید پول هایشان را هدفمند خرج کنند!

روی محدود کردن مقدار پول شان اقدام نکنید، در عوض دوره قراردادی مذکور را با آن ها مطرح کنید. این کار به کودک شما فرصتی می دهد تا آنچه را که می خواهد با آن پول بخرد، در نظر بگیرد و او را ترغیب می کند تا کالایی را که ارزشمند و ماندگار است خریداری کند، نه یک کالای خواستنی کم ارزش.

2. در مورد تفاوت بین خواسته ها و نیازها حرف بزنید

در حین خرید با بچه ها مدتی وقت بگذارید تا درمورد خرج های لحظه ای و خرید های برنامه ریزی شده صحبت کنید. نمونه های مشخصی از چیزهای غیر ضروری را که می توانید در یک لحظه خریداری کنید، مانند لباس و جواهرات گران قیمت، مطرح کنید و سپس درباره این موضوع که چرا اغلب آن وسایل را خریداری نمی کنید، صحبت کنید.

سپس نمونه های روشنی از هزینه های برنامه ریزی شده مانند موارد موجود در لیست مواد غذایی ضروری منزل خود را به بچه های خود نشان دهید. تأکید کنید که چطور آن دسته از خریدها را با دقت لیست کرده اید و اینکه چگونه آنها را با دقت نوشته اید، نه فقط اینکه در حال حاضر به چشمتان خورده باشند!

مطمئن شوید که بر مزایای صرفه جویی به مقدار کافی تاکید داشته اید.

به عنوان مثال، این نکته را برایشان مطرح کنید که با خودداری از خرید اسباب بازی ها و لباس های غیر ضروری شاید بتوانی برای تابستان یک دوچرخه داشته باشی.

3. استراتژی هزینه های بالقوه را تشریح کنید

یک ایده بسیار هوشمندانه در مورد مدیریت هزینه ها، این است که با فرزندتان بنشینید و همراهش یک لیست از خریدهای رویایی اش ایجاد کنید. سپس با کمک یکدیگر مواردی که عمر طولانی تری دارند و ارزشمند تر هستند را به ترتیب بنویسید، سپس از او بخواهید با پول هایی که مضاف بر هزینه هایش باقی می مانند برای خرید این اقلام اقدام کند.

4. وقتی کودک تان برای خرید به نتیجه رسید، به او کمک کنید بهترین قیمت را پیدا کند

به جای مراجعه به نزدیک ترین فروشگاه و خرید کالا، می توانید به فرزندان خود نشان دهید که چگونه می توانند با استفاده از اینترنت به قیمت ها در تعدادی از فروشگاه ها نگاه کنند و سپس براساس تحقیقات شان، کالای مورد نظر را از خرده فروشی با بهترین قیمت موجود خریداری کنند. علاوه بر این، یادگیری ترفندهای خرید عمده هم میتواند به او و شما در کاهش هزینه ها و پس انداز بیشتر کمک کند.

5. خودتان یک الگوی مثبت باشید

بهترین کاری که می توانید در مورد روشن کردن فرزندان تان نسبت به ناامن بودن بازار و خطر خرید بدون تحقیقات با پول خود، و همچنین تشویق به عادت های مالی سالم انجام دهید این است که خودتان نیز کاری را انجام دهید که به انجامش توصیه می کنید.

آنچه را که توصیه می کنید، تمرین کنید و حتی وقتی درباره اش حرفی نمی‌زنید، باز هم به آن عمل کنید، زیرا فرزندان تان همیشه مراقب کار هایتان هستند. پس مراقب خرید هایتان باشید. با برنامه ریزی خرید های ضروری و خرید از ارزان ترین فروشنده برای فرزندان خود نمونه مناسبی باشید تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

آموزش مهارت مالی به کودکان، از خود شما شروع می شود. به نحوه بودجه بندی و مدیریت امور مالی خود توجه داشته باشید و از اقداماتی که به عنوان آموزش انجام می دهید بهره ببرید تا به فرزندان خود نشان دهید که چگونه بهترین و موثرترین بهره وری را در خرید های خود داشته باشند.


نظرتان را برای ما بنویسید