داستان زندگی جف بزوس، ثروتمندترین مرد دنیاجفری پرستون بِیْزوس (به انگلیسی: Jeffrey Preston Bezos، ‎/ˈbeɪzoʊs‎): متولد 12 ژانویه سال 1964، سرمایه گذار و کارآفرین مطرح در عرصه اینترنت است. جف از همان اوایل، شیفته کامپیوتر بوده و در دانشگاه پرینستون نیوجرسی هم در رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک تحصیل کرده است.

جف بزوس، موسس و مدیر عامل بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک یعنی آمازون است که این شرکت را در سال 1994 در سیاتل واشینگتن تاسیس کرد.

پدر و مادر جف بزوس تنها یک سال با هم زندگی کردند و وقتی جف، 4 سالش بود، مادرش با یک مهاجر کوبایی ازدواج کرد و جالب است بدانید که نام خانوادگی جف (بزوس) از ناپدری اش گرفته شده است.

پس از فارغ التحصیلی، جف در شرکتهای مختلف وال استریت مشغول کار شد که در آن دوران بسیار پیشرفت کرد و موفقیت های زیادی را کسب کرد اما در سال 1994 با یک تصمیم بزرگ از شغلش استعفا داد و به سیاتل آمد تا بازار اینترنتی خود را راه اندازی کند. و اینگونه داستان با شکوه آمازون را کلید زد.

حال جالب است بدانید که جف بزوس اهل کجاست؟ همانطور که گفتیم جف: در سال 1964 در بزرگنرین شهر ایالت نیومکزیکو آمریکا یعنی آلبوکرکی متولد شد.

این سرمایه دار آمریکایی با 138 میلیارد دلار دارایی خالص، عنوان ثروتمندترین فرد جهان را کسب کرده است و جالب است بدانید که همواره رقابت کسب عنوان ثروتمندترین فرد جهان بین جف بزوس و بیل گیتس است.

مسیر پیشرفت بزوس

شرکت بزوس در حال حاضر برای تبدیل شدن به اولین شرکت تریلیون دلاری با اپل رقابت دارد و خب به این دلیل که هر موفقیتی سختی های خودش را دارد، بزوس هم به راحتی ثروتمند ترین فرد جهان نشده است.

وقتی بزوس در سال 1994 که 30 سال داشته اولین قدم های موفقیت را طی میکرده، جوان ساده ای بیش نبوده که خودش در این باره می گوید:

وقتی آمازون را تاسیس میکردم فقط 10 نفر بودیم که خودم به تنهایی بسته ها را با ماشینم به پست تحویل می دادم که آن روزها آرزوی داشتن یک لیفتراک را داشتم.

3 سال بعد از همین اتفاقات بود که جف بزوس، ثروتی 12 میلیون دلاری را برای خود رقم زد.

در همان 30 سالگی که جف، به قدرت نامحدود اینترنت پی برد و آن را پایه تجارت خود قرار داد با همان چند کارمندی که داشت دفتری در گاراژ خانه خود ایجاد کرد و وقت خود را روی کارکردن بر نرم افزار سایت گذاشتند.

پس از چندی دفترشان را به به یک خانه دو اتاقه انتقال دادند و بعد از مدت کوتاهی نسخه آزمایشی وبسایت خود را آماده کردند. و اینگونه شد که بالاخره در 16 جولای 1995 آمازون رسما زاده شد.

با تمام این توصیفات ممکن است پیش خودتان فکر کنید که شاید از روی ثروتی که بزوس دارد، بشود به ظاهرش هم پی برد اما اینگونه نیست! به طور مثال در باره ماشین جف بزوس می شود گفت که تا سال 2013، ماشین او یک هندا آکورد مدل 1996 بود که در حال حاضر قیمتش چیزی حدود 4 هزار دلار است و خیلی هم گران قیمت نیست. بنا به گفته خود جف بزوس، این ماشین، ماشین خوبی بود و کارش را راه می‌انداخت!

جف بزوس که در حال حاضر، ثروتمندترین فرد جهان است یکی از دلایل موفقیت خود را این میداند که بسیار صرفه جویی میکند.

وقتی که آمازون بدون هیچ تبلیغی در 30 روز اول فعالیتش، به آمریکا و 45 کشور دیگر کتاب فروخت همه را شگفت زده کرد و طی دوماه فروش خود را به 20 هزار دلار در هفته رساند.

دو سال بعد نه تنها آمازون اعتبار خود را ازدست نداد بلکه تمام رقبا را کنار زد و به عنوان رهبر فروش اینترنتی شناخته شد.

اما فعالیت آمازون صرفا در فروش کتاب خلاصه نشد. به تدریج آمازون محصولات دیگری را روی سایت گذاشت: از سی دی و ویدیو گرفته تا لباس و اسباب بازی و .... .

بزوس مهار نشدنی

جالب است بدانید که فعالیت های جف، صرفا در آمازون خلاصه نشد و با بلند پروازی هایی که بنیانگذارش داشت خود را به موفقیت های بیشتری رساند.

قطعا با وب سایت imdb آشنا هستید، جالب است بدانید که این وبسایت در سال 1998 به مالکیت آمازون درآمد و پس از یک سال، آمازون، وبسایت alexa، که در حیطه بررسی اطلاعات وب فعالیت میکند را خریداری کرد.

وبسایت dpreview که کارش تحلیل تخصصی دوربین های دیجیتال است هم در سال 2007 ازآن آمازون شد.

اما تمام آمازون این نیست. بزوس مهار نشدنی در سال 2007 تولید محصولات دیجیتالی را آغاز کرد و برای قدم اول، کتاب خوان الکترونیک آمازون، به نام کیندل را به نمایش گذاشت.

جف در سال 2007 تنها به تولید محصولات دیجیتالی اکتفا نکرد بلکه در شرکت blue origin که در حیطه فناوری های سفرهای فضایی فعالیت میکند هم سرمایه گذاری کرد.

یکسال پس از اینکه اپل، از اولین آیپد خود رو نمایی کرد. جف بزوس هم از "کیندل فایر" که اولین تبلت آمازون است پرده برداشت.

در سال 2013 بود که جف، با پرداخت 250 میلیون دلار روزنامه واشنگتن پست و همه ناشران آن را خرید! نکته ای که درباره این خرید قابل توجه است این است که این خرید شخصا به خود جف بزوس مربوط میشود و ارتباطی با شرکت آمازون ندارد.

جف بزوس، همچنین شرکتی به نام بزوس اکسپدیشنز را ایجاد کرده است که سرمایه گذاری های شخصی اش، از طریق این شرکت انجام شود

نکته قابل توجه دیگر این است است که در سال 2013، جف، از طرح ارسال کالا با پهباد سخن گفت که اکنون آمازون روی این طرح که به نام آمازون پرایم ایر معروف است، فعالیت میکند.

از رابطه پنهانی تا علت جدایی جف بزوس از همسرش

بزوس در سال 1993 با مکنزی اسکات بیزوس، رمان نویس آمریکایی ازدواج کرد. اما در ژانویه سال 2019 بود که بزوس و مکنزی پس از 25 سال زندگی مشترک و داشتن 4 فرزند که یکی از آن ها را به فرزندی پذیرفته بودند، تصمیم خود را برای طلاق اعلام کردند.

اما با گفتن تمام اینها علت جدایی جف بزوس و همسرش آن هم پس از 25 سال زندگی چه بود؟

در ژانویه 2019 بزوس و همسرش در توییتی مشترک اعلام کردند که بعد از مدتها تجربه زندگی عاشقانه و گذراندن یک دوره آزمایشی جدایی، تصمیم به طلاق دارند، و باقی مانده زندگیشان را میخواهند به عنوان یک دوست بگذرانند.

پس از اعلام این تصمیم،رسانه ها با پیش بینی مبلغ 137 میلیارد دلار در مبادله طلاق، مدعی شدند که مکنزی، ثروتمندترین زن جهان خواهد شد.

اما براساس آخرین توافق، مکنزی 4 درصد از سهام آمازون را بدون حق رای کسب کرد که چیزی معادل 37 میلیارد دلار بود و جف هم کماکان کنترل روزنامه واشینگتن پست و 75 درصد از سهم سابق خود در آمازون را حفظ کرد و 25 درصد سهامش نصیب مکنزی شد که پس از این توافق، مکنزی بیزوس، چهارمین زن ثروتمند جهان شد.

حال جالب است به این موضوع اشاره کنیم که برخورد بزوس و مکنزی در ابتدای تصمیم طلاقشان، طوری بود که انگار این توافق دوطرفه و دوستانه است اما گذشت زمان ثابت کرد که اصل قضیه چیز دیگری بوده است.

در واقع علت اصلی جدایی جف بزوس از همسرش، خیانت و رابطه پنهانی جف با لورن سانچز، مجری و چهره رسانه ای 49 ساله آمریکایی است.

که این علت باتوجه به اطلاعاتی است که از جف بروس و لورن سانچز در فضای مجازی توسط نشریات مختلف، منتشر شده است.

پس از افشای پیام ها و اطلاعات جف بزوس و لورن سانچز، بزوس برای یافتن کسانی که این اطلاعات را منتشر کرده اند چند کارآگاه خصوصی به کار گرفت.

همچنین بزوس مدعی شد که نشنال اینکووایر تهدیش کرده که تصاویر برهنه اش را به اشتراک میگذارد و به دلیل ارتباط نزدیکی سردبیر این نشریه با ترامپ دارد بزوس معتقد است که ترامپ و بن سلمان در این اتفاق مقصرند.

با توجه به قتل خاشقچی، نویسنده روزنامه واشینگتن پست، همان روزنامه ای که بزوس مالکش است بوده است، جف معتقد بود که عربستان سعودی هم در این قضیه دست دارد و باید بگوییم که بزوس مسئله را سیاسی کرده است!

اما پس از چندی نشریه دیلی بیست، مقصر بودن ترامپ و دولت آمریکا را در انتشار این اطلاعات انکار کرد و مدعی شد که مایکل سانچز، برادر لورن سانچز این اطلاعات و پیام ها را منتشر کرده است. که این قضیه هنوز هم که هنوز است به سرانجام نرسیده است.


نظرتان را برای ما بنویسید